Categories
KATALIKIŠKA CIVILIZACIJA

Šv. Tomo Akviniečio politinė koncepcija

Šiandien prisimindami šventąjį Tomą Akvinietį, Bažnyčios daktarą ir švietimo įstaigų globėją, skelbiame straipsnį, kuriame aprašoma jo politinė koncepcija.

Tomizmo svarba politinei filosofijai

Šventasis Tomas Akvinietis (1225–1274), atlikęs sintezę tarp Aristotelio filosofijos ir krikščioniškosios tradicijos, yra nusipelnęs ir politinės teorijos srityje. Jo politinė koncepcija turėjo įtakos visos katalikiškosios civilizacijos augimui.

Šv. Tomas nepaliko atskiro vieningo darbo apie politiką, kaip, pvz., Aristotelis. Jo veikalas „Apie kunigaikščių valdžią“ (De regimine principum) skirtas valdovo, princo auklėjimui. Tiktai pirmoji ir dalis antrosios knygos gali būti aiškiai priskirta šv. Tomui. Bet tai nemažina jo darbo reikšmės.

Taip pat daug dėmesio politikai skiriama pagrindiniame šventojo veikale –  „Summa theologica“. Politiniai klausimai aptariami ir kūriniuose „Summa contra gentiles“ (III kn. q. 81), Petro Lombardo minčių komentaruose (II kn. dist. 44 q. 2, 3), Aristotelio „Nikomacho etikos“ komentaruose (įvade) ir jo „Politikos“ komentaruose (įvade).

Šv. Tomas tyrinėja politiką dedukciniu metodu, visiškai skirtingu nuo dabartinio empirinio. Jis žiūri į politiką platesniu, pasaulėžiūriniu-filosofiniu rakursu, pradėdamas ne nuo galo – empirinių duomenų, o nuo pradžių – aukščiausių vertybių, gėrio ir blogio standartų: juk „pradžioje buvo žodis“ (Jn 1).

Šv. Tomas, remdamasis krikščioniškąja tradicija, suvokia politiką kaip moralės mokslo, etikos šaką.Politikos mokslą jis priskiria praktinių, o ne spekuliatyviųjų mokslų kategorijai. Šv. Tomas priima aristotelišką nuostatą apie ypatingą politikos svarbumą[1], tačiau parodo Aristotelio ribotumą, papildydamas jį tuo, ko jis dar negalėjo žinoti – žiniomis iš dieviškojo Apreiškimo, paaiškindamas, kokią vietą politika turi užimti krikščioniškoje civilizacijoje. Kad ir kokia svarbi būtų politika, ji nėra aukščiausias ir galutinis žmogaus tikslas.

Toks tikslas yra „perfecta beatitudo“ – tobula palaima, kurią bus galima pasiekti tik būsimame amžinajame gyvenime. Šiame gyvenime dorybės praktikavimas ir bendrumas su žmonėmis tėra tik kelias į minėtą tikslą. Tai užkerta kelią moderniai politikos, kaip kažko atskiro nuo viso likusio krikščioniško moralinio gyvenimo, interpretacijai.Politikos menas jokiu būdu nėra gryna technika. Jis negali būti matuojamas tiktai pasiekimais, efektyvumu, sėkme. Taip yra dėl to, kad politikoje visada turi būti atsakomybė, gera valia.

Todėl politika nėra grynai pragmatinis mokslas, ji yra moralės dalis. Čia nėra moderniesiems laikams būdingo savitikslio politinio vadovavimo aukštinimo, nors žavėjimasis vadovavimu išlieka. Išprusimas be abejonės yra dorybė ir niekur ta dorybė taip ryškiai nešviečia, kaip politikoje. Tačiau politiko patirtis nepateisina bet kokių jo veiksmų. Šv. Tomo ,,politinis išprusimas“ mažai turi bendro su moderniosios vien savo naudos besiekiančios politikos teorijos pradininko – Makiavelio „ragione di stato“ – valstybine racija, protingumu. Ši savybė neatsiejama nuo priemonių pasirinkimo.

Priemonės gi priklauso nuo tikslo, o tikslas yra moralinis – bendras gėris (didesnis ir svarbesnis už asmeninį), kurio pirmiausia ir turi siekti politika. Tačiau prieš aiškindamiesi, kas yra žmonių gėris, turime išsiaiškinti, kaip šv. Tomas atskleidė žmogaus esmę. 

Žmogaus samprata 

Šv. Tomas pritaiko žmogui Aristotelio apibrėžimą „zoon politikon“, vadindamas jį „animal politicum et sociale“ arba „animal civile“ – t. y. politiniu, socialiniu, pilietiniu gyvūnu. Ši, kiek mechaniškai perkelta iš graikų filosofijos (dar aiškiai nežinojusios žmogaus nemirtingos sielos) sąvoka neturėtų būti suprasta supaprastintai.

Šv. Tomas daugelyje vietų krikščioniškai aptaria žmogų kaip „compositum humanum“ – kūno ir sielos vieningą kompoziciją. Žmogus užima žemiausią vietą protingų būtybių hierarchijoje po Dievo ir angelų. Jis niekada tobulai nesužinotų viso, kas susiję su juo, jei jam nepadėtų aukštesnės būtybės. Žmogus tuo pačiu yra aukščiausia kūniška būtybė, valdanti ir naudojanti visas kitas būtybes kaip priemonę savo tikslams (ypač aukščiausiajam tikslui – amžinojo gyvenimo pasiekimui). Taigi visa visata sutvarkyta hierarchiniu principu, ir žmogus joje užima konkrečią vietą.

Šv. Tomas daug kartų pabrėžia politinę žmogaus prigimtį. Jis parodo[2], kad žmogus pavaldus trejopai tvarkai: 1) apreikštam dieviškajam įstatymui; 2) protui (ratio) ir 3) politinei valdžiai. Tam pagrįsti naudojama aristoteliška argumentacija. Jei žmogus būtų savo prigimtimi vienišas gyvūnas, jam pakaktų pirmų dviejų tvarkos rūšių. Bet kadangi jis yra politinė būtybė, pasiekti savo tikriesiems tikslams ir aukščiausioms gyvenimo ir dorybės formoms jam yra būtina dalyvauti politiniame gyvenime ir praktikuoti politines dorybes (čia turimas galvoje gyvenimas bendruomenėje). Valstybė negali būti vien žmogaus valios kūrinys, ji turi būti pagrįsta visuomenės patirtimi, ji yra istorinis produktas, aukščiausia žmonių bendrumo išraiškos forma.

Šv. Tomas, ne taip stipriai, kaip krikščioniškojo platonizmo atstovai, pabrėžia pirmosios nuodėmės padarytą žalą žmogiškoms institucijoms. Jis pasitelkia Aristotelio paaiškinimą, kad valstybė ir socialinės institucijos yra pagrįstos pačia žmogaus prigimtimi. Šv. Tomas neneigia krikščioniškos nuostatos, kad tos institucijos yra nuodėmės rezultatas ir dieviškas vaistas nuo jos. Bet nuodėmė nepažeidė pačių prigimties principų (ipsa principia naturae).

Dėl to jos pasekmės susilpnina tiktai žmogaus pajėgumą pildyti prigimtinės teisės reikalavimus, bet neatima iš jo sugebėjimo pasiekti tos teisės pažinimo. Tos pasekmės nepaneigia grynai natūralių etinių vertybių egzistavimo. Būtent šių vertybių sferoje yra ir valstybės egzistavimo teisė, kylanti, anot šv. Tomo, iš žmogaus prigimties.

Aristotelis aukštino pačią valstybę kaip žmogaus prigimties realizavimą ir galutinį tikslą. Tai jokiu būdu nepriimtina krikščioniškai pasaulėžiūrai, kuri pabrėžia aukštesnių, amžinų ir galutinių vertybių (susijusių su sielos tikslu – amžinuoju gyvenimu) egzistavimą ir grynai žmogiškų priemonių nepakankamumą joms pasiekti. Prigimtinė tvarka ir teisė yra tik aukštesnės už politiką – tai Dievo amžinos tvarkos ir teisės įgyvendinimas bei pritaikymas žemiškajame gyvenime. Prigimtis turi būti patobulinta malonės. Valstybės, kaip prigimtinės tvarkos dalies, veiksmai turi būti suderinti su bendra pasaulio kryptimi į Dievą. Taip šv. Tomas suderino antikinę ir krikščionišką valstybės idėją. 

Politinė pareiga 

Politinė žmogaus prigimtis yra susijusi su politiniu pavaldumu ir pareigomis. Valstybės ir jos tvarkos pateisinimas neturi būti painiojamas su jos kilmės problema. Kadangi politinis ryšys yra natūrali žmogaus būklė, nėra prasmės ginčytis dėl kažkokio numanomo žmogaus sąlygų pasikeitimo priežasčių ir ieškoti jose pateisinimo bei paaiškinimo esamoms institucijoms. Čia nėra vietos kontrastui tarp „prigimties“ ir „sutarties“. Taigi šv. Tomas, kartu instrumentiškai panaudodamas Aristotelio „politinio gyvūno“ sąvoką, išreiškia būdingą krikščionišką mintį, kad nėra reikalo jokiai visa apimančiai „visuomeninei sutarčiai“, kurią pabrėžė Ruso ir moderniosios valstybės apologetai.

Šv. Tomas taip pat sprendžia prigimtinės žmonių būklės ir prigimtinės jų lygybės suderinamumo problemą[3]. Krikščioniškos prigimtinės žmonių lygybės, gautos iš Dievo, idėjos pagrindimą plėtojo Bažnyčios Tėvai. Šv. Augustinas aiškino, kad Dievas padarė žmogų viešpačiu visų kitų būtybių, išskyrus jo artimą, tuo parodydamas, kokia yra tikra gamtos tvarka. Tai jau anksčiau pabrėžė Romos teisininkai (kas vėliau buvo užfiksuota Justiniano kodekse), pabrėždami visų žmonių natūralią laisvę ir lygybę pagal prigimtinę teisę. Šv. Tomas patvirtina, kad visi žmonės sukurti lygūs ir, jeigu jie nebūtų nusidėję, jie nebūtų susiskirstę į ponus ir vergus.

Bet netgi nekaltybės būklėje tarp žmonių egzistuotų skirtumas, nes Aristotelis sako, kad žmonės yra nelygūs. Daug kas paaiškėja, kai šv. Tomas atskiria du pajungimo tipus. Vergija – subjectio servilis, kur žmogus pažeminamas iki instrumento, yra priešinga prigimčiai ir dėl to gali būti aiškinama tik kaip nuodėmės padarinys. Kitas gi tipas – subjectio civilis, žmogaus pilietinis pajungimas žmogui, yra būtinas bendram gėriui. Jis nėra nuodėmės pasekmė, nes jis įrašytas pačioje žmogaus prigimtyje.

Valdžia ir paklusnumas būtų būtini, net jei žmogus būtų likęs nenuodėmingas. Tai išplaukia iš to, kad visuomenė, kaip „politinių gyvūnų“ bendruomenė, būtų neįmanoma be valdžios tų, kurie yra labiau išmintingi ir teisingi už kitus. Nuodėmė paaiškina tik socialines blogybes – vergiją, baudžiamąjį įstatymų pobūdį, blogus valdovus. Ji neaiškina valstybės, nes žmogus neįsivaizduojamas be valstybės ir gali pasiekti tobulybę tik per ją ir joje (autorius čia turi omenyje valstybę pirmiausia kaip krikščionišką bendruomenę).

Šią griežtą aristotelišką nuostatą šv. Tomas švelnina, aptardamas išimtį – atsiskyrėlius ir šventuosius, kurie gali pasiekti aukštesnį tobulumo laipsnį atskirai nuo visuomenės: „Jei… žmogus… yra ne politinė būtybė savo prigimtimi, jis yra arba klastingas…, arba jis turi prigimtį, geresnę nei kitų žmonių, tokią, kad jam galėtų užtekti paties savęs be žmonių draugijos[4]. Žmonės, būdami politiški iš prigimties, gali pilnai ir harmoningai integruoti asmeninį gyvenimą į bendruomenės gyvenimą: kadangi visi žmonės yra miesto dalis, jie negali būti iš tikrųjų geri, jei jie neprisitaiko prie bendrojo gėrio“.

Bendrojo gėrio sąvokai šv. Tomas skiria nemažai dėmesio. Čia verta pasiaiškinti, ar krikščioniškoje visuomenėje valstybė absorbuodavo žmogų ir jo gyvenimą, neleistinai sumažindavo jų reikšmę. Ortodoksinė krikščioniška mintis žmogaus ir visuomenės santykį spręsdavo remdamasi tuo metu vyravusia krikščioniškos visuomenės sandara. Teoriniame lygyje buvo remiamasi organine visuomenės koncepcija. Ją moderni visuomenė įsivaizduoja maždaug taip: bendruomenė, tame tarpe ir valstybė, yra svarbesnė už savo dalis, žmogaus tikslai visiškai pajungti bendruomenės tikslams, atskiras žmogus apskritai neturi savarankiškos vertės, išskyrus jo kaip visumos dalies vertę. Tai klaidingas stereotipas arba bent jau marginalinio reiškinio pateikimas kaip pagrindinio. Istorikai šią mąstymo kryptį vadina politiniu averoizmu. Ji iškreipė krikščionišką visuomenės sampratą ir vėliau atsikartojo T. Hobso ir kitų moderniųjų nekrikščioniškų politinių filosofų darbuose.

Kad susidarytume teisingą vaizdą, turime pasiremti paties šv. Tomo mintimis. Jis aiškino valstybę kaip organizmą, kuriame žmogus pajungtas bendruomenei, o bendras gėris yra aukščiausia vertybė, kuriai visos kitos tarnauja kaip instrumentas[5]. Šeima ir kitos grupės skiriasi nuo valstybės ne tik dydžiu, bet „specifiškai“[6]. Taigi valstybės kaip tobulos bendruomenės gėris yra ypač svarbus. Visumos gėris yra „didesnis ir dieviškesnis“[7], nei pavienio žmogaus. Jie santykiauja kaip visuma ir jos dalis. Visumos vienybė ne besąlygiška, o tvarkos vienybė, kiekviena dalis joje gali turėti veiksmų sferą, atskirą ir skirtingą nuo visumos sferos (pvz., kariai armijoje ar irkluotojai laive). Tuo pat metu visuma turi sferą veiksmo, nepanašaus į nei vienos iš jos dalių veiksmus – laivas juda kitaip nei irkluotojai. Tačiau šis judėjimas yra suderintų irkluotojų veiksmų rezultatas. Savaime aišku, jog norint, kad visumos judėjimas vyktų sklandžiai, reikia, kad dalių veiksmai būtų suderinti.

Šis paaiškinimas neteigia, kad žmonių susibūrimas sukurtų naują ir atskirą būtybę, savo esme skirtingą nuo ją sudarančių dalių. Žmogaus vaidmuo ir reikšmė nei paneigiama, nei sumažinama, ji tiesiog padidinama, iškeliama į aukštesnį planą. Žmogaus integracija į visumą padidina ir praturtina jo asmenybę, o ne degraduoja jį į paprastą socialinę funkciją ar bevertę dalį. Galų gale skirtumai tarp žmogaus ir visuomenės tikslų nereiškia skirtingų tų tikslų vertinimo kriterijų. Tie tikslai iš esmės yra vieni ir tie patys[8].

Žmogaus teisės (ne modernia abstrakčia, o tradicine prasme) yra ginamos konkrečių prigimtinės teisės normų. Valstybė negali padaryti visų žmonių dorų, ji baudžia juos už blogus išorinius veiksmus[9]. Žmogus niekada negali būti absorbuotas valstybės. Tai nulemia žmogaus dalis, skirta aukštesniam tikslui, t. y. amžinajam gyvenimui – siela. Jos vertė pagrįsta atpirkimo kaina[10]. Jokia žmogiška valdžia negali būti absoliučiai saistanti sąžinę. Tokia yra tik valdžia, aukštesnė už valstybės ir bet kokią žemišką valdžią, einanti tiesiai iš Dievo – Bažnyčios valdžia. 

„Mažoji“ ir „didžioji“ valstybė 

Čia prieiname prie vienos svarbiausių temų krikščioniškoje politinėje mintyje – vieningos krikščionijos politinės organizacijos. Šv. Tomas lieka ištikimas krikščioniškai „teokratinės“ pasaulinės Imperijos tradicijai. Kaipgi šv.Tomas apibrėžia valstybę? Jis suderina vieningos vienoje Bažnyčioje ir Imperijoje žmonijos idėją su aristoteliška savarankiškos valstybės idėja. Valstybė yra communitas perfecta, tobula bendruomenė, turinti priverčiamąją galią ir visas gyvenimo būtinybes – Aristotelio autonomijos ir autarkijos atitikmenis. Ji egzistuoja dviem pagrindinėmis formomis – kaip civitas ir kaip regnum (miestas ir karalystė).

Reikia pažymėti, kad šv. Tomas vartoja šias sąvokas gana laisvai, neapibendrindamas jų į abstraktų makiavelišką terminą valstybei pažymėti „stato“. Jis net nebando prieštarauti, kad vienintelė tikra valstybė yra pasaulinė res publica christiana, tęsianti Romos Imperijos tradiciją, o visi mažesni dariniai tėra jos provincijos ir miestai. Autorius kai kur[11] tiesiog ir išskiria dvi tobulos bendruomenės formas – miestą ir provinciją. Valdąs kokią nors iš jų, gali vadintis karaliumi. Tai, kad jis neabejoja vieninga žmonijos valstybe, rodo jo unus populus christianus (vienos krikščioniškos liaudies) koncepcija. Šios vienos liaudies aukščiausia išraiška – mistinis Kristaus kūnas, Bažnyčia. Šv. Tomas niekada nebūtų sutikęs su moderniųjų laikų nepriklausomos teritorinės valstybės idėja. Atrodytų, kad jo teorijos trūkumas, leidęs krikščionijos skaldymą, buvo konkrečių imperatoriaus galių nutylėjimas. Bet kažin, ar nebūtų teisinga prielaida, kad jis atskirai nenagrinėjo tų galių, nes tuo metu vis labiau brendo sąlygos (tiek teorijoje, tiek praktikoje) tobulos popiežiaus viršenybės visoms valdžioms įgyvendinimui (tai aptarsime vėliau). Kad išspręstume šį neaiškumą, turime pasiremti paties šv.Tomo mintimis. 

Dieviškoji ir žemiškoji valdžia 

De regimine principum“ XIV skyriuje[12] dėstoma Tomo Bažnyčios ir valstybės santykio koncepcija. Jis rašo, kad žmogiškoji valdžia – humanum regimen yra netobula ir atbaigiama dieviškosios valdžios – divinum regimen. Šis valdžios dvilypumas atsispindi regnum ir sacerdotium skirtingume. Tokia doktrina išreiškiama popiežiaus Gelazijaus laiške imperatoriui V a. pab. Šv. Tomo indėlis į šią doktriną yra jo atliktas Aristotelio tikslų teorijos išplėtojimas. Plėtotė pradedama nuo paaiškinimo, kad valdyti reiškia vesti tai, kas yra valdoma, į jam paskirtą tikslą. Pvz., laivo vairininko pareiga – ne tik išsaugoti jūreivių vienybę, bet ir nuvairuoti laivą į uostą. Jeigu egzistuotų kažkas, neturintis galutinio tikslo, valdovo uždavinys būtų išsaugoti jį tobulą ir nepažeistą. Bet toks tėra tik Dievas.

Taigi kiekvienas žemiškas kūrinys (tuo labiau aukščiausias jų – žmogus) turi savo paskirtį ir tikslą, panašiai, kaip atskiri jūreiviai laive. Kiekvieno žmogaus pareiga – vykdyti savo paskirtį, siekti sau skirto tikslo (gydytojas siekia pagydyti žmogų ir išlaikyti jį sveiką ir pan.). Visa tai yra pastangos išlaikyti ir pagerinti esamą būklę.Tokių priemonių užtektų, jeigu žmogus neturėtų aukštesnio tikslo. Žmogaus aukščiausias tikslas po šio gyvenimo – galutinė aukščiausia palaima, džiaugimasis Dievu po mirties. Šiai palaimai pasiekti žmogui reikalingi dvasiniai vadovai, galintys nuvesti jį į „amžinojo išgelbėjimo uostą“. Tokie vadovai yra Kristaus Bažnyčios dvasininkai. Tikslų hierarchija egzistuoja ir bendruomenės lygmenyje. Jei bendruomenės tikslas būtų turtų gausumas, valdytų ekonomistai ir pan. Bet taip nėra. Bendruomenės tikslas – gyventi pilną gyvenimą. O pilnas gyvenimas yra tas, kuris yra grįstas dorybe. Taigi bendruomenės tikslas – gyventi dorą gyvenimą. Bendruomenės nariais gali būti tik tie, kurie įsijungia į pilną – dorą jos gyvenimą. Bendruomenę sudaro tie, kurie paklūsta tiems patiems įstatymams ir yra vedami vienos valdžios į tokį pilną gyvenimą.Tačiau bendras tikslas – kartu gyventi dorai – nėra galutinis. Per jį yra pasiekiamas galutinis žmogaus ir bendruomenės tikslas. Žmogus, kuris gyvena dorai, yra skirtas aukščiausiam galutiniam tikslui – amžinam džiaugimuisi Dievu. Galutinis vieno žmogaus tikslas nesiskiria nuo bendruomenės tikslo (nors neištirpsta jame). Jeigu šį tikslą būtų galima pasiekti tik natūralia žmonių dorybe, vesti į jį būtų pasaulietinių valdovų pareiga. Bet jo pasiekti neįmanoma be Dievo malonės. Valdžia yra tuo aukštesnio rango, kuo svarbesniems tikslams ji tarnauja.

Į galutinį tikslą gali nuvesti tik dieviškoji valdžia. Tokia valdžia priklauso Karaliui, kuris yra ir Dievas ir žmogus – Jėzui Kristui, kuris veda žmones į amžiną laimę. Iš Jo kyla karališkoji kunigystė, ir tikintieji, kurie yra Jo nariai, tampa kunigais ir karaliais. Jo karalystės valdžia patikėta ne šios žemės valdovams, o kunigams taip, kad laikini, žemiški reikalai gali likti atskiri nuo dvasinių. Konkrečiai ši valdžia patikėta Aukščiausiam Kunigui (Summus Sacerdos), Petro įpėdiniui, Kristaus vikarui, Romos popiežiui, kuriam visi karaliai turėtų būti pavaldūs kaip pačiam Jėzui Kristui.Pagonių žyniai teisėtai buvo pavaldūs pagonių valdovams, nes jų tikėjimas tebuvo nukreiptas į laikinų žemiškų gėrybių gavimą. Senajame Testamente žmonėms taip pat už tikėjimą buvo žadamos žemiškos gėrybės (nors jas žadėjo jau tikrasis Dievas). ST kunigai taip pat buvo teisėtai pavaldūs karaliams. Bet pagal Naująjį Testamentą įvesta aukštesnė kunigystė, per kurią žmonės yra vedami į dangišką atpildą, todėl pagal Kristaus įstatymą karaliai turi būti pavaldūs kunigams. Šv. Tomas sustiprina savo argumentaciją, primindamas, kad nuostabiu Apvaizdos sutvarkymu Romos mieste, kurį Dievas parinko būti krikščionijos centru, visada visi dalykai, net aukščiausioji valdžia, buvo pajungta religijai.

Veikale „Summa theologica“ autorius taip pat paaiškina dvasinės valdžios galias (q. 60, a. 6)[13]. Jis cituoja šv. Grigalių Nazianzietį, kuris aiškino, kad žemiška valdžia pavaldi dvasinei, kaip kūnas pavaldus sielai. Iš to šv. Tomas daro išvadą, kad jei dvasiškis įsikiša į žemiškus reikalus, kurie priklauso prie tų dalykų, kuriuose žemiška valdžia pavaldi jam arba kurie palikti jam spręsti žemiškos valdžios, tai nebus uzurpacija. Kitoje vietoje pabrėžiama, kad taip pat, kaip valdovai perteikia valdiniams tam tikras nuostatas, egzistuojančias prigimtinėje teisėje, kurios liečia valdinių bendrą gerovę žemiškuose reikaluose, taip ir Bažnyčios dvasininkų sritis yra reguliuoti įsakymais tuos reikalus, kurie liečia žmonių bendrą sielos gerovę.Šv. Tomas jokiu būdu nesuvokia viso šio svarstymo kaip kalbėjimo apie santykį tarp dviejų skirtingų visuomenių – „valstybės“ ir „Bažnyčios“. Tokia nuostata būtų svetima krikščioniškai kultūrai, jos sampratai, kad Bažnyčia yra vieningas ir nedalomas mistinis Kristaus kūnas, apimantis visą visuomenę ir jos organizaciją. Čia kalbama apie vienos ir vieningos visuomenės – Res publica christiana (krikščionių viešojo reikalo, valstybės) – skirtingas, bet glaudžiai susijusias gyvenimo sferas, apie jų funkcijų (gubernationes, regimina, ministeria, potestates) apibrėžimą.

Kad pasaulietinė valdžia turi būti pajungta dvasinei, tuo metu niekas rimtai neabejojo. Tai paprasčiausiai prieštarauja Katalikų Bažnyčios mokymui ir Kristaus apreikštai religijai. Klausimas tėra, kokio gi masto turi būti tas pajungimas. Šv. Tomo raštuose pasisakoma už priskyrimą popiežiui mažesnės galios, nei reikalavo didieji popiežiai, baigiant Bonifacu VIII 1302 m. ir jų rėmėjai. Verta prisiminti šią doktriną. Buvo reikalaujama plentitudo potestatis – tai maždaug būtų galima išversti „valdžios pilnatvė“. Čia popiežiaus valdžia išskiriama iš feodalinės priklausomybės kategorijų. Popiežius turi teisę:1) nušalinti netikusį karalių, nepriklausomai nuo to, ar jis yra popiežiaus vasalas, ar ne;2) tvirtinti ir skelbti valdovų sutartis;3) į išimtinę našlių ir nepilnamečių globą;4) į išimtinę teisę slopinti erezijas, konfiskuoti eretikų turtą, pašalinti juos iš pareigų, bausti valdovus, kurie nesugeba garantuoti Bažnyčios autoriteto tokiais klausimais.

Ši samprata neneigia pasaulietinės valdžios funkcijų skirtingumo, tik dvasinė valdžia tiesiogiai jai vadovauja. Šv. Tomas teigė, kad dvasiškiai gali kištis į tuos žemiškus reikalus, kuriuose žemiška valdžia pavaldi jiems arba kuriuos ji jiems patikėjo. Jis pakartoja krikščionišką nuostatą, kad Bažnyčia turi teisę reguliuoti sritis, kurios liečia sielos gėrį.

Ar katalikiška valstybė netolerantiška

Bažnyčia turi siekti sudaryti sąlygas žmonėms laisvai siekti to gėrio ir nebūti klaidinamiems mokymų, nukreipiančių nuo teisingo (orthodoxa) tikėjimo – kelio jį pasiekti (naudojantis priemonėmis, kurios tėra patikėtos tik Katalikų Bažnyčiai). Taigi šv. Tomas tęsia krikščionišką ortodoksinės valstybės tradiciją. Ši valstybė yra, kaip pasakytų dažnas dabartinis žmogus, netolerantiška.Tačiau jos jokiu būdu negalima tapatinti su totalitarine, nes pačios ortodoksijos apibrėžimo teisė visiškai atimta iš pasauliečių. Pats Dievas patikėjo Bažnyčiai tiesą, įpareigojo ją skelbti, taip vedant jai patikėtas sielas į jų aukščiausią tikslą. Ji ir kartu valstybė negali būti tolerantiška faktoriams, keliantiems pavojų sieloms. Jų tarpe yra ir buvimas krikščioniškoje visuomenėje žmonių, išpažįstančių neteisingą tikėjimą ir galinčių užkrėsti šiuo pavyzdžiu kitus, atimant iš jų priemones, būtinas pasiekti amžinajam gyvenimui.

Šv. Tomas šiuo atžvilgiu yra gana tolerantiškas. Nors tikra visuomenė yra krikščioniška, joje gali egzistuoti ir žmonių, neištikimų Kristui. Jie jokiu būdu nėra tikros visuomenės nariai. Šią koncepciją šv. Tomas plėtoja darbe „De regimine judaeorum[14] ir kitur: ,,Pagonys ir judėjai… jokiu būdu neturėtų būti prievarta verčiami priimti tikėjimą… nes tikėjimas priklauso nuo valios“. Jų apeigos turėtų būti leidžiamos taip, kaip prostitucija – tam, kad būtų išvengta didesnio blogio. Jie turėtų būti verčiami dirbti, užuot krovęsi nepelnytus turtus lupikavimu – pinigų skolinimu už procentus. Jie gali būti ir nekalti dėl savo tikėjimo, nes perėmė jį iš tėvų. Kas kita – eretikai ir atsimetėliai. Jie jau yra laisva valia priėmę tikėjimą visiems laikams. Savo įsipareigojimą gyventi pagal jį jie gali būti verčiami vykdyti jėga. Jei mirtimi teisėtai baudžiami pinigų padirbinėtojai ir kiti nusikaltėliai, tai eretikai turėtų būti taip pat baudžiami. Bet Bažnyčia gailestinga, ji nebaus eretikų, jei jie atsisakys savo klaidų ir net toleruos jų susirinkimus ir apeigas, jei kova su jomis sukeltų neramumų pavojų. Be to, ji naudoja dvasines priemones, o kūniškas bausmes vykdyti palieka valstybei.

Nors Bažnyčia ir užima tokią svarbią vietą, politika turi vertę, nepriklausomą nuo religijos, nes yra prigimtinės tvarkos išraiška. Todėl net nekrikščioniška valstybė turi teigiamos vertės (skirtingai nuo augustiniškos pagonių valstybės kaip nuodėmės padarinio sampratos). Bet, nors pagrįsta pačia žmogaus prigimtimi, politinė pareiga negali būti nepajungta religinei. Tai gerai paaiškina šv. Tomo pabrėžtą principą, kad malonė negadina prigimties, bet atbaigia ją. Nors valdžia priklauso nuo žmogiškos teisės, bet skirtumas tarp ištikimųjų ir netikėlių išplaukia iš dieviškos teisės, kuri yra teisė, gauta per malonę. Netikėlių viešpatavimas tikintiesiems pateisinamas ne savaime, o tuo atveju, jei jis nepaneigiamas Bažnyčios dieviškos valdžios. Ji turi galią atleisti valdinius nuo ištikimybės, kai pavojus gresia religijai. Ypač ši galia stipri, kai tikėjimui grasina valdovas, jau priėmęs tikėjimą. Atsimetėlis skatina nesantaiką. Valdiniai atleidžiami nuo priesaikos iškart, valdovą ekskomunikavus. Iš viso to, kas aptarta, galima matyti, kad šv. Tomo doktrina savo esme panaši į popiežių koncepciją, tik pirmojoje Bažnyčia labiau netiesiogiai, negatyviai vadovauja politinei valdžiai, daugiau teisia, nei įsakinėja. 

Valstybės valdymas ir teisė 

Svarbu parodyti, kaip šv. Tomas integruoja romėnų teisę į krikščionišką santvarką, nepažeisdamas jos. Jis nagrinėja du romėnų principus: „Ką valdovas nusprendžia, turi įstatymo galią“ ir: „Valdovas aukščiau už įstatymą“[15]. Jis (įstatymų skelbėjas) yra aukščiau už įstatymą, nes iš jo viešosios valdžios kyla įstatymo pozityvi priverčiamoji galia, jis įgalina įstatymą veikti. Kalbant apie įstatymo nukreipiančiąją galią, valdovas be abejo pavaldus jam. Jis turi paklusti įstatymui, kurį taiko kitiems. Jo valia turi įstatymo galią tik tiek, kiek yra proto reguliuojama –kiek atitinka pasaulio tvarką.Krikščioniškos valstybės geriausia valdymo forma – monarchija, nes valdžia gali geriausiai įsikomponuoti į aptartą krikščionišką tvarką ir pasiekti savo tikslą – užtikrinti bendrąjį gėrį ir ramybę valdiniams – tik pati būdama vieninga[16]. Tai nereiškia, kad ji yra tironija, nepavaldi teisei.Visa žmonija ir bet kokia jos valdžia yra pavaldi teisei, kuri nėra sukuriama žmonių balsų dauguma, o objektyviai egzistuoja ir yra tapati su Dievo nustatoma pasaulio tvarka. Jos principai tvarko ir persmelkia visą pasaulį. Egzistuoja amžinoji, dieviškoji, prigimtinė, ir žmogiškoji teisė. Tik paskutinė teisės rūšis skirta specialiai žmonėms, nors jiems galioja ir visos kitos. Ji pritaiko žmonėms bendrus pasaulio principus. Patobulinimai ir paaiškinimai jai gali būti priimami tik kai jie įgalina geriau užtikrinti bendrąjį gėrį ir nepažeidžia tradicijos – susiklosčiusios pasaulio tvarkos. Teisė yra ne formuojama visuomenės, o pati formuoja ją ir jos institucijas. 

Šv. Tomas Akviniečio pamokos mums 

Šv. Tomas Akvinietis duoda gerą pamoką dabartiniam pasauliui, vien žmogaus pastangomis ir valia kuriančiam „rojų žemėje“, neatsižvelgiant į Dievo valią, nebandant prisiminti kokios visuomeninės ir politinės tvarkos nori Dievas – tos tvarkos Kūrėjas. Pro pirštus žiūrima į esminį dalyką – kad Dievas nori Ordo christianus, o ne dabartinės liberalios „sucementuotos netvarkos“, atmetančios Dievo žmonėms duotus įstatymus. Pamirštama, kokie yra objektyvūs, Dievo duoti politinės visuomenės tikslai. Politikai palieka dulkėti lentynose daugybę katalikų rašytojų raštų apie tai, kokia turėtų būti Ordo christianus. Tarp tų rašytojų atsidūrė ir iškiliausio iš jų – šv. Tomo Akviniečio raštai. Juos, tiesa, kartais pastudijuoja lotynistai, teologai, geriausiu atveju politologai, tačiau politikai, realiai kuriantys visuomenės santvarką, dažnai veikia priešingai šiam mokymui, šimtmečiais lėmusiam katalikiškos civilizacijos veidą.Normali valstybė negali remti abortų klinikų, homoseksualų „santuokų“ ar jų „teisių“, amoralių pamokų mokyklose, „religijų laisvės“, kai net labiausiai žmogaus žemiškąjį ir juolab amžinąjį likimą žalojančioms sektoms paliekama laisvė viešai piršti žmonėms savo klaidingas doktrinas. Tai popiežiai vadindavo „pražūties laisvėmis“. Kol vešės šios „laisvės“, tol realiai neišspręsime visuomenės problemų, apie kurias rašo visi laikraščiai – skyrybų, tradicinės šeimos griūties, paauglių ir visos visuomenės moralės smukimo, nusivylimo politikais, praradusiais moralę ir t. t.Moderniosios, klaidoms „atviros visuomenės“ kūrėjai neretai šv. Tomo ar panašių mąstytojų filosofiją pavadina „spekuliatyvia“. Tačiau nereikia net būti dideliu intelektualu – net sveiku liaudišku protu galima suvokti, kad bendras visuomenėstikslas yra kartu gyventi dorai, neleidžiant viešai keroti minėtoms „pražūties laisvėms“, kuriant teisėtą žemišką gerovęir taip pasiekti amžinąją laimę. 

Šarūnas Pusčius

Publikuota pagal www.fsspx.lt


[1]Aquinas selected political writings, Oxford, Basil Blackwell, 1965, p. 189–198.[2] Ten pat, p. 108–109.[3] Ten pat, p. 98–107.[4] Ten pat, XVIII.[5] Ten pat, p. 112–113.[6] Ten pat, p. 164–165.[7] Ten pat, XVIII.[8] Ten pat, XIX.[9] Ten pat, p. 132–135, 146–147.[10] Ten pat, p. 108–109.[11] Plg. ten pat, p. 9.[12] Ten pat, p. 72–77.[13] Ten pat, p. 167.[14] Ten pat, p. 85–99.[15] Ten pat, p. 110–111 ir 138–141.[16] Ten pat, p. 12.

Categories
NUOMONĖS

Leftistų pilietinis karas: Greta Thunberg išreiškė pretenzijas dėl Pasaulio ekonomikos forumo

Davose (Šveicarija) suintensyvėjo klimato moralizmo ginklavimosi varžybos, nes aktyvistė Greta Thunberg apkaltino Pasaulio ekonomikos forumo dalyvius veidmainyste dėl aplinkos apsaugos.

Dvidešimtmetė švedė dalyvavo CNBC moderuojamoje diskusijoje kurortiniame mieste, kuriame šiuo metu vyksta šimtai vyriausybių pareigūnų ir įmonių vadovų, dalyvaujančių Pasaulio ekonomikos forumo metinėje konferencijoje. Greta Thunberg tvirtino, kad dalyviams svarbiau žalias doleris nei žalia planeta.

„Šiuo metu esame Davose, kur iš esmės dalyvauja žmonės, kurie labiausiai skatina planetos naikinimą, žmonės, kurie yra klimato krizės pagrindas, žmonės, kurie investuoja į iškastinį kurą, tačiau kažkodėl atrodo, kad būtent šiais žmonėmis pasikliaujame spręsdami savo problemas”, – pastebėjo ji. „Jie ne kartą įrodė, kad neteikia tam pirmenybės. Jie teikia pirmenybę savanaudiškumui, įmonių godumui ir trumpalaikiam ekonominiam pelnui, o ne žmonėms ir planetai.”

Vokietijos valdžios institucijos neseniai sulaikė Thunburg po to, kai ji ir kiti aktyvistai protestavo prieš anglies kasyklos plėtrą Lutzerato mieste. Nors vėliau pasirodė vaizdo įrašas, kuriame matyti, kaip policija faktiškai leido žiniasklaidai fotografuoti ir filmuoti dvidešimtmetę merginą, prieš išvesdama ją iš teritorijos, Thunberg pridūrė, kad pasaulis turėtų įsiklausyti į ją ir kitus aktyvistus, o ne į politikus ir vadovus.

„Šie žmonės ketina eiti taip toli, kaip tik gali, kol jiems pavyks išsisukti nuo atsakomybės”, – tęsė ji. „Jie ir toliau investuos į fosilinį kurą, jie ir toliau mėtys žmones po autobusu, siekdami sau naudos.”

Klimato politika buvo viena svarbiausių Pasaulio ekonomikos forumo temų net ir tuo metu, kai dėl Rusijos invazijos į Ukrainą sutriko pasaulinis energijos tiekimas. Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen savo kalboje konferencijoje patvirtino, kad „Europa visada palaikys Ukrainos žmones”, ir pažymėjo, kad politikos formuotojai stengsis „pasiekti grynąjį nulinį” anglies dioksido išmetimą, nepaisant energijos trūkumo. Buvęs viceprezidentas Alas Goras pradėjo kalbą, kurioje teigė, kad šiuo metu vandenynai verda.

Thunberg nebuvo vienintelė aktyvistė, kaltinusi Pasaulio ekonomikos forumą veidmainyste. Tarptautinė klimato kaitos propagavimo organizacija „Greenpeace” griežtai papriekaištavo dalyviams, kad jie į konferenciją keliavo šimtais privačių lėktuvų. Didžioji dauguma iš daugiau kaip 1 000 lėktuvų, kurie praėjusiais metais įskrido į Davosą per konferenciją, leidosi į trumpalaikius skrydžius, trumpesnius nei 500 mylių, kurie „lengvai galėjo būti kelionė traukiniu ar automobiliu”, kaip rodo grupės paskelbti tyrimai, o vienas lėktuvas į renginį įveikė tik 13 mylių.

„Europa išgyvena šilčiausias kada nors užfiksuotas sausio dienas, o bendruomenės visame pasaulyje susiduria su ekstremaliais klimato reiškiniais, kuriuos dar labiau sustiprino klimato krizė”, – pareiškime teigė „Greenpeace” kampanijos organizatorė Klara Maria Schenk. „Tuo tarpu turtingieji ir galingieji plūsta į Davosą itin taršiais, socialiai nelygiaverčiais privačiais lėktuvais, kad už uždarų durų aptartų klimato kaitos ir nelygybės klausimus. Davose yra puikiai tinkama geležinkelio stotis, tačiau šie žmonės net nesivargina važiuoti traukiniu.”

Tyrimo išvadose teigiama, kad pernai per konferenciją privačiais lėktuvais keliaujant į Davosą ir iš jo buvo išmesta tiek pat teršalų, kiek per savaitę išmeta 350 000 automobilių. Su Davosu susijusių privačių lėktuvų išmetamų teršalų kiekis per susitikimo savaitę išaugo keturis kartus.

JŠ pagal www.kontrastas.lt

Categories
NUOMONĖS

Didžiulis žygis už gyvybę Vašingtone!

Daugiau nei 100 000 žmonių žygiavo Vašingtono gatvėmis gindami gyvybę. Šiais metais jie šventė Aukščiausiojo Teismo sprendimą paneigti teisę į abortą.

Popiežius per Valstybės sekretoriatą išreiškė gilią padėką „už ištikimą viešą liudijimą, kurį per daugelį metų parodė visi tie, kurie skatina ir gina nekalčiausių ir beginklių mūsų žmonių šeimos narių teisę į gyvybę”.

Pirmą kartą „Maršas už gyvybę” susirinko praėjus metams po 1973 m. Aukščiausiojo Teismo sprendimo vadinamojoje Roe prieš Wade byloje, kuriuo buvo pripažinta teisė į abortą. Šiemet sueina pusšimtis metų nuo šio įvykio. Gyvybės gynėjai gali jausti, kad jų ilgalaikės pastangos duoda vaisių, nes birželį Aukščiausiasis Teismas nusprendė, kad Konstitucija vis dėlto negarantuoja teisės į abortą. Taigi šis klausimas buvo perkeltas į valstybės teisės aktų lygmenį.

Tačiau vyskupas Michaelas Burbidge’as, JAV episkopate atsakingas už gyvybės gynimą, pabrėžia, kad tai tik negimusiųjų teisių gerbimo darbo pradžia. Jis taip pat labai dėkoja ir žavisi tūkstančiais žmonių iš visų Jungtinių Valstijų, kurie iš pradžių susirinko į visą naktį trukusį maldos budėjimą, o paskui į eitynes. Tai darydami jie davė tikrą evangelinį liudijimą.

„Manau, kad dabar judėjime už gyvybę susiklostė nauja situacija. Mes žinome tiesą ir visada gyvenome pagal tiesą: gyvybė yra šventa nuo pradėjimo iki natūralios mirties ir turi būti saugoma. Tačiau dabar, žinodami tiesą, susiduriame su nauja situacija, todėl turėtume apsvarstyti, kokios yra galimybės, kokius kelius reikėtų pasirinkti, kokių strategijų reikėtų griebtis. Siekiama ne tik pakeisti įstatymą, bet ir paskatinti protų ir širdžių transformaciją. Svarbu prisiminti, kad nors vyskupams tenka ypatingas vaidmuo ginant gyvybę, visų pirma kiekvienam, sekančiam Kristumi, suteikta atsakomybė. Ji vadinama gyvenimo Evangelija. Tai reiškia, kad švenčiame dėl gyvybės ir ją saugome. Ypač dabar, kai abortai vis dar legalūs ir kasdien priimami agresyvūs įstatymai, turime ginti gyvybę”, – sakė vyskupas Burbidge’as.

Ir dar vienas foto reportažas iš Maršo už gyvybę:

JŠ pagal www.kontrastas.lt

Categories
NUOMONĖS

Pasaulio ekonomikos forumui nuolaidžiaujantys politikai išduoda savo tautas!

Teksaso vyskupas Josephas Stricklandas pasmerkė Pasaulio ekonomikos forumo „bedievišką darbotvarkę” ir priminė, kad žmonėms taikomi įstatymai yra Dievo dovana ir kyla iš prigimtinės teisės.

Panašią kritiką galima buvo perskaityti ir Elono Musko „Twitter” paskyroje, kuris Klauso Schwabo darbotvarkę pavadino „šėtoniška”.

„Kas išrinko Pasaulio ekonomikos forumo dalyvius? Jų darbotvarkė yra bedieviška ir negerbia mūsų, kaip žmonių, Dievo duotų teisių. Išrinkti pareigūnai, kurie jiems nusilenkia, išduoda juos išrinkusias tautas. Turime grįžti prie prigimtinio įstatymo, kuris mus veda į tiesą”, – socialiniame tinkle „Twitter” rašė vyskupas Stricklandas.

Hierarchas yra žinomas dėl savo griežtų tiesos žodžių, nukreiptų prieš globalistus ir abortų šalininkus, taip pat dėl to, kad prieštarauja Kovidianos darbotvarkei ir Bažnyčios kompromisui su šiuolaikinėmis neomarksistinėmis ideologijomis.

JŠ pagal www.kontrastas.lt

Categories
NUOMONĖS

Mano sūnus niekada nebuvo „išprievartavimo produktas”. Jis yra mano sūnus!

Jennifer dalijasi savo gyvenimo liudijimu su moterimis, kurios nori atimti gyvybę savo vaikams. Ji pabrėžia, kad nė vienai iš motinų, pagimdžiusių vaikus, pradėtus po išprievartavimo, nebuvo priminta apie traumą, o tik apie gėrio pergalę prieš blogį.

Prieš kelerius metus Jennifer Christie buvo išprievartauta verslo kelionės metu. Sužinojusi, kad yra nėščia, ji nenutraukė nėštumo.

„Jis yra mano sūnus. Mano sūnus niekada nebuvo „prievartautojo vaikas” ar „prievartos produktas”. Jis yra mano sūnus. Jis yra mano dabartinio vyro sūnus. Jis yra Dievo vaikas”, – sakė ji.

Jennifer pabrėžia, kad abortų organizacijos siekia įteisinti abortus.

Ji pabrėžė, kad kalbama apie vaikus, pradėtus dėl išprievartavimo, nors jie sudaro tik 1 proc. vaikų, ir taip siekiama pateisinti kitų 99 proc. vaikų žudymą abortais.

Amerikietė atkreipia dėmesį, kad mes žinome, jog žmogus dažnai gali padaryti didelį blogį kitam žmogui. Tačiau koks būtų sprendimas nužudyti kitą žmogų? Nekaltas žmogus? Šiuo metu, pasak Jennifer, kiekviena moteris turėtų atkreipti dėmesį į motinos ir vaiko santykių jausmą.

Niekada negirdėjau, kad motina, pagimdžiusi vaiką, pradėtą po išprievartavimo, sakytų, jog šis vaikas jai primena patirtą traumą ir prievartą. Mano sūnus man tiesiog primena, kad gėris visada nugali blogį, kad meilė stipresnė už neapykantą ir kad mūsų žmogiškumas nepriklauso nuo to, kaip buvome pradėti”, – sako Jennifer.

Jennifer sako, kad dažnai girdi, jog yra nuostabi, nuostabi ir gera, nes pasirinko nedaryti aborto. Amerikietė pabrėžia, kad ji yra ydingas žmogus, kuris nelabai skiriasi nuo daugelio kitų.

„Savo sūnų matau ne kitaip nei bet kuri kita motina, kuri žiūri į savo vaiką. Ir tai nėra kažkoks ypatingas dalykas, tiesiog akivaizdu, kad motina myli savo vaiką”, – pabrėžia ji.

JŠ pagal www.kontrastas.lt

Categories
NUOMONĖS

Floridos gubernatorius DeSantis kovoja prieš abortų tabletes

Gubernatorius DeSantis vaistininkams: pardavinėjate aborto tabletes – mes jus persekiosime kaip nusikaltėlius.

Džo Baideno administracija išleido valstijos mastu galiojančią taisyklę, pagal kurią vaistinėms leidžiama pardavinėti mirtinai pavojingas aborto tabletes. Reaguodama į tai, Floridos gubernatoriaus administracija išleido gaires vaistininkams, kuriose grasino, kad už „nusikalstamą veiklą” (aborto tablečių pardavinėjimą) bus taikomos „baudžiamosios sankcijos”.

Vašingtono valdžia vėl įsivelia į konfliktą su Floridos katalikiškojo gubernatoriaus Rono DeSantiso valdžia – po to, kai Federalinė maisto ir vaistų administracija (FDA) įvedė taisyklę, leidžiančią vaistinėms pardavinėti „vaistą” Mifepristoną (tabletę, skatinančią vaisiaus nužudymą ankstyvoje jo vystymosi stadijoje).

Todėl Floridos agentūra, administruojanti sveikatos priežiūros klausimus, išleido nurodymą vaistininkams. „Atsižvelgdama į neseniai priimtą JAV Maisto ir vaistų administracijos (FDA) sprendimą leisti mažmeninės prekybos vaistinėms išduoti Mifepristoną, Agentūra skelbia šį įspėjimą, norėdama priminti paslaugų teikėjams, kad jie ir toliau privalo laikytis Floridos įstatymų, reglamentuojančių abortų atlikimą”, – rašoma įspėjime.

„Agentūra prašys vietos teisėsaugos institucijų pateikti bet kokius paslaugų teikėjo duomenyse aptiktus nusikalstamos veiklos įrodymus. Sąmoningas šių įstatymų pažeidimas gali užtraukti baudžiamąją atsakomybę”, – įspėjo valstijos agentūra savo pareiškime.

Mirtinos tabletės, kurias abortų pramonė reklamuoja kaip „vaistą nuo visų ligų”, kaip dalį savo kūdikių žudymo verslo, kurį neomarksistinė kairė vadina „reprodukcine priežiūra”, jau sukėlė daugiau nei 20 patvirtintų mirčių ir tūkstančius komplikacijų.

JŠ pagal www.kontrastas.lt

Categories
NUOMONĖS

Prof. Dariusz Kowalczykas: Tai, kad Putino politika yra velniška, nereiškia, kad Vakaruose nėra velnių. Yra ir jie labai intensyvūs!

„Velnias naudoja įvairius metodus. Jis stumia žmones į žiaurius, absurdiškus karus, bet taip pat gali su šypsena pasiūlyti žmonėms naujų, tariamai šviesių perspektyvų. Viena vertus, jis veikia herodais žudydamas vaikus, kita vertus, apgaulingai, kaip gyvatė rojuje, skleidžia geresnio gyvenimo miražus”, – savaitraštyje „Idziemy” rašo kun. prof. Dariusz Kowalczykas.

Kunigas atkreipia dėmesį, kad kaskart, kai socialiniuose tinkluose paskelbia kritišką nuomonę apie Vakarų ideologiją ar Briuselio pareigūnų požiūrį, tuoj pat atsiranda komentatorių, kurie užsipuola jį už tai, kad jis palaiko Putiną. „Na, nes jei man nepatinka ES, tai Maskva man tikrai patinka. Beprasmiška argumentacija. (…) Tai, kad Putino politika yra velniška, nereiškia, kad Vakaruose nėra velnių. Jų yra ir jie labai intensyviai veikia”, – aiškina jis.

„Rusija ciniškai manipuliuoja, kad pateisintų savo nusikaltimus, tačiau iš to neišplaukia, kad Vakaruose nėra neomarksistinės ideologijos. (…) Bažnyčia privalo atkreipti dėmesį į įvairias blogio formas. Ne tam, kad galutinai pasmerktų kai kuriuos žmones, bet priešingai – kad visus atvertų Dievo gailestingumui”, – skaitome toliau.

„Smerkime, įvairiais būdais kovokime su V. Putino paleistu blogiu. Taip pat parodykime realias grėsmes, kylančias iš anoniminių jėgų Vakaruose. Tačiau visame tame prisiminkime Jėzaus žodžius: Dievas nesiuntė savo Sūnaus į pasaulį, kad jis pasaulis pasmerktų, bet kad pasaulis per jį būtų išgelbėtas (Jn 3, 17)”, – užbaigia kun. prof. Dariusz Kowalczykas.

JŠ pagal www.kontrastas.lt

Categories
LIETUVOS ISTORIJA

Lietuva būk laisva!

Socialiniuose tinkluose paskelbtų Sausio 13-osios įvykių nuotraukų ir dabarties prisiminimų galerija.

Categories
NUOMONĖS

Yuvalis Noah Harari: „Visa idėja, jog žmonės turi kažkokią „sielą” ar „dvasią” ir niekas nežino, kas vyksta jų viduje, ir kad jie turi laisvą valią – tai jau praeitis”.

„Tai velniška”. Vyskupas Stricklandas apie Harari tezę, kad „žmonės yra įsilaužimui skirti gyvūnai”.

Yuval Noah Harari, globalistų „pranašo” ir Pasaulio ekonomikos forumo vadovo Klauso Schwabo dešiniosios rankos, žinią pakomentavo Teksaso vyskupas Josephas Stricklandas, pabrėždamas, su kokiu velnišku Dievo sukurtos žmogaus prigimties neigimu turime reikalą.

Vyskupas Stricklandas socialiniame tinkle „Twitter” atsakė į pranešimą su Harario citata, kurioje jis teigia, kad „žmonės yra gyvūnai, kuriuos galima nulaužti”, ir pridūrė, kad „visa idėja, jog žmonės turi kažkokią „sielą” ar „dvasią” ir niekas nežino, kas vyksta jų viduje, ir kad jie turi laisvą valią – tai jau praeitis”.

„Tai išties velniška, tiesiog velniška. Tokia arogancija yra destruktyvi ir gali vesti tik prie to, kad diktatoriai naudosis savo laisva valia, norėdami valdyti kitus”, – rašė hierarchas. „Esame sukurti pagal Dievo paveikslą ir panašumą, nesame gyvūnai, į kuriuos galima įsilaužti”, – pabrėžė jis.

Šiuos žodžius Harari paskelbė 2020 m. ir nuo to laiko tobulino savo idėjas apie „visišką biometrinę priežiūrą”, kurios įvedimui bandymas visiškai kontroliuoti visuomenę prisidengiant vadinamąja koronaviruso pandemija buvo puiki preliudija.

Jonas Šaulys pagal www.pch24.pl ir twitter

Categories
KATALIKIŠKA CIVILIZACIJA

Štai didžiausi nusikaltėliai: 2022 m. abortų atlikėjai nužudė daugiau kaip 70 mln. kūdikių motinų įsčiose. Lietuvos gyventojai dažniausiai pritaria prenatalinio žudymo praktikai

Vaiko nužudymas įsčiose – užmaskuotai vadinamas abortu – sudaro net 40 proc. visų mirčių pasaulyje. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, praėjusiais metais visame pasaulyje taip žuvo net 73 milijonai vaikų.

Pasirodo, 40 proc. visų mirčių pasaulyje sudaro abortai. Tai šokiruojanti informacija. Yra šalių, kuriose niekam nereikalingą vaiką galima nužudyti jo prašymu. Šiuo metu turime būtent tokį matmenį, kuris parodo, kas yra žmogiškumas ir kad vis dėlto tai yra pagrindinis, elementarus mūsų civilizacijos reikalas”, – interviu radijui “Radio Maryja” sako Ewa Kowalewska, organizacijos “Humen Life International” direktorė Lenkijoje.

Šokiruojantis prenatalinių nužudymų skaičius sudaro net 40 proc. visų praėjusių metų mirčių.

Tuo pat metu Lietuvos gyventojai dažniausiai pritaria prenatalinio žudymo praktikai. Net 36,3 proc. lietuvių mano, kad moteris turi teisę pati apsispręsti, ar nutraukti nėštumą, o 48 proc. pateisina abortą tam tikrais atvejais, pavyzdžiui, dėl asmeninių aplinkybių, motinos sveikatos ar kitų priežasčių.

Per 2021 m. Lietuvoje buvo atlikti 2735 nėštumo nutraukimai, t. y. tokie nužudymai. 2022 m. duomenys dar nežinomi.

JŠ pagal www.kontrastas.lt

Categories
NUOMONĖS

„Ši filosofija yra žmonijos mirtis”. Elonas Muskas komentuoja Pasaulio ekonomikos forumo depopuliacijos politiką

Turtingiausias pasaulio žmogus ir „Twitter” savininkas dar kartą pasmerkė depopuliacijos darbotvarkę, labai populiarią tarp kovotojų su klimato kaita. Šį kartą jis komentavo aplinkosaugos guru Jane Godall prieš gimstamumą nukreiptus pasisakymus, pristatytus Pasaulio ekonomikos forumo aukščiausiojo lygio susitikime.

„Negalime slėpti pernelyg didelio žmonių populiacijos augimo problemos, nes ji yra daugelio šiandienos problemų priežastis. Visos problemos, apie kurias kalbame šiandien (klimato kaita, grėsmė biologinei įvairovei – red.), nebūtų problema, jei šiandieninė populiacija būtų tokia pat didelė kaip prieš 500 metų.” – sakė britų antropologė, garsėjanti savo primatų, pirmiausia bonobo šimpanzių, tyrimais.

Savo pareiškimą Godall padarė per vieną iš Pasaulio ekonomikos forumo aukščiausiojo lygio susitikimų Davose (Šveicarija).

„Ši filosofija yra žmonijos mirtis”, – vaizdo įrašą komentavo E. Muskas.

Prisiminkime, kad 1500 m. Žemėje gyveno… 461 mln. žmonių. Šiandien pasaulyje gyvena kiek daugiau nei 8 mlrd. žmonių. JT modeliai ir prognozės rodo, kad 2100 m. mūsų iš viso bus 10 mlrd., ir, organizacijos vertinimu, šį skaičių reikės išlaikyti „atsižvelgiant į darnaus vystymosi principus”.

Kai kurie ekspertai nesutinka su JT prognozėmis. Jų nuomone, gimstamumo kontrolės politikos skatinimas, ypač besivystančiose šalyse, sukels milžinišką demografinę krizę su visomis neigiamomis jos pasekmėmis pasauliniu mastu. Panašios nuomonės laikosi ir vienas amerikiečių milijardierius, kuris mano, kad pasauliui reikia dar daugiau žmonių ir kad gyventojų perteklius yra seniai paneigtas mitas.

JŠ pagal www.kontrastas.lt

Categories
KATALIKIŠKA CIVILIZACIJA

Popiežiaus Benedikto XVI dvasinis testamentas

Galiausiai nuolankia prašau: melskitės už mane, kad Viešpats priimtų mane į savo amžinąją buveinę, nepaisydamas mano visų nuodėmių ir trūkumų. Už visus man patikėtus asmenis mano nuoširdi malda skamba kiekvieną dieną.

Kai šią vėlyvą mano gyvenimo valandą žvelgiu į praeities dešimtmečius, per kuriuos ėjau, pirmiausia matau, kiek daug turiu priežasčių būti dėkingas. Labiausiai už viską, dėkoju Dievui, visų gerųjų dovanų davėjui, kuris man padovanojo gyvybę ir vedė mane per visokiausią sumaištį; kuris visuomet mane kėlė, kuomet pradėdavau smukti, kuris visuomet man teikė naują savo paramos šviesą. Retrospektyvoje matau ir suprantu, jog net šio kelio tamsūs ir sunkūs ruožai buvo skirti mano išganymui ir Jis mane gerai vedė per būtent tuos ruožus.

Dėkoju mano tėvams, kurie sunkiais laikais man davė gyvybę ir sukūrė man nuostabius namus su meile, nušviečiančia visas mano dienas šviesiais spinduliais ligi šios dienos.

Mano tėvo įžvalgus tikėjimas išmokė mane su broliais ir seserimis tikėti ir stovėjo tvirtai lyg vadovas mano visų mokslinių žinių viduryje; mano motinos nuoširdus pamaldumas ir didžiulis gerumas išlieka palikimu, už kuri nesugebu pakankamai jai padėkoti. Mano sesuo nesavanaudiškai manimi rūpinosi ilgus dešimtmečius, kupina palankaus rūpesčio; mano brolis visuomet grindė man kelią savo vertinimų aiškumo, tvirto ryžto ir širdies giedrumo dėka — be šio vis iš naujo ėjimo į priekį, nebūčiau sugebėjęs rasti reikiamo kelio.

Iš širdies gelmių dėkoju Viešpačiui už daugelį draugų, vyrų ir moterų, kuriuos Jis visuomet nukreipdavo į mano gyvenimo kelią; už bendradarbius visuose mano kelio ruožuose; už mokytojus ir studentus, kuriuos Jis man davė. Kupinas dėkingumo, juos visus patikiu Jo gerumui. Taip pat norėčiau padėkoti Dievui už mano nuostabius namus Bavarijos Alpių papėdėse, kuriuose turėjau galimybę asmeniškai įžvelgti vėl ir vėl spinduliuojantį Kūrėjo tobulumą.

Dėkoju mano tėviškės žmonėms už tai, jog leido man kaskart patirti tikėjimo grožį.

Meldžiuosi, kad mūsų kraštas išliktų tikėjimo kraštu ir kreipiuosi į jus, brangūs tautiečiai, kad neleistumėte išsklaidyti jūsų tikėjimo.

Galiausiai dėkoju Dievui už visą grožį, kurį galėjau patirti per įvairius mano kelionės etapus, bet ypatingai už tą Romoje ir Italijoje, kurios tapo mano antraisiais namais.

Nuoširdžiai prašau atleidimo visų tų, kurių atžvilgiu kaip nors nusižengiau.

Tą, ką anksčiau pasakiau savo tautiečiams, dabar sakau visiems, kurie buvo man patikėti mano tarnavimui Bažnyčioje: išlikite tvirti Tikėjime! Nepasimeskite!

Dažnai atrodo, jog mokslas — iš vienos pusės, gamtos mokslai; iš kitos, istoriniai tyrinėjimai (ypatingai Šventojo Rašto aiškinimas) — gali pasiūlyti nenuginčijamas įžvalgas, kurios prieštarauja katalikiškajam tikėjimui. Ilgai buvau gamtos mokslų kaitos liudininku ir mačiau, kaip išnykdavo tariamos aksiomos, priešingos tikėjimui, paaiškėjant esančios ne mokslu, o filosofinėmis interpretacijomis, kurios tik apgaulingai priklauso mokslui — o tikėjimas tęsia dialogą su mokslu dėl savo teiginių srities ribų, o tuo pačiu savo specifikos supratimo. Jau šešis dešimtmečius lydžiu teologijos, ypatingai biblistikos kelią, ir mačiau, kaip iš pirmo žvilgsnio nepajudinami teiginiai žlunga kartų kaitos eigoje, pasirodydami esą tik hipotezėmis. Tai patyrė liberalų karta (Harnack, Jülicher ir kt.), egzistencialistų karta (Bultmann ir tt.) ir marksistų karta. Mačiau ir matau, kaip iš hipotezių maišaties išnirdavo ir iš naujo išnyra tikėjimo racionalumas. Jėzus Kristus iš tikrųjų yra Kelias, Tiesa ir Gyvenimas — o Bažnyčia, su visais savo trūkumais, iš tikro yra Jo Kūnas.

Galiausiai nuolankia prašau: melskitės už mane, kad Viešpats priimtų mane į savo amžinąją buveinę, nepaisydamas mano visų nuodėmių ir trūkumų. Už visus man patikėtus asmenis mano nuoširdi malda skamba kiekvieną dieną.

Benediktas XVI

jš pagal www.kontrastas.lt

Categories
KATALIKIŠKA CIVILIZACIJA

Viešpaties Apsireiškimas (Trys Karaliai): Ateikime Jo pagarbinti!

Mal 3, 1; 1 Kr 29, 12. Štai ateina viešpatautojas Viešpats – karaliaus valdžia jo rankoje, ir galybė, ir viešpatavimas.

Ps 71, 1. Dieve, suteik Karaliui savo teisingumo ir savo teisumo Karaliaus Sūnui.

(Introitas)

Šios dienos šventės pavadinime esantis graikiškos kilmės terminas Epiphania (Apsireiškimas) nurodo ją kilus Rytų Bažnyčioje, kuri šiądien kartu paminėdavo Kristaus Gimimą, Išminčių pagarbinimą bei krikštą Jordane. Romos Bažnyčia nuo seniausių laikų Apsireiškimo šventę laikė kaip Kristaus dievystės atskleidimą pagonims. Turbūt todėl tikinčioje liaudyje ši šventė vadinama Trijų Karalių vardu.

Motina Bažnyčia šiandien kviečia savo dvasia kartu skubėti paskui šventuosius Išminčius prie Evangelijos Šviesos šaltinio, Kolektos maldoje prašydama, kad mums būtų leista regėti visą Viešpaties Didybę Danguje.

Lekcijos skaitinys iš pranašo Izaijo knygos kalba apie būsimą Jeruzalės šlovę: „Kelkis, nušviski! Tavoji šviesa atėjo, Viešpaties šlovė virš tavęs sušvito. Nors žemę štai sutemos gaubia ir tautas tamsybės dengia, bet virš tavęs Viešpats šviečia, virš tavęs jo šlovė apsireiškia. Tautos ateis prie tavosios šviesos ir karaliai – prie tavojo tekančio spindesio.“ Ši pranašystė išsipildo mūsų Motinoje Katalikų Bažnyčioje. Viešpats Jėzus pasiliko savo Bažnyčioje, kurią padarė Tautų Šviesa, Išganymo Ženklu ir Tiesos Švyturiu. Taip, tikrai nėra išganymo šalia Bažnyčios. Tik mūsų Geroji Maitintoja Motina Bažnyčia mums parodo Viešpatį Kristų kaip kitados Kasparui, Merkeliui ir Baltazarui Jį parodė Motina Mergelė Marija. Likime ištikimi savo Motinai Bažnyčiai, neatsitolinkime nuo Jos, net jei ir atrodytų, jog Ji praradusi savo grožį ir spindesį. Mūsų ištikimybė ir uolumas tenusveria drungnųjų ir nupuolusiųjų išdavystes.

Šventoji Evangelija mums papasakoja išminčių kelionę pas Betliejaus kūdikį. Pagonių tautos atstovai, išvydę naują dangaus ženklą bei perskaitę jo turinį, išsiruošia į ilgą bei pavojingą kelionę, vedini vien pranašystės, astronominių sugebėjimų bei širdies ilgesio.

Juk jie buvo pagonys – garbinantys savus dievus, jie neprivalėjo keliauti pagarbinti žydų Mesijo. Ir vis dėlto. Jie pasiryžo. Jie keliavo. Sekė paskui žvaigždę į nežinomybę. O tu ir aš? Ar turime ryžto kažką padaryti dėl Dievo, dėl Jo Bažnyčios, dėl sielų? Ar mums nėra kartais sunku pakilti nuo sofos ir nueiti į Mišias dažniau nei sekmadienį, nekalbant apie didžiąsias šventes? Ar apsiribodami tik to kas būtina išpildymu, mes netampame vyresniaisiais sūnumis, kurie į tėvą žiūri, kaip samdinys į šeimininką? Padarykime dėl Jo visada daugiau. Troškime daugiau Jam atsiduoti, labiau pažinti, labiau pamilti.

Eikime Jo pagarbinti, – juk mums nereiks įveikti tūkstančių kilometrų, mūsų netyko nežinomi pavojai ir galiausiai mes juk žinome, ką rasime pasislėpusį šventovės tabernakulyje – dvasiniame Betliejuje. Jis visada mūsų laukia ir nereikalauja iš mūsų nei aukso, nei smilkalų, nei miros, – vien mūsų pačių. Nebūkime tingūs kaip Jeruzalės kunigai ir Rašto aiškintojai, ar veidmainiai kaip tironas Erodas, po kurio rūpesčiu dėl gimusio Vaikelio slėpėsi baimė ir pavydas.

Venite, adoremus Dominumǃ

Meldžiame, Viešpatie, maloningai pažvelk į savosios Bažnyčios dovanas,

kuriomis jau nebe auksas, smilkalai ir mira aukojama;

bet tai, kas šiomis dovanomis pateikiama, aukojama ir priimama,

yra Jėzus Kristus Tavo Sūnus mūsų Viešpats.

JŠ pagal www.tradicija.lt

Categories
NUOMONĖS

Jurga Lago: “Tai ne A. Smetonos mes šiandien bijome, o anuometinės Lietuvos savasties, pačios lietuvybės ir tautiškumo.”

Apie A. Smetoną, kaip apie žiaurų diktatorių skiedė CCCP tarnybos. O be to, tuo laikmečiu autoritarinis valdymas buvo norma – šiandieninis noras pritempti mūsų “jautrumo” standartus istorijai yra juokingas. Dar juokingiau, kad patys, būdami tokie jautrūs, gyvename tikroje politinių partijų diktatūroje. T.y. dar blogiau.

Kas buvo svarbiausia?

Valdant A. Smetonai pražydo lietuviška kultūra, menas, pati Valstybė sukalta ant šito.

Sukurti bendrinės lietuvių kalbos – (valstybinės kalbos) pamatai.4. Tvirta valiuta, tvirta finansinė sistema.

Be jokios ultra technikos, plikomis rankomis nutiesta Lietuvos susisiekimo arterija – Žemaičių plentas.

Ir šalis demografiškai augo, o ne mažėjo, kaip XXIa. “gerovės Lietuva”.

1940 m. birzelio 15 d. naktį (Lietuvos Vyriausybės posėdyje), Prezidentas A. Smetona siūlė priešintis sovietų agresijai. Bet su juo nesutiko dauguma ministrų, prieštaravo premjeras A. Merkys, abu pavaduotojai. O lemiama buvo abiejų generolų nuomonė – kad sovietams nėra galimybių priešintis.

Bet užtat A. Smetonos Lietuva išauklėjo tautą, kuri be ministrų ir generolų, ilgiausiai pati priešinosi okupacijai. Ištempė nenutautėjusi iki Sąjūdžio. Ir ne Smetonos kaltė, kad “gerovės Lietuva” išsivaikščiojo, nuleftėjo ir nutautėjo. Ką jau čia, nebežino net savo lyties…

Tai ne A. Smetonos mes šiandien bijome, o anuometinės Lietuvos savasties, pačios lietuvybės ir tautiškumo. Per 20 metų suklestėjusios valstybės, galimybės palyginti ją su komunizmo ubagyno statybomis ir leftizmo noru “build back better”.

JŠ pagal www.facebook.com

Categories
NUOMONĖS

Įvedus eurą kaina šoktelėjo. Kroatai pajuto savo valiutos atsisakymo poveikį

Prieš tris dienas Kroatija tapo dar viena euro zonos nare. Nors nuo valiutos pasikeitimo praėjo tik kelios dienos, nuotaikos Adrijos valstybėje jau gerokai pablogėjo. Gyventojai susiduria su smarkiai išaugusiomis kainomis.

Trečiąją Kroatijos narystės euro zonoje dieną plačiai paplito pyktis dėl kainų augimo. Vyriausybė mano, kad dėl to kalti šalies verslininkai, „klastingai išnaudojantys ir nesąžiningai spekuliuojantys”. Priešingai nei žadėjo vyriausybė, atsisakius savos valiutos, kainos nepasikeitė.

Mažmeninės prekybos tinklai kas mėnesį didino kainas, o dabar, įvedus eurą, jie vėl kelia kainas ir bando apgauti piliečius, sakė ūkio ministras, kuris skubiai sukvietė mažmeninės prekybos tinklus į susitikimą.

Kainų didėjimas jaučiamas ir parduodant paslaugas: „Vyrų kirpimas pas vietinį kirpėją kainuodavo 60 kunų. Į tą pačią vietą patekau prieš kelias dienas. Kirpėjas pasakė, kad suapvalins kainą iki 10 eurų (pagal dabartinį valiutos kursą tai yra beveik 77 kunos), kad visiems būtų lengviau,” – rašė pasibaisėjęs kroatas.

Kaip pranešė kroatų apžvalgininkas Goranas Andrijanićius, labiausiai išaugo pagrindinių prekių, įskaitant maistą ir kasdienio vartojimo prekes, kainos.

JŠ pagal www.kontrastas.lt

Categories
KATALIKIŠKA CIVILIZACIJA

Bažnyčia atsisveikina su popiežiumi Benediktu XVI – FOTORELIACIJA

120 kardinolų, daugiau kaip 400 vyskupų, 3700 kunigų ir tikinčiųjų iš viso pasaulio Vatikane atsisveikino su mirusiu popiežiumi vyresniuoju Benediktu XVI. Popiežius Ratzingeris mirė 2022 m. gruodžio 31 d. Vatikano soduose esančiame Mater Ecclesiae vienuolyne, sulaukęs 95 metų.

Categories
Bez kategorii KATALIKIŠKA CIVILIZACIJA

Ar Benedikto XVI laidotuvių liturgija bus popiežiškoji? Taip, bet “modifikuotas”.

Benedikto XVI laidotuvių ceremonijos liturgija bus panaši į popiežiaus laidotuvių liturgiją, tačiau pakeista dėl besiskiriančios situacijos – tokią žinią antradienį žurnalistams perdavė Vatikano spaudos tarnybos direktorius Matteo Bruni.

Šis pranešimas patvirtina, kad viskas, kas vyksta po atsistatydinusio popiežiaus mirties, yra tokia pati naujovė kaip ir jo atsistatydinimas 2013 m. vasarį. Dabar taip pat viskas turi būti pritaikyta prie šių išskirtinių aplinkybių.

Pirmą kartą istorijoje dabartinis popiežius vadovaus savo pirmtako laidotuvių ceremonijoms. Kaip paaiškino Bruni, liturgijos pagrindas bus Mišios po popiežiaus mirties ir būtent šiose Mišiose bus padaryti pakeitimai. Mišios Šv.Petro aikštėje prasidės ketvirtadienį 9.30 val.

Tačiau Benediktas XVI bus palaidotas kaip ir visi popiežiai. Tai apima tokias detales, kaip monetų ar medalių, pagamintų jo pontifikato laikotarpiu, padėjimas kape. Jis taip pat bus palaidotas su vadinamuoju Rogitum. Tai rašytinė forma, kurioje užrašyti visi svarbiausi jo gyvenimo, o ypač popiežiavimo laikotarpio, įvykiai. Dokumentas bus įdėtas į metalinę kapsulę. Be to, kapavietėje bus saugomos Josepho Ratzingerio, kaip Miuncheno ir Freisingo arkivyskupo bei Romos vyskupo, palaidotos palaikų knygos.

Kaip ir jo pirmtakai, Benediktas taip pat bus paguldytas į tris karstus: du vidiniai karstai pagaminti iš kiparisų medienos ir cinko; jie bus užantspauduoti. Išorinė dalis pagaminta iš ąžuolo.

Pačioje liturgijoje reikia padaryti pakeitimus, kad maldose būtų nurodyta, jog Benediktas XVI mirties metu nebuvo popiežius. Taip pat reikia pažymėti, kad po jo mirties Romos vyskupo sostas nebuvo laisvas.

JŠ pagal www.kontrastas.lt

Categories
Bez kategorii

Vatikanas: malda prie Šventojo Tėvo Benedikto XVI kūno

Į Vatikano soduose esantį vienuolyną „Mater Ecclesiae”, kur buvo eksponuojamas Šventojo Tėvo Benedikto XVI kūnas, atvyksta pirmieji žmonės pagerbti mirusiojo ir pasimelsti jo intencijomis.

Pasak Šventojo Sosto spaudos tarnybos direktoriaus Matteo Bruni, namo, kuriame Benediktas XVI gyveno nuo 2013 m., koplyčią pirmąją dieną po jo mirties aplankė buvę artimi bendradarbiai ir su mirusiuoju asmeniškai susiję žmonės. Kaip matyti iš socialiniuose tinkluose paskelbtų nuotraukų, prie karsto meldėsi artimiausi jo bendradarbiai ir kardinolai.

Po šio privataus atsisveikinimo karstas tris dienas nuo pirmadienio, sausio 2 d., bus eksponuojamas Šventojo Petro bazilikoje. Romos valdžia tikisi, kad šiomis dienomis į baziliką atvyks dešimtys tūkstančių žmonių atsisveikinti su šventojo Petro įpėdiniu, kuris popiežiaus pareigas ėjo nuo 2005 iki 2013 m.

Sekmadienį Romos policija ir savivaldybės sargybiniai pradėjo rengtis reguliuoti numatomą piligrimų srautą. Šventojo Petro aikštėje jau statomos tvoros, kad būtų sudarytos geresnės darbo sąlygos iš viso pasaulio atvykstančioms televizijos komandoms.

Jonas Šaulys pagal www.kontrastas.lt