Categories
KATALIKIŠKA CIVILIZACIJA

30 dienų pamaldumas šv. Juozapo garbei už mūsų Tėvynės Lietuvos sugrįžimą į katalikų tikėjimą!

Likus mėnesiui iki Lietuvos valstybės atkūrimo dienos ir kiek daugiau nei dviem mėnesiams iki Nepriklausomybės atkūrimo dienos, pradedame 30 dienų pamaldumą šv. Juozapo garbei.

Matome, kiek daug blogų dalykų vyksta aplink mus ir mumyse – mūsų Tėvynėje – Lietuvoje.

Matome, kiek daug blogų dalykų vyksta aplink mus ir mumyse – mūsų Tėvynėje Lietuvoje. Valstybė pripažino neopagonišką bendruomenę „Romuva“, vis dar masiškai daromi abortai ir skyrybos. Mums gresia karas.

Ar Viešpats Dievas – geras, bet kartu ir teisingas – nenubaus Lietuvos? Nesame tikri, todėl melskimės Šventajam Juozapui – Bažnyčios, šeimų, o kartu ir valstybių globėjui.

Ši labai galinga malda į šventąjį Juozapą yra gana intensyvi dvasinė praktika, reikalaujanti apie 15-20 minučių kasdien, tačiau ji tikrai turės išganingą poveikį.

Ją praktikuosime 2 mėnesius, siekdami sugrąžinti mūsų tėvynę Lietuvą į katalikų tikėjimą. O baigsime prieš šventojo Juozapo iškilmę kovo 19 d.

Prašome atsiųsti žinutę, kas melsis šventajam Juozapui šia intencija, elektroniniu adresu: epeticijos@kki.lt arba paštu: P.D. 3520 Vokiečių g. 7-13 Vilnius LT-01130

Įžanga

Ši Juozapo Apsiausto novena yra nepaprasta pamaldumo praktika šv. Juozapo garbei, skirta išmelsti jo ypatingo užtarimo svarbiu reikalu.

Visos šios maldos kalbamos kasdien per 30 dienų prisimenant tuos 30 metų, kuriuos šv. Juozapas praleido Nazarete kartu su Jėzumi – Dievo Sūnumi bei Švenčiausiąja Mergele Marija.

Nepaprastai didelių ir gausių malonių dovanojama tam, kas su pasitikėjimu artinasi prie šv. Juozapo. Šv. Teresė Avilietė yra pasakiusi: „Jei kas nelabai linkęs tuo tikėti, tegul pats pabando ir visiškai tuo įsitikins“.

Šv. Juozapas mums išmels daugiau malonių, jei mes pirmiau apvalysime savo sielą gera išpažintimi ir naujai papuošime ją pamaldžiai priimdami šv. Komuniją. Be to, ši novena bus vaisingesnė, jei jos metu būsime pasirengę padėti vargšams. Galime ramiai melsti net labai didelės malonės. Kartu patariama šią noveną paaukoti šv. Juozapo garbei už mirštančiuosius ir mirusiųjų vėles.

Jei mes stengsimės nušluostyti vargšų, kenčiančių bei mirusiųjų ašaras, tai ir šv. Juozapas padės bei paguos mus dabar ir mūsų mirties valandą. Jis meiliai priglaus mus savo apsiaustu. Šv. Juozapas maitino ir saugojo ne tik Šventąją Šeimą, jis myli ir laimina mus visus ir trokšta saugiai nuvesti į amžinąjį išganymą.

Patariama kasdienė malda į šv. Juozapą (galima kalbėti ir pabaigus noveną):

„O šventasis Juozapai, Jėzaus Kristaus maitintojau ir Dievo Motinos Sužadėtini, melski už mus ir už tuos, kurie šią dieną (arba: šią naktį) miršta.“

30 dienų pamaldumas šv. Juozapo garbei

meldžiant jo ypatingo užtarimo svarbiu reikalu

+ Vardan Dievo Tėvo, ir Sūnaus, ir Šventosios Dvasios. Amen.

Jėzau, Marija, Juozapai, apšvieskite mus, padėkite mums, išgelbėkite mus. Amen.

Garbė Dievui Tėvui… (Tris kartus, dėkojant Švenčiausiajai Trejybei už nepaprastą šv. Juozapo išaukštinimą)

Paaukojimas

Štai, šventasis Juozapai, aš nuolankiai klaupiuosi prieš tave. Su didele pagarba aukoju tau šias Apsiausto maldas ir prašau visą dangiškąjį Dvarą prie manęs prisidėti. Kartu pasižadu būti vis pamaldesnis tau ir šį pamaldumą platinti tarp kitų. Padėk man, šventasis Juozapai, kad aš visą savo gyvenimą tave mylėčiau, tave garbinčiau ir likčiau tau ištikimas. Ypač padėk man mano mirties valandą taip, kaip Jėzus ir Marija tave išlydėjo iš šio pasaulio, kad galėčiau tave amžinai garbinti dangiškoje palaimoje. Amen.

O garbingasis šventasis Juozapai, nuolankiai ir džiugia širdimi dedu po tavo kojomis šį brangų maldų lobį ir mąstau apie gausias dorybes, puošusias tavo šventą asmenį.

Tavyje išsipildė tavo pirmtako, Egipto Juozapo, sapnas. Tave apsupo ne tik nuostabūs dieviškosios Saulės spinduliai, bet ir mistinio mėnulio – Marijos švelni šviesa.

Jokūbas iškeliavo į Egiptą pasveikinti savo sūnų, sėdintį karališkame soste. Jo pavyzdžiu pasekė visi jo sūnūs. Tačiau neapsakomai gražesnį pavyzdį mums paliko Jėzus ir Marija, apsupdami tave pagarba bei ištikimybe. Tai paskatina mane tau drąsiai paaukoti ir šias Apsiausto maldas, kad per tave įgyčiau Dievo palankumą.

Kaip Egipto Juozapas neatstūmė savo prasikaltusių brolių, bet juos meilingai priėmė, apsaugojo bei išgelbėjo nuo bado ir mirties, taip ir tu, šventasis Juozapai, neatstumk mano prašymo. Be to, išmelsk man malonę, kad tavo užtarimu Dievas niekada neapleistų manęs šiame ašarų klonyje ir priskaitytų mane prie tų, kurie gyvenime ir mirtyje slepiasi po tavo apsiaustu.

Maldos

Būk pasveikintas, šventasis Juozapai, neišmatuojamų dangaus bei žemės lobių valdytojau ir maitintojau to, kuris maitina visus pasaulio kūrinius. Po Marijos tu esi labiausiai vertas mūsų pagarbos ir meilės. Tarp visų šventųjų tu vienintelis turėjai garbę auklėti, vesti, maitinti bei globoti Mesiją – tą, kurį pranašai ir karaliai taip troško bent pamatyti. Šventasis Juozapai, išgelbėk mano sielą ir gauk man iš gailestingojo Dievo malonę …, kurios aš nuolankiai prašau.

Gauk taip pat vargšėms sieloms jų kančių palengvinimą. Amen.

Garbė Dievui Tėvui… (3 k.)

O šventasis Juozapai, visi tave žino kaip šventosios Bažnyčios Globėją. Kartu su visais šventaisiais šaukiuosi tavęs, galingiausias silpnųjų bei vargšų Gynėjau, ir noriu tūkstantį kartų šlovinti tavo širdies gerumą, kuri bet kokioje bėdoje yra visuomet pasiruošusi padėti.

Į tave, šventasis Juozapai, gręžiasi našlės, našlaičiai, apleistieji, liūdintieji bei visi beturčiai. Nėra tokio skausmo, tokio rūpesčio, tokios bėdos, į kuriuos tu neatsižvelgtum. Todėl ir man suteik pagalbą, kurią pats Dievas davė tavo rankoms, kad gaučiau malonę, kurios meldžiu.

Ir jūs, visos skaistyklos vėlės, melskite šventąjį Juozapą už mane. Amen.

Garbė Dievui Tėvui… (3 k.)

Nesuskaičiuojama daugybė žmonių yra kreipęsi į tave ir gavo tavo pagalbą. O mieliausias šventasis Juozapai, tu žinai mano bėdas ir mano troškimą nuo jų išsivaduoti. Joks žmogus, net pats geriausias, negali mano sunkumų suprasti ir man iš tikrųjų padėti. Su dideliu pasitikėjimu aš bėgu prie tavęs, nes didžioji šv. Teresė yra parašiusi: „Kiekviena malonė, kurios prašysime iš šv. Juozapo, bus tikrai suteikta“.

O šventasis Juozapai, nuliūdusiųjų Guodėjau, ateik man į pagalbą šiame prispaudime, ir priimk mano maldą ir už vargšes vėles, kad jos greičiau pasiektų džiaugsmą ir dangiškąją palaimą. Amen.

Garbė Dievui Tėvui… (3 k.)

O didysis šventasis, per tavo tobulą paklusnumą Dievui pasigailėk manęs.

Per tavo šventą ir turtingą nuopelnų gyvenimą išklausyk mano maldą.

Per tavo mieliausiąjį vardą padėk man.

Per tavo širdies gerumą ir galingumą apgink mane.

Per tavo šventas ašaras sustiprink mane.

Per tavo septynis sopulius pasigailėk manęs.

Per tavo septynis džiaugsmus paguosk mano širdį.

Nuo visokio kūno ir sielos blogio išlaisvink mane.

Iš bet kokio vargo ir bėdos ištrauk mane.

Išmelsk man paties reikalingiausio turto – Dievo malonės.

Vėlėms skaistykloje gauk greitą išlaisvinimą iš kančių. Amen.

Garbė Dievui Tėvui… (3 k.)

O garbingasis šventasis Juozapai, neįmanoma suskaityti malonių, kurių tu išprašai vargšams ir liūdintiems. Ligoniai, prispaustieji, apšmeižtieji, išduotieji, apleistieji, alkanieji ir esantys bėdoje ateina su savo reikalais pas tave, ir tu juos išklausai.

Prašau, neleisk, o mieliausias šventasis Juozapai, kad aš būčiau vienintelis tarp jų neišklausytas. Suteik ir man savo maloningą bei galingą pagalbą. Už tai aš būsiu dėkingas ir visada tave garbinsiu, o garbingasis šventasis Juozapai, mano gynėjau ir vargšių skaistyklos vėlių išlaisvintojau. Amen.

Garbė Dievui Tėvui… (3 k.)

O amžinasis Dieve Tėve, kuris esi danguje, per Tavo Sūnaus Jėzaus ir jo švenčiausiosios Motinos Marijos nuopelnus aš prašau Tave, kad suteiktum man šią ypatingą malonę. Jėzaus ir Marijos vardu aš puolu ant kelių Tavo nuostabioje akivaizdoje ir garbinu Tave. Prašau, priimk mano pasirengimą ir tvirtą nusistatymą ištikimai likti tarp tų, kurie nori gyventi Šventosios Šeimos maitintojo saugomi ir kurie per jį šaukiasi Tavęs. Dėl savo begalinio gerumo palaimink šį šventą pamaldumą ir išklausyk mano maldą. Amen.

Garbė Dievui Tėvui… (3 k.)

Šventasis Juozapai, gink šventąją Bažnyčią nuo visokių nemalonumų ir išskleisk savo apsiaustą virš mūsų visų.

Nuolankūs maldavimai prisimenant šv. Juozapo paslėptą gyvenimą su Jėzumi ir Marija

Šventasis Juozapai, prašyk Jėzaus, kad jis pašvęstų mano sielą.

Šventasis Juozapai, prašyk Jėzaus, kad jis uždegtų meile mano širdį.

Šventasis Juozapai, prašyk Jėzaus, kad jis apšviestų mano protą.

Šventasis Juozapai, prašyk Jėzaus, kad jis sustiprintų mano valią.

Šventasis Juozapai, prašyk Jėzaus, kad jis apvalytų mano mintis.

Šventasis Juozapai, prašyk Jėzaus, kad jis valdytų mano jausmus.

Šventasis Juozapai, prašyk Jėzaus, kad jis vadovautų mano norams.

Šventasis Juozapai, prašyk Jėzaus, kad jis palaimintų mano darbus.

Šventasis Juozapai, išmelsk man iš Jėzaus malonę sekti tavo dorybėmis.

Šventasis Juozapai, išmelsk man iš Jėzaus širdies ir dvasios nuolankumo malonę.

Šventasis Juozapai, išmelsk man iš Jėzaus romumo ir širdies gerumo malonę.

Šventasis Juozapai, išmelsk man iš Jėzaus taikos mano širdyje malonę.

Šventasis Juozapai, išmelsk man iš Jėzaus pamaldumo ir Dievo baimės malonę.

Šventasis Juozapai, išmelsk man iš Jėzaus malonę siekti tobulumo.

Šventasis Juozapai, išmelsk man iš Jėzaus širdies tyrumo malonę.

Šventasis Juozapai, išmelsk man iš Jėzaus malonę kantriai pakelti išbandymus ir vargus.

Šventasis Juozapai, išmelsk man iš Jėzaus būdo švelnumo malonę.

Šventasis Juozapai, išmelsk man iš Jėzaus malonę pažinti amžinąsias tiesas.

Šventasis Juozapai, išmelsk man iš Jėzaus dvasių skyrimo malonę.

Šventasis Juozapai, išmelsk man iš Jėzaus malonę ištverti gerame.

Šventasis Juozapai, išmelsk man iš Jėzaus malonę drąsiai nešti kryžių.

Šventasis Juozapai, išmelsk man iš Jėzaus malonę išsilaisvinti iš pasaulietiškų prisirišimų.

Šventasis Juozapai, išmelsk man iš Jėzaus malonę trokšti dangaus.

Šventasis Juozapai, išmelsk man iš Jėzaus malonę ryžtingai vengti progų, vedančių į nuodėmę.

Šventasis Juozapai, išmelsk man iš Jėzaus malonę trokšti ištverti iki galo.

Šventasis Juozapai, išmelsk man iš Jėzaus geros mirties malonę.

Šventasis Juozapai, neleisk man nuo tavęs atsiskirti.

Šventasis Juozapai, padėk man, kad mano širdis niekada nepavargtų tave mylėti ir girti.

Šventasis Juozapai, priimk mane kaip savo globotinį.

Šventasis Juozapai, padėk man mylėti Jėzų taip, kaip tu jį mylėjai.

Šventasis Juozapai, neapleisk manęs niekada, ypač mano mirties valandą.

Jėzau, Marija, šventasis Juozapai, jums pašvenčiu savo širdį ir sielą.

Jėzau, Marija, šventasis Juozapai, apšvieskite mane, padėkite man, išgelbėkite mane. Amen.

Garbė Dievui Tėvui… (3 k.)

Maldos į šv. Juozapą

Atmink, tyriausias Dievo Motinos Sužadėtini ir mano mylimiausias Globėjau, šventasis Juozapai, jog nėra girdėta, kad neišklausytum ir nepaguostum bent vieno, kas bėgo prie tavęs ieškodamas pagalbos ir apsaugos.

Garbingasis šventasis Juozapai, Marijos Sužadėtini ir skaistusis Jėzaus Tėve, atsimink ir saugok mane. Išmokyk mane daryti pažangą kelyje į šventumą. Priimk visus mano prašymus pamaldžiu rūpesčiu ir tėviška globa. Pašalink visas kliūtis ir sunkumus, kliudančius mano maldai, ir išklausyk mano prašymą didesnei Dievo garbei bei mano sielos išganymui. Amen.

Garbė Dievui Tėvui… (3 k.)

Šv. Juozapo litanija

Viešpatie, pasigailėk!

Kristau, pasigailėk!

Viešpatie, pasigailėk!

Kristau, išgirsk mus!

Kristau, išklausyk mus!

Tėve, dangaus Dieve, R. pasigailėk mūsų!

Sūnau, pasaulio Atpirkėjau, Dieve,

Šventoji Dvasia, Dieve,

Šventoji Trejybe, vienas Dieve,

Šventoji Marija, R. melski už mus!

Šventasis Juozapai,

Garbingasis Dovydo palikuoni,

Patriarchų šviesybe,

Dievo Gimdytojos sužadėtini,

Drovusis Mergelės saugotojau,

Dievo Sūnaus maitintojau,

Stropusis Kristaus gynėjau,

Šventosios šeimos galva,

Juozapai teisingasis,

Juozapai tyrasis,

Juozapai išmintingasis,

Juozapai tvirtasis,

Juozapai klusnusis,

Juozapai ištikimasis,

Kantrybės paveiksle,

Neturto mylėtojau,

Darbininkų pavyzdy,

Šeimos gyvenimo puošmena,

Nekaltųjų saugotojau,

Šeimų stiprybe,

Vargdienių paguoda,

Ligonių viltie,

Mirštančiųjų užtarėjau,

Piktųjų dvasių baime,

Šventosios Bažnyčios globėjau, R. melski už mus!

Dievo Avinėli, kuris naikini pasaulio nuodėmes, R. atleisk mums, Viešpatie!

Dievo Avinėli, kuris naikini pasaulio nuodėmes, R. išklausyk mus, Viešpatie!

Dievo Avinėli, kuris naikini pasaulio nuodėmes, R. pasigailėk mūsų!

V. Paskyrė jį savo namų viešpačiu. R. Ir visų savo turtų valdytoju.

Melskimės:

Dieve, savo nenusakoma Apvaizda Tu teikeisi išrinkti šventąjį Juozapą savo Švenčiausiajai Gimdytojai sužadėtiniu. Suteik, prašome, kad jį gerbdami kaip globėją žemėje, pelnytume jį turėti užtarėju danguje. Tu gyveni ir viešpatauji per amžių amžius. R. Amen.

Šventojo Apsiausto maldos užbaigimas

O garbingasis šventasis Juozapai, Dievas išrinko tave visų švenčiausios šeimos galva ir globėju – būki ir mano galinguoju gynėju danguje. Meldžiu tave, visuomet saugok mane po tavuoju apsiaustu.

Šiandien aš renkuosi tave tėvu, užtarėju, palydovu ir gynėju. Pavedu tau viską: savo kūną ir sielą, viską, kas esu ir ką turiu, visą savo gyvenimą ir mirtį.

Saugok mane kaip savo vaiką ir gink mane nuo regimų ir neregimų priešų. Būk prie manęs kiekviename mano varge. Guosk mane sunkiomis minutėmis ir ypač paskutinėje gyvenimo kovoje. Tark tik vieną žodį už mane mielajam Išganytojui, kurį tu galėjai kaip vaiką nešioti ant savo rankų, ir Švenčiausiajai Mergelei Marijai, kurios mylimas Sužadėtinis tu buvai. Gauk man malonių, vedančių į amžinąjį išganymą. Aš seksiu tavo patarimu bei pavyzdžiu ir būsiu tau visuomet dėkingas.

Skaistusis, tyrasis šventasis Juozapai,

Priimk mane į savo globą.

Išlaikyk mane tyrą kūnu ir siela,

Kad visuomet likčiau Dievo malonėje.

Šventasis Juozapai, mano Globėjau,

Skaistusis Mergelės Sužadėtini.

Būk mano vadovu ir patarėju,

Padėk man likti ištikimam Dievui.

Amen.

Tėve mūsų…

Sveika, Marija…

Garbė Dievui Tėvui…

+ Vardan Dievo Tėvo, ir Sūnaus, ir Šventosios Dvasios. Amen.

Garbė Jėzui Kristui.

Per amžius. Amen

Categories
KATALIKIŠKA CIVILIZACIJA

Bažnyčia, valstybė ir religinės laisvės klausimas

Juk ne viena ar kita tauta, bet visos visų amžių tautos, barbariškos ir kultūringos, buvo visuotinai įsitikinusios, kad religija yra visų įstatymų pamatas. O tai, kuo visuotinai ir nuolatos įsitikinusi visa žmonija, akivaizdžiai rodo prigimtinę teisę.

Alfredo Ottaviani (1890–1979) buvo 1916 m. įšventintas kunigu, užėmė įvairias pareigas Vatikane. 1953 m. tapo kardinolu ir ėmė dirbti Šv. Oficijoje (tai aukščiausia katalikų doktrinos gynimo institucija, dar vadinama šv. Inkvizicija), 1959 m. tapo jos vadovu (sekretoriumi), 1962 m. įšventintas vyskupu. 1966–68 – vietoj Šv. Oficijos įkurtos Šv. Tikėjimo mokslo kongregacijos vadovas (proprefektas). Vienas iš Tradiciją gynusių hierarchų grupės Vatikano II Susirinkime (1962–1965) lyderių.

Pateikiamos ištraukos iš jo knygos: Alaphridus S. R. E. Card. Ottaviani, Compendium iuris publici ecclesiasticied. 4, Typis Polyglottis Vaticanis, 1954. Tai viešosios bažnytinės teisės vadovėlis Popiežiškojo abiejų teisių instituto studentams, parašytas prieš pat Vatikano II Susirinkimą. Jame išdėstytas visų laikų Bažnyčios mokymas apie Bažnyčios ir valstybės santykį, atsižvelgiant į naujausiųjų laikų problemas. Įdomu, kad šiame tikrai autoritetingo mokslininko – būsimo Šv. Oficijos vadovo – veikale negailestingai triuškinamos tos teorijos, kurios netrukus bus įteisintos II Vatikano dokumentuose.

I dalis

Valstybės ir religijos santykis

IV skyrius

Valstybė ir religija

[…] 168. Religija, remiantis tautų teise, yra visuomenės pagrindas. – Juk ne viena ar kita tauta, bet visos visų amžių tautos, barbariškos ir kultūringos, buvo visuotinai įsitikinusios, kad religija yra visų įstatymų pamatas. O tai, kuo visuotinai ir nuolatos įsitikinusi visa žmonija, akivaizdžiai rodo prigimtinę teisę.

Tai, kad visuomenei naudinga ir net būtina įtvirtinti bei palaikyti religiją, galime parodyti argumentu, kuris buvo žinomas ir pagonims: juk iš religijos teka visoks papročių tvarkingumas, santarvė ir socialinis teisingumas. Visi žino, „kiek daug religija sutvirtino priesaikų, kiek išsaugojo sutarčių, kiek daug žmonių dieviškos bausmės baimė sulaikė nuo nusikaltimo, kokia šventa yra piliečių tarpusavio bendrystė, jei joje kaip teisėjai ir liudytojai dalyvauja dievai“[1].

Platonas mokė, kad gerai sutvarkytoje valstybėje pirmiausia rūpinamasi tikrąja religija, kad religija yra tikrasis valstybės pamatas[2]. Plutarchas sakė esąs įsitikinęs, kad lengviau įsteigti miestą be saulės, nei kad, visiškai pašalinus religiją, susikurtų ir išliktų valstybė[3]. Eutropijus giria pamaldųjį Numą, romėnų religijos sutvarkytoją, kad jis „buvęs ne mažiau naudingas miestui nei Romulas, nes įvedė įstatymus ir gerus papročius romėnams, kurie dėl įpratimo kariauti jau buvo laikomi plėšikais ir pusiau barbarais“[4]. Ciceronas visą romėnų valstybės klestėjimą ir sėkmę priskiria religijai: „Mes nugalėjome ispanus ne skaičiumi, galus – ne tvirtumu, pūnus – ne klastingumu, graikus – ne menais… bet įveikėme visas gentis ir tautas pamaldumu, religija ir ta viena išmintimi, kuri mums parodė, jog viskam vadovauja ir viską veda nemirtingųjų dievų valia“[5].

169. Apreikštoji religija turi dar aukštesnę socialinę įtaką. – Jeigu taip galėjo kalbėti pagonys, tuomet su dar su didesniu įsitikinimu, remiantis faktais, tai galima teigti apie apreikštąją religiją, kurios moralinis mokymas yra žymiai vaisingesnis tiek asmeninėje, tiek šeimos ir visuomenės srityje. Ji savo Dievo duotais įsakymais ir antgamtine pagalba vykdant tuos įsakymus toli lenkia prigimtinę religiją[6].

Užtenka pažvelgti į kai kuriuos Šventojo Rašto tekstus (plg. toliau išnašoje), kad tuojau pamatytume, kaip labai Bažnyčia valstybei padeda 1. puoselėdama ir gindama įstatymų teisingumą, 2. teigdama dangišką palaimą pavieniams žmonėms ir bendruomenėms. Todėl ji tikrai pasirodo kaip visų dorybių šaltinis.

I. Iš tiesų, pastebi Cavagnisas, „laikinoji ramybė, kuri yra svarbiausia laikinosios laimės dalis, neįmanoma be tikros moralės, tai yra, jei žmonės nėra įsitikinę, kad valstybės įstatymų laikymasis ir kitų teisių gerbimas įpareigoja jų sąžines. Tačiau tikro sąžinės įpareigojimo nėra arba jis nėra veiksmingas, jei Dievas nepripažįstamas jo autoriumi ir gynėju. O to moko ir tam skatina tik religija“[7].

Dabar palyginkime veiksmingumą įpareigojimo, kurį gina vien civilinė sankcija, ir tokio, kurį sutvirtina religinė sąžinė.

Visų pirma, vien civilinė sankcija apima tik svarbius dalykus; ji skiriama tik už išorinius ir viešus nusikaltimus; ją galima lengvai pažeisti, pvz., bėgant, paperkant liudininkus, dėl teisėjo aplaidumo, nedorumo ar nežinojimo. Gi tas, kuris visame kame paklūsta pirmiausia dėl Dievo, stengiasi gerai elgtis net mažmožiuose; jis žino, kad nuo Dievo nieko nepaslėpsi; jis suvokia, kad aukščiausiasis Teisėjas už viską kada nors paskirs arba atlygį, arba bausmę, ir niekas negalės pabėgti nuo jo rankos[8].

Žinoma, pasakysi, kad galima žmones auklėjant paskatinti vykdyti pareigas dėl įsitikinimo, t. y. suformavus teisingą pilietinį sąmoningumą. Tačiau, kad ir nutylėdami abejonę, ar šis kelias įmanomas paprastiems žmonėms, liaudies visumai, turime paklausti: kokiais principais turėtų remtis nuoširdus ir pastovus pilietinis sąmoningumas? Jei nurodysi proto šviesą, naudingumo kriterijų ar etinio hedonizmo[9] teoriją, atsakysiu, kad šie dalykai yra praktiškai netinkami, bent jau paprastai liaudžiai, nebent tobuliems, aistrų neapakintiems, egoizmo nevaržomiems, idealizmo vedamiems žmonėms. Bet juk akivaizdu, kad tai iliuzija, ypač ten, kur niekinamas amžinasis atlygis ir ieškoma vien žemiškos laimės.

Tad nieko nuostabaus, jog yra daugybė rašytojų, kurie neturi pamaldumo Dievui ir net pagarbos Bažnyčiai, bet vis dėlto mato naudą, kylančią viešajai dorovei iš religijos ir pripažįsta, kad religija yra geriausia valstybės pagalbininkė ir žmogiškosios laisvės atrama.

II. Naudingumas visuomenei pirmiausia teka iš religijos ne kaip iš visų asmeninių dorybių šaltinio ir palaikytojos. Religija išmintingai nurodo kiekvienam jo pareigas ir teikia dangišką pagalbą jų laikytis. Tikroji religija ypač išmintingai bei teisingai tvarko sutuoktinių teises ir pareigas; geriausiai padeda vaikų apsaugai ir auklėjimui; suteikia piliečių tarpusavio santykiams bei pareigoms meilės, švelnumo ir dosnumo[10]. […]

170. Ateizmas, natūralizmas[11], valstybinis indiferentizmas[12], naujasis katalikiškasis liberalizmas. – Yra tokių, kurie mano, jog pakanka, jei dieviškieji įstatymai valdo pavienių žmonių gyvenimą ir elgesį, o valstybė turėtų palikti piliečiams laisvę išpažinti tokią religiją, kokią jie užsinori. Esą tuomet nebūtų trukdoma išganinga religinės praktikos įtaka viešiesiems papročiam. Tačiau, kita vertus, jie mano, kad pati valstybė visai neturėtų rūpintis religija. Geriausia valstybės santvarka ir visuomeninė pažanga esą reikalauja, kad žmonių visuomenė būtų kuriama ir vedama visai neatsižvelgiant į religiją, lyg ji neegzistuotų, arba bent nedarant jokio skirtumo tarp tikrosios religijos ir klaidingųjų[13].

1. Kraštutinė šios klaidos forma yra valstybinis ateizmas, tačiau jam prieštarauja pati valstybės prigimtis ir jos nauda bei tikslas.

Juk „prigimtis ir protas pavieniams žmonėms įsako šventai ir pamaldžiai garbinti Dievą, jei jie yra jo valdžioje, o jei nėra – prie jo sugrįžti. Tas pats įstatymas saisto ir pilietinę visuomenę. Juk žmonės, vienijami bendros visuomenės, yra ne mažiau Dievo galioje, nei būdami pavieniai. […] Todėl kaip niekam neleidžiama apleisti savo pareigas Dievui, ir kaip visi yra didžiai įpareigoti visa širdimi ir elgesiu priimti religiją… taip valstybės negali nenusikalsdamos taip elgtis, lyg Dievo visai nebūtų, ar atmesti rūpinimąsi religija, lyg ji būtų svetima ir nenaudinga…“[14]. […]

2. Natūralizmas paniekina dieviškąją religiją, nes ji peržengia žmogaus suvokimo ribas, ir mano, kad turi viešai ginti tik prigimtinę religiją, suprantamą protui ir kiekvieno savaip formuluojamą. Tai atlikus, sako natūralistai,valstybė patenkins natūralų religinį poreikį ir pasirūpins religijos moraline įtaka visuomenei, tačiau nepažeis sąžinės laisvės ir religinių nuomonių[15].

To siekė buvęs nacionalsocialistų režimas Vokietijoje, kuris skatino kažkokį miglotą piliečių, „tikinčiųjų Dievu“ (kaip juos vadino), religingumą. Jo forma buvo tautinė-natūralistinė, tikrai apgaulinga sieloms[16].

Tačiau kaip individas privalo sekti ne bet kokia ir ne vien prigimtine, bet Dievo įsakytąja religija, kurią jis iš aiškių ir neabejotinų ženklų atpažįsta esant vienintele tikrąja, taip ir valstybės turi priimti tą Dievybės garbinimo būdą, kurį pats Dievas nurodė kaip jam patinkantį. […]

3. Gi indiferentizmo sekėjai laikosi klaidingos prielaidos, esą nėra pakankamai aišku, kuri religija yra tikroji, ir nėra aukščiausio kompetentingo teisėjo, galinčio išspręsti šį ginčą. Todėl, anot jų, praktiškai reikia kiekvienam piliečiui palikti laisvę suvokti ir garbinti Dievą taip, kaip jam patinka. Ši sąžinės laisvė, sako jie, nebūtų išsaugota, jei valstybė laikytųsi tik vienos kurios religijos. Todėl, daro išvadą jie, valstybė turėtų vienodai rūpintis visomis religijomis, visas jas saugoti, kad jos visos kartu prisidėtų prie viešosios santarvės ir dorovės.

Tačiau prieš valstybinį ateizmą ir natūralizmą pateikti argumentai taip pat galioja ir prieš politinį indiferentizmą. Teisingumas ir protas draudžia ne tik kad valstybė būtų bedieviška, bet ir kad laikytųsi teizmo, vienodai tinkančio visoms religijoms, bei visoms teiktų vienodas teises[17].

Kadangi valstybėje yra būtina išpažinti vieną religiją, protas sako, kad tai turi būti tikroji religija. Religinio indiferentizmo išpažinėjai mano, kad teorijos srityje reikia vienodai priimti tiesą ir klaidą, o praktikos srityje – dorybę ir ydą. Tačiau teisingumas draudžia daryti žalą piliečiams, o ji neišvengiamai kyla iš valstybinio indiferentizmo: valstybė, vienodai žiūrėdama į visas religijas, taigi ir į klaidingas sektas, veikia prieš liaudies gerovę, nes skatina klaidos ir paklydimo mokytojus bei sukelia piliečiams pavijų prarasti visiems skirtą aukščiausiąjį gėrį. Taigi ji pašalina visuomeninės dorovės pagrindą ir paniekina dieviškus dalykus bei tikrosios pažangos dvasią.

4. Naujasis katalikiškasis liberalizmas. Ne mažiau pavojingos ir šiandieninio katalikiškojo liberalizmo klaidos – esą rūpindamasis demokratija, jis klaidingai pažeidžia katalikybės principus dėl valstybės pareigų Bažnyčios atžvilgiu. Katalikų liberalai aiškiai jaučia sunkumus, kuriuos kelia jų doktrinoms priešingas Bažnyčios mokymas, ypač Romos pontifikų enciklikos šia tema. Jie bando šių sunkumų nusikratyti teikdami, kad enciklikose reikia skirti nuolatinę dalį nuo kintančios pagal laiko ir istorijos aplinkybes. Taip jie teigia, kad ankstesniais laikais teologų ir Romos pontifikų mokymas buvo pritaikytas jau praėjusios epochos istorinėms aplinkybėms, todėl dabar yra pasenęs, anachronistinis ir nesutaikomas su šiandieninės demokratinės valstybės samprata[18].

Jie iškelia šį fundamentalų principą: esą žmonės visur turi tas pačias teises, nesvarbu, ar jie klysta, ar laikosi tiesos.

Šį principą jie pritaiko šiandieninei demokratinei valstybei, netgi katalikiškai: visos religinės bendrijos bei pavieniai piliečiai turi naudotis visiškai tokiomis pat teisėmis tiek privačiai praktikuodami, tiek vykdydami viešą savo religijos kultą ir net propaguodami savo doktriną.

Jie piešia konfesinę valstybę tamsiomis spalvomis, remdamiesi kai kuriais senų laikų perlenkimais, todėl aiškina, kad tokia valstybė mūsų laikais yra nepriimtina – ji reikštų grįžimą prie viduramžių prievartos. Jie tyčiojasi iš valstybės, kuri vykdo savo pareigas viešai išpažindama ir saugodama katalikų religiją, vadina ją „klerikaline“, kaip jau yra įpratę antikatalikai.

Todėl jie daro išvadą: valstybė turi būti pasaulietiška, nors ir būtų suformuota krikščioniškų papročių ir dvasios. Jie teigia, kad geriausia ir pačiai valstybei naudingiausia sistema būtų Bažnyčios atskyrimas nuo valstybės, ir tai iškelia ne kaip hipotezę, o kaip tezę ir visuotinį principą.

Tačiau prieš visus šiuos teiginius galioja visi tie patys argumentai, kuriuos pateikėme prieš indiferentizmą. Katalikams neleistina Bažnyčios magisteriumo ir ypač enciklikų mokymo taip atskiesti, kad būtų teigiama, jog jis galiojo tik tų laikų aplinkybėms ir buvusių amžių sąlygoms. „Neleistina manyti, – teigia Pijus XII enciklikoje Humani generis, – kad tai, kas mokoma laiškuose enciklikose, savaime nereikalauja pritarimo, nes jose popiežiai nesinaudoja savo aukščiausio magisteriumo galia. Jose mokoma ordinarinio magisteriumo, kuriam ir čia galioja principas: „Kas jūsų klauso, manęs klauso“ [Lk 10, 16]. Juk dažniausiai tai, kas pateikiama ir pabrėžiama laiškuose enciklikose, jau kitur buvo priskirta katalikų doktrinai“[19].

Jeigu jie sako, kad demokratinėje valstybėje tas pačias teises turi ir pilietis, kuris laikosi klaidos, ir tas, kuris turi tiesą, jie teigia kažką, kas nepriimtina tiek prigimtinės, tiek pozityviosios dieviškosios teisės požiūriu[20]. Nebent susidarytų aplinkybės, kuriomis, arba siekiant gauti kokį nors didelį gėrį, arba išvengti didelio blogio, vyresnybė turėtų kantriai pakęsti ir toleruoti tai, ko kitaip negali sukliudyti[21]. Juk ir pats Dievas savo apvaizda neretai išlaiko blogį ar iš mūsų reikalauja jį išlaikyti dėl ypatingų aplinkybių. Tačiau tuomet galioja visuotinis principas, kad reikia daryti gera ir kiek įmanoma trukdyti bloga[22].

O jeigu jie teigia, kad demokratinėje valstybėje net tauta negali iš savo valdytojų reikalauti, kad jie oficialiai elgtųsi kaip katalikai, jie prieštarauja pačiai Bažnyčios doktrinai, kaip matome iš aukščiau pateiktų Aukščiausiojo pontifiko Leono XIII žodžių enciklikoje Immortale Dei, kuriuos patvirtino ir dabar valdančio Aukščiausiojo pontifiko Pijaus XII mokymas, matomas daugelyje jo kalbų ir aktų[23].

171. Kokia religija yra tikroji, galima nesunkiai pažinti, ypač katalikiškoje valstybėje, nes visiškai aiškiai pasirodo jos tikrumo požymiai, jei tik vertinama išmintingai ir nuoširdžiai: „Daugybė aiškių argumentų, būtent, daugelis tikrų pranašysčių, dažni stebuklai, greitas tikėjimo išplitimas, nepaisant priešų ir didžiausių kliūčių, kankinių liudijimas ir kiti įrodymai atskleidžia, kad tas tikėjimas yra vienintelis tikras, kurį įsteigė pats Jėzus Kristus ir įsakė savo Bažnyčiai saugoti bei platinti“[24].

172. Politikų prasimanymas: sąžinės laisvė. – Norint pateisinti indiferentizmą, buvo įvesta toji formulė, kuri po klaidinančia teisingumo ir tiesos skraiste slepia ateizmo užkratą: „įstatymo ginama sąžinės laisvė“. Žinoma, negalima paneigti, kad sąžinės laisvės principas turi ir tikrų bei teisingų aspektų, tačiau laicizmo[25] šalininkai jį taiko, norėdami pažymėti tam tikrą laisvę, ar greičiau savivalę, kurios pagrindinės apraiškos yra mąstymo laisvėžodžio laisvė ir kulto laisvė.

Žinoma, jei kalbama apie fizinę laisvę, tuomet sąžinės laisvės principas teisingas: Dievas, duodamas žmonėms laisvą valią, paliko jiems fizinę laisvę rinktis ir daryti gėrį, kad jie gautų nuopelnų. Todėl Bažnyčia skelbia religiją ne besipriešinančioms, o jau pamokytoms ir norioms sieloms. Bausdama eretikus, ji tramdydavo viešosios tvarkos pažeidimus, ir tai darydavo remiantis visuomenine teise.

Tačiau apie moralinę laisvę kalbame kitaip. Jos lygmenyje teisėta sąžinės laisvė yra tik ta prasme, kad „žmogui dėl jo sąžinės visuomenėje leista be jokių trukdymų vykdyti Dievo valią ir įsakymus. Tai ir yra tikra, Dievo vaikų verta laisvė, sąžiningai sauganti žmogus asmens kilnumą – ji nepavaldi jokiai jėgai ir neteisingumui“[26]. Kita vertus, jei protas sutinka su klaidingomis nuomonėmis, jei valia priima blogį ir jį sau taiko, žmogaus laisva valia negali ginti savo teisės į moralinę laisvę.

Tačiau abiem žmogaus galioms trūksta tobulumo: iš tiesų, protas dažnai siūlo valiai blogį kaip kažką gera, kas miglotai primena gėrį, ir todėl valia jį priima; arba valia trokšta ko nors, kas priešinga proto nurodymams. Todėl žmogaus fizinę laisvę reikia saugoti įvairiomis priemonėmis, kad visi jos veiksmai kryptų į gėrį ir susilaikytų nuo blogio, kitaip valios laisvė žmogui labai pakenktų. Tvirčiausia apsauga yra ne tik Bažnyčia, bet ir valstybė, kurios pareiga įstatymais kreipti žmones link visko, kas yra teisinga ir gera.

Taigi valstybė nukryptų nuo savo tikslo, jei vietoj to, kad padėtų žmonėms teisingai naudotis jų laisve, apleistų bet kokį rūpestį tikrąja religija, ir tai darytų tos laisvės gynimo dingstimi. Tiesa labiau atsiskleis, jei ištirsime atskirai kiekvieną laicizmo skelbiamos sąžinės laisvės formą.

1. Minties laisvė. – Šis posakis teigia sąžinės laisvę spekuliatyvioje srityje,vertinant pažintus dalykus. Anot jo, reikia palikti laisvę protui, kuris subjektyviai mano, kad seka tiesa. Protas esą neprivalo pritarti jam pateiktai objektyviai tiesai.

Tačiau žmogaus intelektas pačia savo prigimtimi krypsta link tiesos ieškojimo ir link pažintos tiesos priėmimo. Jei jis apsigauna ir priima netiesą, jis neturi teisės ir tikros laisvės tos netiesos laikytis. Todėl protas neturi teisės reikalauti, kad kiti gerbtų jo mąstymo būdą.

Praktinėje srityje minties laisvė reiškia ir visišką laisvę elgtis taip, kaip savo praktiniu sprendimu protas nurodo veikti ar susilaikyti nuo veikimo. Juk jei esame laisvi spręsti, tai ir laisvi veikti, nes visuomet darome tai, ką manome esant teisinga. Todėl būtų neteisinga varžyti išorinę laisvę, kartu pripažįstant vidinę teisę: tai irgi būtų sąžinės pažeidimas, jei būtų jėga verčiama priešintis savo sąžinės balsui.

Ne mažiau iracionalus yra ir reikalavimas, kad kiekvienas galėtų pagal savo norą formuoti savo sąžinę, esą niekas kitas negali turėti autoritetingo sprendimo. Tačiau tiesos kriterijai yra ne vien vidiniai, bet ir išoriniai, ir natūrali pareiga yra prisitaikyti prie pažintos tiesos, nesvarbu, ar ji pažinta vidiniu, ar išoriniu keliu, ypač jei įsikiša apreiškimą duodančio Dievo autoritetas.

Visa tai galima apibendrinti šiais žodžiais: protas, priimantis tiesą, elgiasi teisėtai, būtinai ir yra gerbtinas; klystantis protas yra neteisėtas ir keistinas, jis ypač visuomeninėje srityje negali sau reikalauti jokių teisių, ypač jei dėl klaidos atsisako pripažinti savo Kūrėją, neigdamas proto pareigą paklusti.

2. Žodžio laisvė. – Šis posakis apima ir spaudos laisvę. Jei jis suprantamas laicistine prasme, jis yra ne mažiau nedoras, klaidingas ir absurdiškas, nei sąžinės laisvė.

Kadangi ne visi dalykai yra teisingi ir dori, žmogus įpareigotas ne tik teisingai spręsti, bet ir ypač kalbėti, ginti ir skelbti tik tai, kas yra teisinga ir atitinka tiesą. Juk žodžiai bei raštai yra ne kas kita, kaip minčių išraiška ar ženklas. Ypač žmogus privalo priimti visa, ką jis pakankamai suvokia iš apreiškimo: kalbėti ar rašyti prieš jį būtų nedora ir prieštarautų religijai.Todėl būtų absurdiška valdovams nustatyti pareigą gerbti žodį ir spaudą, net jei jie skelbtų klaidą ir nedorybę. Tai virstų tikra pražūtimi tautoms[27], jei įvertintume, kad žmonės ra įpratę siekti tik savo naudos ir kaip paprasta liaudis nesugeba atskleisti klastingų samprotavimų.

3. Kulto laisvė yra valstybės leidimas kiekvienam piliečiui išoriniais jam patinkančiais aktais garbinti Dievą. Taip civiliniais įstatymais viešai sulyginamos visų kultų teisės ir galios, nei vieno neiškeliant virš kitų, net jei tai būtų katalikiškas kultas katalikiškoje valstybėje[28].

Tad sakoma, kad valstybė, išlaikydama neutralumą religiniuose ginčuose, nedaro prievartos ir neįžeidžia nei vieno piliečio sąžinės. Tačiau čia tinka visi argumentai, pateikti prieš religinį indiferentizmą ir prieš naująjį katalikiškąjį liberalizmą (Nr. 170, 3 ir 4).

Kaip visuose dalykuose reikia ieškoti tiesos, taip ypač dieviškuose, ir kaip neišmintina sulyginti klaidą su tiesa, taip ir suteikti lygias teises klaidingoms religijoms. Juk kultas yra Dievui rodomos pagarbos aktas. O jam priešingais aktais Dievas nenori būti garbinamas[29]. Todėl valstybėje turi būti vienas kultas, būtent tas, kuriuo Dievas nori būti garbinamas.

Laisvo kelio atvėrimas visiems kultams taip pat neatitinka valstybės valdymo naudos ir išmintingumo: toks atvėrimas leistų kilti piliečių nesutarimams ir kivirčams. Todėl pagirtina romėnų tautos politinė išmintis – romėnai laikė šventu dalyku laikytis to, kas buvo nustatyta jau Dvylikos lentelių įstatyme: „Niekas teneturi dievų atskirai“[30]. „Visą dievišką ir žmogišką teisę išmanantys vyrai, – rašo Livijus[31], – nusprendė, kad niekas labiau negriauna religijos, kaip aukojimas ne tėvų, o svetimomis apeigomis“. Iš tiesų, Europoje religijos vienybė ilgai buvo viešosios teisės pagrindas. Iš to kilo Europos vienybė, galėjusi atsilaikyti ir sutvirtėti kare prieš saracėnus. O ten, kur atsirado religiniai nesutarimai, ten kilo ir žiaurūs karai – jie dar kartą patvirtino, kad kulto vienybės puoselėjimas gimdo geriausią valstybinę tvarką.

Kulto laisvė ir oficialus visų religijų pripažinimas išstato pajuokai tikėjimą ir pamaldumą, skatina indiferentizmą ir galiausiai veda prie ateizmo.

V skyrius

Klaidingų kultų tolerancija

173. Pirmykštė tolerancijos samprata. – Tolerancija yra toks sielos nusiteikimas, kai dėl įvairių priežasčių kantriai pakeliame priešingumus ar vargus, kuriems nepritariame. Taip pat sakome, kad toleruojame tai, ko dėl svarbių priežasčių negalime ar neprivalome uždrausti arba išvengti, bet nesipriešindami leidžiame[32], nors ir mūsų sprendimu to nepatvirtindami[33]. Yra priežasčių, kiekvienoje srityje pateisinančių blogio leidimą: būtent, kokio nors didelio gėrio gavimas arba dar didesnio blogio sulaikymas. Todėl sakoma, kad tai vyksta palyginamuoju leidimu.

174. Palyginimas tarp religinės indiferencijos ir kultų tolerancijos. – Tie, kas laikosi religinio indiferentizmo politikoje, dažnai kalba apie privačią toleranciją, bet jie ne šiaip pakenčia klaidingus kultus, o skatina tokią įstatymų kryptį, kai daugeliui ar visiems kultams suteikiama tiek visiška laisvė religijos praktikavimui, tiek tam tikros pilietinės ir politinės teisės[34].

Taigi jiems pilietinės tolerancijos vardas priimtinas tik tuomet, kai ji suprantama kaip teisėta sąžinės laisvės išvada, t. y. kaip tokie įstatymai, kada kiekvienas žmogus gauna lygią teisę ir lygią laisvę vertinti visus kulto išpažinimui, skleidimui ir praktikavimui priklausančius dalykus. Dar daugiau, reikalaujama patvirtinti tokius valstybinius įstatymus, kurie neiškelia nei vienos religijos teisės virš kitų, bet visas pastato į tokią pat juridinę padėtį. Čia nuolat kalbama apie valstybės santykį su „bažnyčiomis“ bei apie „kultų“ lygybę.

Tačiau negalima vadinti tolerancija indiferencijos tiesos ir klaidos, gėrio ir blogio atžvilgiu. Nesakoma, kad kas nors toleruojama, jeigu tai saugojama, puoselėjama ir ginama. Negalima teigti, kad tiesa toleruojama kaip ir klaida[35].

Be to, kaip sakėme, formaliai žiūrint, tolerancija yra kažkas negatyvaus, svetimo bet kokiam priėmimui bei pozityviam skatinimui.

1. Nors kartais, kaip matėme, leidžiama toleruoti klaidingus kultus, bet niekuomet neleistina juos taip priimti, kaip to siekia indiferentai ir liberalai. Neleistina bendradarbiauti su klaidos skleidimu ir didinti pavojų pavaldinių sielų išganymui, prisidengiant laisvės puoselėjimu. Čia galioja prieš indiferentizmą pateikti argumentai (Nr. 170, 3).

2. Taigi tvarkingoje katalikiškos visuomenės valstybėje nėra vietos net politinei tolerancijai, išskyrus tuomet, kai yra toleranciją pateisinančių priežasčių. Nors tokių priežasčių, ypač šiandien, atsiranda vis dažniau, jos visuomet galioja anapus reguliarių krikščioniškos valstybinės tvarkos ribų.

Laikantis šio principo, kuris taikytinas visuomet, kai yra arba be didelių sunkumų valstybėje gali būti atkurta reguliari padėtis, akivaizdu, kad katalikiškoje visuomenėje civilinė vadovybė yra įpareigota uždrausti heterodoksiškus[36] kultus.

Ši labai rimta pareiga kyla: a) iš pilietinės visuomenės įpareigojimo priimti tikrąją religiją; b) iš valstybės įpareigojimo sergėti piliečių gėrybes – ne vien materialines, bet ypač dorovines ir dvasines; c) iš įpareigojimo globoti ir saugoti Bažnyčią, kuris galioja krikščionių valdovams dėl laikinosios tvarkos netiesioginio pavaldumo (subordinatio indirecta) dvasinei tvarkai, kaip bus išdėstyta vėliau; d) dėl pačios valstybės naudos, nes globodamas vien tik tikrąją religiją ir drausdamas klaidingus kultus, valdovas arba valstybės vadovas saugo socialinę taiką (garantuojamą religinės vienybės), taip pat skatina viešąją dorovę (ugdomą krikščioniškos gyvensenos).

3. Todėl aišku, kaip klaidingai ir žalingai liberalai teigia, kad nėra jokių ribų valstybei priimti įvairias religijas, nes jie nepripažįsta jokios iš to valstybei kylančios žalos ir nemato, koks kenksmingas jų pačių veikimas. Todėl Aukščiausieji pontifikai, sudarydami konkordatus su katalikų tautomis, paprastai siekia apsaugoti katalikų religinę vienybę, atmetant kitus kultus.

Syllabuse pasmerkiami šie teiginiai[37]: „Šiais mūsų laikais nebereikia daugiau laikyti katalikų religijos vienintele valstybės religija, atmetant visus kitus kultus“. Taip pat: „Pagirtina, kad kai kuriuose katalikiškuose kraštuose įstatymas garantuoja, jog visiems imigrantams leidžiama praktikuoti savus kultus“.

175. Kokiomis aplinkybėmis leistina politinė tolerancija. – Žinoma, yra rimtų priežasčių, dėl kurių ypač šiandien leidžiama politinė tolerancija. „Iš tiesų, – sako Leonas XIII, – Bažnyčia nusprendė, jog yra neleistina, kad įvairios Dievo kulto rūšys turėtų tas pačias teises kaip tikroji religija. Tačiau ji nepasmerkia valstybių vadovų, kurie, arba tikėdamiesi kokio nors didelio gėrio, arba norėdami užkirsti kelią dar didesniam blogiui, savo įprasta tvarka kantriai pakenčia, kad kiekvienas kitas kultas valstybėje turėtų savo vietą“[38].

Taigi gali būti remiamasi arba tuo, kad tai morališkai neįmanoma, nes be didelio pavojaus valstybei ir Bažnyčiai negalima taikyti draudžiančių priemonių prieš klaidingų kultų praktikavimą (pvz., kiltų karai, sukilimai, dideli tikinčiųjų persekiojimai); arba dėl didelės naudos, kurios tikimasi iš šio blogio pakentimo, kad nebūtų sukliudyta didesniam gėriui.

Kai šios aplinkybės egzistuoja, atsižvelgiant į Bažnyčios ir valstybės gerovę, klaidingos religijos toleravimas būtų mažesnis blogis nei netoleravimas, valdovas gali leisti tikrosios religijos nesilaikantiems pavaldiniams praktikuoti klaidingąją religiją. […]

II dalis

Bažnyčios ir valstybės santykis

I skyrius

Liberalizmas ir atskyrimo sistema

179. Negatyvioji sistema. – Visi, kurie mano, kad reikia skatinti Bažnyčios atskyrimą nuo valstybės, kalba dažniausiai ne apie juridinius santykius tarp abiejų bendruomenių, o apie Bažnyčios ir valstybės principų atskyrimą, todėl kovoja už visų juridinių kontaktų tarp šių galių nutraukimą. Valstybė turinti ignoruoti Bažnyčią kaip savą teisę turinčią bendruomenę, bet saugoti pavienių piliečių sąžinės laisvę, nepripažįstant jiems jokių teisių civilinėje tvarkoje, kurios jungtų juos lyg į vieną religinį kūną.

1. Teigiantieji, kad valstybė turėtų būti visiškai pasaulietinė, arba bedieviška, nuosekliai neigia ir bet kokį pagrindą valstybės ir religinių bendruomenių juridiniams santykiams. Jei valstybė yra visai laicistinė, ji turi visiškai nesirūpinti bažnyčiomis, kokios jos bebūtų, kadangi šios religija besirūpinančios bendruomenės tvarko reikalus, visai nerūpinčius valstybei.

2. Tie, kas išpažįsta santykinį indiferentizmą ir kultų laisvę, nebūtinai neigia juridinius ryšius tarp valstybės ir Bažnyčios: juk valstybė galinti vienodai bendrauti su įvairiomis religinėmis bendrijomis, užmegzti juridinius santykius, derėtis su kiekvienos konfesijos religiniais autoritetais. Tačiau iš tokio religinio indiferentizmo lengva pereiti į atskyrimo sistemą. Tuo atveju civilinė bendruomenė, išpažindama religinę laisvę, suteikia viešo vykdymo galimybę religiniams aktams, tačiau atsiriboja nuo bažnyčių kaip juridinių asmenų ir bendrauja su jų religiniais autoritetais kaip su kitais piliečiais[39].

3. Taip pat gali būti negatyvioji atskyrimo sistema, kai valstybė skatina religingumą, priimdama vieną kultą ir jį taikydama viešuose aktuose, tačiau atsiskiria nuo pačios Bažnyčios ar religinės organizacijos, nepripažindama jos socialinių teisių ir autoritetų. Valstybė nei reiškia teises, nei prisiima pareigų tos bendruomenės kaip religinės bendrijos atžvilgiu.

180. Pagrindinės liberalizmo formos. […]

1. Griežtieji liberalai tik valstybę laiko savo prigimtimi teisine bendruomene, iš jos esą kyla visos teisės. Todėl, „jei ji bendrauja su Bažnyčia, ji nepripažįsta jai tobulos bendruomenės[40] pobūdžio ir teisių, bet laiko ją viena iš kitų bendrijų, kurios gyvuoja valstybėje. Todėl teigiama, kad jei ji turi kokių nors teisių ar galių teisėtai veikti, tai jas turi tik dėl valstybės vadovų sutikimo ir leidimo“[41].

2. Nuosaikieji liberalai neneigia Bažnyčios juridinio pagrindo. Jie pripažįsta jos teisę tvarkytis ir veikti nepriklausomai nuo valstybės, bet mano, kad valstybė neturi jokių pareigų jos atžvilgiu ir gali ją ignoruoti. Nustatydama teises kiekvienam „institutui, papročiui ir įstatymui, valstybės pareigybei, jaunimo auklėjimo įstaigai, ji mano, kad gali visai neatsižvelgti į Bažnyčią. lyg jos visai nebūtų“ (ten pat).

3. Liberalieji katalikai teoriškai priima Bažnyčios viršenybę ir pilietinės bendruomenės pavaldumą jai, suprasdama, kad to reikalauja tos bendrijos galutinis tikslas, tačiau praktiškai remia abiejų atskyrimą. […]

181. Bažnyčios atskyrimas nuo valstybės. A) samprata. – Atskyrimo sistema paprastai žinoma šia plačiai skelbiama formule: „Laisva Bažnyčia laisvoje valstybėje“.

Pabrėždami visišką valstybės autonomiją nuo bet kokios religinės teisės, atskyrimo šalininkai teigia, kad abi bendruomenės, bažnytinė ir civilinė, turi eiti kiekviena savo keliu. Valstybė savo veikloje esą remiasi teise, Bažnyčia – religija. Jei abiejų veikimas laikysis savo apibrėžtos srities, nebus pagrindo abiem bendruomenėms susidurti ir diskriminuoti kitos laisvę – jos yra atskiros ir nesuderinamos. […]

183. Bažnyčios atskyrimas nuo valstybės. B) argumentai už. – Fundamentali klaida, kuria remiasi teisinis Bažnyčios atskyrimo nuo valstybės statinys, yra iškreipta sąžinės laisvės samprata (Nr. 172). Jei manoma, kad valstybė įpareigota gerbti ir juridiškai saugoti kiekvieną piliečių nuomonę, netgi klaidingą, ir palikti pavaldiniams laisvę kalbėti ir daryti kas jiems patinka bei garbinti Dievą netgi klaidingomis apeigomis, logiška teigti, kad valstybė turi vengti visko, kas nuomonių ir religijų ginčuose galėtų atrodyti kaip pažeidimas to neutralumo, kurio valstybei privalu laikytis neskatinant vienos piliečių klasės daugiau už kitą, nes ji atstovauja visus. […]

184. 1. Pirmiausia sakoma, kad nėra pagrindo užmegzti juridinių santykių tarp Bažnyčios ir valstybės, nes abi bendruomenės turi skirtingus tikslus bei veikia visai skirtingose sferose: valstybė veikia išorinėje, teisinėje, laikinojoje, o Bažnyčia – sąžinės, religinėje, dvasinėje srityje. Todėl religija esąs privatus reikalas, priklausantis pavieniams piliečiams, bet ne jų bendruomenei.

2. Toliau sakoma, kad jei valstybė panorėtų užmegzti su Bažnyčia juridinius santykius, ji turėtų išsirinkti, kuri iš bažnyčių skelia tikrąją religiją. Tačiau visos bažnyčios ginčijasi, kad jos turi religinės tiesos monopolį. Todėl valstybė turėtų užimti teisėjo vaidmenį. Tačiau religiniuose dalykuose ji yra nekompetentinga – būtų juokinga, jei ji imtų veltis į apeigų ir skirtingų teologinių dogmų kovas.

3. Vėlgi teigiama, kad nėra teisinga, jei valstybė viešai priimtų netgi didžiosios piliečių dalis religiją – tai būtų įžeidimas likusiems piliečiams. Dar daugiau: laikantis šio principo, gali būti užkirstas kelias tikrajai religijai. O visų kultų lygiavertis priėmimas įžeistų tuos piliečius, kurie nori visai pasaulietinės valstybės.

4. Priešingą argumentą, kurį kelia katalikai Bažnyčios ir valstybės sąjungos naudai, išvedamą iš veiksmingo religijos ir Bažnyčios poveikio skatinant moralę, viešąją tvarką ir gerovę, liberalai bando susilpninti neigdami ryšio tarp religijos ir viešosios dorovės būtinumą, arba teigdami, kad pakanka moralinio ryšio tarp valstybės ir „religijos“Juridinio ryšio tarp Bažnyčios ir valstybės visai nereikia.

5. Dar pridedama, kad atskyrimo reikia abiejų bendrijų gerovei ir praktinei naudai: jei Bažnyčios ir valstybės teisės bus sumaišytos, sako jie, jos bus pažemintos ir nebeaiškios, o jas atskyrus – taps laisvesnės ir veiksmingesnės. Ir pateikia pavyzdį tų kovų, kurios vyko tarp kunigystės ir imperijos viduramžiais ir netgi konkordatų laikais. Jie piešia Bažnyčią kaip besigviešiančią civilinės galios teisių, trokštančią nugalėti valstybę, paversti ją kokios nors piktos inkvizicijos įrankiu.

185. Liberalieji katalikai, žinoma, naudoja ne šiuos argumentus. Jie neįrodinėja, kad reikia atskirti šventus dalykus nuo pilietinių, tačiau siekia, kad Bažnyčia paklustų mūsų laikams, kad pasiduotų ir prisitaikytų prie to, ką valstybių valdyme siūlo šiandieninis išmintingumas.

Jų mokymas atsiriboja, sako jie, nuo abstrakčių principų. Konkrečiai, šiandieninio progreso sąlygomis, matant dabartinę valstybių padėtį, jie mano, kad būtų išmintingiau ir Bažnyčiai naudingiau, jei būtų prašoma jos visiško atskyrimo nuo valstybės. Norėdami tai pagrįsti, jie be saiko perdeda tą žalą, kurią Bažnyčiai padarė kai kurie krikščionių valdovai, vadinę save jos globėjais. Taip pat jie aukština tą Bažnyčios veiklos vaisingumą ir jai savą bei įgimtą galią skleistis bei sėkmingai veikti be visuomenės pagalbos. Bažnyčiai esą geriausia naudotis ta teise, kuri dėl liberalizmo principų bendrąja teise tenka ir Bažnyčiai. Jie pateikia Bažnyčios klestėjimo Jungtinėse Amerikos Valstijose pavyzdį, kur gyvuoja visiškas atskyrimas.

186. Bažnyčios atskyrimas nuo valstybės yra visiškai atmestinas. – Tos sistemos taip susijusios su savo klaidingais principais teorinėje srityje, kad tiek savo pradmenimis, tiek išvadomis bei visa savo sandara yra visiškai klaidingos. Praktinėje srityje jos visai nesuderinamos su tikra ir įgimta Bažnyčios laisve. Aukščiausieji pontifikai solidžiais argumentais pasmerkė mokymo apie Bažnyčios atskyrimą nuo valstybės sistemą kaip bedievišką, neprotingą ir neteisingą. Kaip praktinę sistemą Bažnyčia tik atitinkamomis aplinkybėmis toleravo ją, nes kitaip Bažnyčiai grėstų didesnis blogis. Net ir tuomet ji mokė, kad jos negalima toleruoti, jei visuose Katalikų Bažnyčios reikaluose nėra visiškai ir nuoširdžiai taikomi laisvės kriterijai, nes dažniausiai tokia sistema veda į bjauriausią Bažnyčios persekiojimą. […]

187. 1. Ši sistema vadinama bedieviška: a) nes jos pagrindas yra tie patys principai, kuriais remiasi valstybinis indiferentizmas ir ateizmas (Nr. 170 ir toliau). Ji visiškai atplėšia pilietinę visuomenę nuo to pamaldumo, kuriuo ji privalo viešai garbinti Dievą, taikydama tikrąjį kultą, šventai vykdomą tikrosios Bažnyčios (Nr. 170, 171)[42]. […] b) nes priešinasi išmintingam Dievo sutvarkymui: jei abi bendruomenės yra iš Dievo, tuomet aišku, kad jos turi būti jo tvarkomos ir išmintingu įstatymu susietos santarvėje. Juk visuose dalykuose „tai kas yra, yra Dievo nustatyta“ (Rom 13, 1). Valdovai taip pat neturi galios atplėšti Bažnyčią nuo valstybės, kaip ir pažeisti kitų prigimtinės ir antgamtinės tvarkos įstatymų bei apversti Dievo nustatytos tvarkos. Todėl čia galima pakartoti tai, ką dėl kitų dalykų [santuokos] pasakė Jėzus: „Ką Dievas sujungė, žmogus teneperskiria“ (Mt 19, 6). […]

2. Bažnyčios atskyrimo nuo valstybės sistema taip pat vadinama neprotinga: a) nes pirmiausia neadekvačiai suvokia žmogaus prigimtį ir paskirtį, atskirdama jo kaip piliečio gėrį nuo jo kaip tikinčiojo gėrio. Bet tikrasis piliečių gėris negali būti kitoks kaip tas, kuris dera su jų aukščiausiu pašaukimu. Todėl valstybė negali, siekdama piliečių gėrio, atsiriboti nuo jų kaip tikinčiųjų gėrio, taip pat atsiskirti nuo tos bendruomenės, kuriai tiesiogiai pavesta rūpintis dvasiniu piliečių gėriu; b) nes neleidžia pilnai pasiekti ir laikinojo valstybės gėrio, darydama didelę žalą pilietinei visuomenei. Palikusi religiją, ji negali klestėti ir ilgai gyvuoti, nes religija yra aukščiausia vadovė ir mokytoja, skatinanti žmones šventai laikytis teisių ir pareigų[43]; c) nes kalbėdama apie abiejų bendrijų tarpusavio nepriklausomybę ir laisvę, ji turi omenyje Bažnyčios priklausomybę nuo valstybės. […]

3. Galiausiai pavadinome Bažnyčios atskyrimo nuo valstybės sistemą neteisinga, nes ji siekia kitų sąžinės laisvės, o tikinčiųjų sąžinę įžeidžia. Šis neteisingumas akivaizdžiausias katalikiškoje valstybėje, kur ginamos laicistų teisės, o didžiosios piliečių dalies teisės pažeidžiamos. […]

4. Praktiškai atskyrimo sistema reiškia žalą sieloms ir Bažnyčios teisių suvaržymą. Tai pirmiausia teigiama apie tas atskyrimo sistemas, kurios populiariausios tarp Europos laicistų – jos yra ne kas kita, kaip nauja Bažnyčios engimo forma. Pavyzdys yra įstatymai, kuriais Bažnyčios ir valstybės reikalai buvo atskirti Prancūzijoje, Portugalijoje, vėliau Meksikoje ir Ispanijoje: tais įstatymais buvo paneigta Bažnyčiai ir jos korporacijoms, netgi įsteigtoms pagal bendruosius įstatymus, teisė mokyti, turėti laikinąsias gėrybes, viešai vykdyti daugumą kulto veiksmų ir t. t.

Bet ir ten, kur Bažnyčiai taikoma bendroji teisė be ypatingų suvaržymų, ji negali būti vadinama visiškai laisva. Tokioje valstybėje Bažnyčiai neleidžiama prižiūrėti viešąjį švietimą, nors tam ji turi teisę ir galią dėl dvasinės pasiuntinybės saugoti tikėjimą ir papročius; Bažnyčia negali reikalauti garantijų dėl mokytojų skyrimo ar krikščionių santuokos neišardomumo apsaugos; jai neleidžiama vykdyti savo priverčiamosios ir baudžiamosios galios pagal savo nuosprendžius, nes Bažnyčiai nesuteikiama reikiama ginkluotųjų struktūrų pagalba; galiausiai Bažnyčia nėra saugoma valstybės, nors tai yra švenčiausia valstybės pareiga. […]

189. Iš to, kas pasakyta, aišku, ką turime atsakyti į liberalų argumentus (Nr. 184):

1. Į pirmąjį atsakome, kad viena yra skyrimas (distinctio) tarp bendruomenių ir jų tikslų, o kita jų atskyrimas (separatio). Iš religijos bei Bažnyčios autoriteto žmonėms kyla tikrai juridinės pareigos. Būtent dėl to, kad abi bendruomenės valdo tuos pačius žmones, jos turi suderinti ir suvienyti savo galias, o ne jas atskirti (Nr. 187, 1 a ir 3).

Taip pat klaidinga, kad religija yra vien privatus dalykas: Dievas yra ne mažiau žmonių visuomenės, kaip pavienių žmonių Kūrėjas ir Palaikytojas, todėl turi būti garbinamas ne vien privačiai, bet ir viešai (Nr. 187, 1 b; Nr. 170).

2. […] Žinoma, valstybė neturi imtis dogmatizavimo, bet yra natūralūs kriterijai, iš kurių galima lengvai pažinti tikrąją religiją, ypač jei kalbama apie katalikišką valstybę (Nr. 171).

3. Netiesa, kas sakoma 4 punkte, kad valstybė gali puoselėti gėrybes, kylančias iš liaudies dorovės ir pamaldumo, jei ji skatins valdinių religingumą ir laisvą kultų praktikavimą be juridinių ryšių su Bažnyčia ar su bažnyčiomis: atskirtoje valstybėje religinės teisės kuo lengviausiai pažeidžiamos (Nr. 187, 1 a; Nr. 170), skatinamas indiferentizmas (Nr. 170), o pati kulto laisvė skatina religinę nesantaiką ir klaidų plitimą. Tai tikrai nepadeda moralei, ramybei ir liaudies gerovei.

4. […] Mes neteigiame, kad reikia sumaišyti ar supainioti valstybės ir Bažnyčios teises: jos yra skirtingos, kaip ir sielos bei kūno pareigos, bet negali būti atsietos ar atplėštos vienos nuo kitų, nes kitaip bus nutraukta visuomenės gyvybė.

Kad Bažnyčia gviešiasi valstybės teisių, yra visiška netiesa. Kaip tik yra priešingai, kaip aiškiai rodo ne vienas ciesorių įstatymas, daugelio imperatorių darbai bei tai, kaip daugelis atskyrimo šalininkų kad ir šiame amžiuje elgiasi su Bažnyčia.

190. Kalbant apie liberaliųjų katalikų argumentus, pirmiausia pažymėsime, kad jų teiginys, esą Bažnyčia turi prisitaikyti prie epochos reikalavimų ar pasiduoti šiandieninių valstybių santvarkai, yra dviprasmis.

Toks noras būtų pagrįstas, „jei jis reikštų blaivų požiūrį, suderinamą su tiesa ir teisingumu: kad ieškodama ir vildamasi kokio nors didelio gėrio, Bažnyčia būtų atlaidi ir leistų tiems laikams tai, ką ji gali, išsaugodama savo šventas pareigas. Taip būna su dalykais ir mokymais, kuriuos įveda pasikeitę papročiai ar nevykę sprendimai. Tačiau jokie laikai negali būti be religijos, tiesos ir teisingumo: kadangi šiuos didžiausius ir švenčiausius dalykus Dievas patikėjo Bažnyčios priežiūrai, nėra nieko jai svetimesnio nei kad ji abejingai pakęstų klaidą ar neteisybę arba pritartų žalai, kuri daroma religijai[44].

Prisitaikymas, kurį siūlo liberalioji katalikybė, atrodo esantis tos antrosios, Leono XIII pasmerktosios rūšies. Juk Bažnyčiai siūloma prisitaikyti prie liberalų skelbiamo atskyrimo, anot kurio katalikai turėtų veikti kaip dvejopi asmenys – viena vertus, privatūs, pavaldūs religinėms pareigoms, kita vertus, vieši, visuomeniniai, neturintys jokių religinių pareigų ar ryšio su Bažnyčia.

Taip pat Bažnyčia turėtų paklusti atskyrimo šalininkų teiginiui, kad viešosios bažnytinės teisės principai nesuderinami su pažanga ir su valstybės juridine samprata. Kitaip tariant, ji turėtų sutikti, kad teisės mokslo progresas prieštarauja dieviškiems Bažnyčios konstitucijos ir galios principams, kurie derėjo tik su senųjų laikų trūkumais[45]. […]

191. Liberaliųjų katalikų teiginiuose yra tiesos: nors ne absoliučiai, bet santykinai atskyrimo sistema yra geresnė už likusias, egzistuojančias šiandieninėje visuomenėje. Šiandien valstybės yra arba užsikrėtusios perdėtu nacionalizmu, todėl persiėmusios jurisdikcionalizmo principais, kuriais Bažnyčia pavergiama ir suprantama kaip valstybės įrankis [plg. šiandieninę Kiniją], arba remiasi ultrademokratiniais pagrindais, todėl Bažnyčia jose užsipuolama, jei ji nepatenkinta bendrąja teise, nori apsaugos ir viršenybės [plg. ES įstatymus dėl homoseksualų]. Todėl Bažnyčia šmeižiama, esą ji nori dominuoti valstybėje ir naudotis privilegijomis, bei patiria minios neapykantą ir persekiojimus, dėl to kenčiant sieloms.

Todėl hipotezė, esą yra didesnis blogis, kurio galima išvengti toleruojant atskyrimą, ramiai svarstoma ir Bažnyčios. Tačiau tai lieka hipoteze, kuri visiškai skiriasi nuo liberaliųjų katalikų tezės, kuriančios visuotinai galiojančią sistemą [tokią sistemą ir įvedė II Vatikanas].

Liberalai sako: šiandien dėl mūsų laikų aplinkybių yra gerai, jei Bažnyčia visur būtų atskirta nuo valstybės ir liktų patenkinta laisve, visoms draugijoms bei kultams teikiama bendrosios teisės. Katalikiška hipotezė yra priešinga: jeigu kurioje nors valstybėje susidaro tokios sąlygos, kuriomis atskyrimo toleravimas būtų mažesnis blogis, naudingas Bažnyčiai kaip vienintelis praktiškas kelias išvengti esamo ar gręsiančio persekiojimo, tuomet katalikai gali sutikti su atskyrimu.

Liberalieji katalikai atskyrimą laiko ordinarine ir mūsų laikais gera sistema, o katalikai – paprasčiausiai katalikai – atskyrimą laiko mažesniu blogiu, kuris toleruotinas tik tuomet, kai nelieka jokio kito praktiško kelio ginti Bažnyčios teises ir laisvę.

Iš viso, kas pasakyta, tampa aišku, kodėl liberaliųjų katalikų sistema yra pasmerkta Bažnyčios[46]. […]

III dalis

Juridinė Bažnyčios ir valstybės santykių sistema

Atmetę negatyviosios, t. y. atskyrimo sistemos teisėtumą, pereiname prie pozityviosios teisinių santykių sistemos, kuri palaiko ryšio tarp abiejų bendrijų būtinumą. Prieš išdėstydami teisingą sistemą, nuneigsime klaidingus hierokratizmojurisdikcionalizmo ir valstybinio totalitarizmo mokymus.

I skyrius

Hierokratinė sistema

194. Tiesioginės Bažnyčios valdžios laikiniesiems dalykams teigėjai. – Tokios valdžios Bažnyčia niekuomet sau nepriskyrė: šmeižia Bažnyčią tie, kas teigia, kad jos juridinio dominavimo valstybei, net grynai civiliniuose ir politiniuose dalykuose, sistema buvo popiežių mokymas. Neteisūs ir bandantieji įrodyti, kad tokia buvo katalikų nuomonė, remiantis tais istoriniais faktais, kada kai kurie Romos pontifikai viduramžiais kišdavosi į politinius reikalus. Todėl jie vadina šią sistemą grynai pontifikalinepopiežiškąja, arba kurijine[47].

Priešingai, Bažnyčia ne kartą išreiškė savo nuomonę dėl to, teisingai apribodama savo valdžią.

Šv. Gelazijus I rašė imperatoriui Anastazijui: „Yra du dalykai, imperatoriau Augustai, kuriais pirmiausia valdomas šis pasaulis: šventasis pontifikų autoritetas ir karališkoji valdžia“[48]; vėlgi: „Kiek tai priklauso viešosios drausmės tvarkai, pripažindami tau iš aukštybių suteiktą valdžią, tavo įstatymams paklūsta netgi religiniai vadovai [vyskupai]“[49]. [Toliau pateikiamos popiežių Grigaliaus II, Inocento III, Laterano IV Susirikimo citatos.]

195. Negalime paneigti tiesos, kad viduramžiais iškilo ne vienas mokytas vyras, tiesa, labai netvirtais argumentais ėmęsis ginti Bažnyčios valdžią vien civiliniams dalykams, arba Bažnyčios tiesioginę valdžią laikiniesiems dalykams. Tarp jų yra: Egidijus Romietis, vadinamas doctor fundatissimus, Aleksandras iš San Elpidio, Jokūbas Viterbietis, Alvarezas Pelagijus, Augustinas Triumfas. Prie jų reikia priskirti Henriką Kremonietį, Joną Solsberietį ir keletą kitų.

Ypač tie iš jų, kurie rašė XIV amžiuje, siekdami paneigti Marsilijaus Paduviečio klaidas, gindami Apaštalų Sosto teises, peržengė teisėtas ribas: prie to tikrai prisidėjo tiek ginčų įkarštis, tiek ciesoriaus teises keliančių priešų įžūlumas, kenkiantis bažnytinei laisvei. […]

196. I principas: Bažnyčiai nepriklauso tiesioginė valdžia laikiniesiems dalykams. Tai galioja vien laikiniesiems, vien civilinių pasekmių turintiems dalykams – juos valstybė tvarko nepriklausomai nuo Bažnyčios. […] Ta doktrina aiškiai išdėstyta Leono XIII enciklikoje: „Tai, ką apima civilinė ir politinė sfera, – sako jis, – teisėtai priklauso civiliniam autoritetui, nes Jėzus Kristus įsakė: „Atiduokite tad, kas ciesoriaus, ciesoriui, o kas Dievo – Dievui“ (Mt 15, 21)“[50].

[Toliau autorius aptaria jurisdikcionalizmą (viduramžių cezaropapizmą, galikanizmą, jozefinizmą, regalizmą), teigiantį tiesioginę valdovų jurisdikciją Bažnyčiai, bei modernųjį totalitarizmą, sudievinantį pačią valstybę ir jai pajungiantį visą religinę sferą.]

201. II principas: Pilietinė bendruomenė neturi jokios valdžios dvasiniuose dalykuose, nes juose išimtinai ir nepriklausomai kompetentinga tik Bažnyčia. […]

IV skyrius

Netiesioginis valstybės pavaldumas Bažnyčiai

206. III principas: Nors Bažnyčia ir valstybė yra dvi bendruomenės, kiekviena savo srityje aukščiausios ir nepriklausomos, aukštesnė ir kilnesnė, todėl ir viršesnė yra Bažnyčia.

Ši tiesa išvedama iš svarstymo apie abiejų bendruomenių tikslą: Bažnyčia siekia antgamtinio gėrio ir jį teikia tikintiesiems, nes jos tikslas yra aukščiausiojo Dievo kultas, sielų pašventinimas ir dangiškoji tikinčiųjų laimė. Valstybė teikia natūralią naudą, saugo teises, rūpinasi natūralaus gyvenimo poreikiais ir siekia tam tikros žemiškos laimės.

Taigi kiek dvasiniai dalykai aukštesni už žemiškuosius, tiek Bažnyčia siekia kilnesnio tikslo. Todėl labai skiriasi abiejų bendruomenių priemonės, teisės ir valdžia. […]

208. Netiesioginis laikinosios valdžios pavaldumas dvasinei yra betarpiška ir logiška išvada iš netiesioginio pavaldumo santykio tarp laikinojo (valstybės) ir dvasinio (Bažnyčios) tikslo. Juk bendruomenės veikia pagal savo tikslus.

Kaip tikslas, kurio siekia Bažnyčia, yra žymiai kilnesnis, taip ir jos valdžia visokeriopai aukštesnė, ir kaip visuomeninis valstybės tikslas yra netiesiogiai pavaldus Bažnyčios tikslui, taip ir jos valdžia. Juk neįmanoma, kad būtų pavaldūs tikslai, bet ne priemonės ir ne autoritetai, kurie naudojasi tomis priemonėmis.

1. Juk iš tiesų dvasinė valdžia yra duota Petrui, kartu su teisės surišti ir atrišti [Mt 16, 19] pilnatve, taip pat užduotis ganyti Kristaus kaimenę [Jn 21, 15–17]. Iš to kyla teisė taikyti ir reikalauti visko, ko reikia siekiant dvasinio, t. y. absoliučiai aukštesnio tikslo. Tai apima ir netiesiogines priemones, kurių reikalauja tas tikslas, tarp kurių yra ir laikinosios valdžios patarnavimas – tiek, kiek reikia dvasiniams dalykams. Todėl šv. Tomas sako: „Pasaulietinė valdžia pavaldi dvasinei kaip kūnas sielai, anot Grigaliaus Nazianziečio žodžių. Todėl tai nereiškia uzurpacijos, jei dvasinis prelatas kišasi į laikinuosius dalykus tiek, kiek pasaulietinė valdžia yra jam pavaldi[51].

2. Be to, kaip pažymi Suarezas[52], krikščionis valdovas dvasiškai pavaldus aukščiausiajam Bažnyčios ganytojui, kurio dvasinė valdžia yra universali ir taikytina visiems valdinių veiksmams, nuo kurių priklauso amžinasis gyvenimas. Valdovas priklauso nuo Romos pontifiko ir todėl, kad laikinosios valdžios naudojimas gali būti ir žalingas, ir naudingas sielai.

3. Galiausiai, dėl savo ganytojiškos galios, Aukščiausiasis pontifikas turi nukreipti nuo jam pavestos liaudies dvasines blogybes, kurios gali kilti dėl laikinosios valdžios piktnaudžiavimų. Tad ir šiuo atžvilgiu civilinė valdžia yra pavaldi, kad netvarkytų laikinųjų dalykų taip, jog jie imtų kenkti dvasiniams.

Tad aišku, kad, pirma, netiesioginė Bažnyčios valdžia laikinuose reikaluose nėra vien politinė ar laikinoji, tačiau iš tiesų dvasinė, nes remiasi dvasine Bažnyčios pasiuntinybe, vykdoma dvasinio sielų vedimo galia ir nukreipta link tikinčiųjų dvasinio gėrio. Antra, iš to, kas pasakyta, aišku, kad ta netiesioginė priklausomybė jokiu būdu nepažeidžia valstybės juridinio tobulumo, nes ji visiškai gerbia valdovo nepriklausomybę jo srityje, t. y. vien laikinųjų dalykų sferoje. […]

(Iš lotynų k. vertė kun. Edmundas Naujokaitis. Kai kurios išnašos praleidžiamos be ženklo […]).

Pagal www.fsspx.lt


[1] Ciceronas, De legibus, I, 7 ss.

[2] Ten pat, II ir X.

[3] Adv. colot. Epicur. Plg. taip pat Aristotelį, Pol., II.

[4] Brev. hist. rom., I, 3. Apie tai rašo ir Tacitas: „Numa pajungė sau tautą religija ir dieviška teise“ (Annal., III, 26).

[5] Orat. de haruspicum responsis, n. 9.

[6] Prigimtinė religija jokioje tautoje neišsilaikė nenusiritusi nuo teizmo iki ateizmo ar bent politeizmo bei nepatekusi į pasibaisėtinas teorines ir moralines klaidas, kaip teisingai parodo Audisio, Iuris naturae et gentium fundamenta, Romae, 1852, l. I, tit. X, n. 12, p. 87 ir toliau.

[7] Institutiones iuris publici ecclesiastici, Romae, 1906, t. I, n. 444. […]

[8] Štai, pvz., kaip Paulius skatina romiečių drausmę: „Kiekvienas žmogus tebūna klusnus viešajai valdžiai, nes nėra valdžios, kuri nebūtų iš Dievo, o kurios yra, tos Dievo nustatytos. Kas priešinasi valdžiai, priešinasi Dievo sutvarkymui. Kurie priešinasi, užsitraukia teismą… Todėl reikia jos klausyti ne tik dėl grasos, bet ir dėl sąžinės“ (Rom 13, 1, 2, 5). Taip pat ir šv. Petras: „Būkite klusnūs kiekvienai žmonių valdžiai dėl Viešpaties: tiek karaliui, kaip vyriausiajam, tiek valdytojams, kaip jo pasiųstiems bausti piktadarių, išaukštinti gerųjų“ (1 Pt 2, 13–14).

[9] Teorija, dorovės pagrindu laikanti malonumo, pasitenkinimo siekį (vert. past.)

[10] Leonas XIII, enc. Immortale Dei (1885 11 01), §29 ir §30.

[11] [Antgamtinės tvarkos, malonės neigimas, pripažįstant vien prigimtinę, natūros sferą. – vert. past.]

[12] [Skirtumų nedarymas, abejingumas prieštaravimams tarp religijų. – vert. past.]

[13] Pijus IX, enc. Quanta cura (1864 12 08).

[14] Immortale Dei, §12 ir §13, taip pat enc. Libertas (1888 06 20).

[15] Natūralizmas ir indiferentizmas praktiškai mažai skiriasi nuo ateizmo, kaip rodo pačių racionalistų žodžiai. […]

[16] Čia galime prisiminti, ką Pijus XI apie vadinamąjį Vokietijos „tikinčiųjų Dievu“ („Gottgläubigkeit“) tikėjimą aiškiai nurodė enciklikoje Mit brennender Sorge (1937 03 14). […]

[17] Enc. Libertas; Cavagnis, Institutiones iuris publici ecclesiastici, Romae, 1906, t. 1, n. 523.

[18] Šiuos klausimus vienaip ar kitaip svarsto, pvz., šie autoriai: Maritain, Du régime temporel et de la liberté, Paris, 1933; Humanisme intégral, Paris, 1934; Les droits de l‘homme et la loi naturelle, Paris, 1942; Christianisme et démocratie, Paris, 1943; Man and State, 1953; P. Congar, O. P., Lettre sur la liberté religieuse à propos de la situation des protestants en Espagne // La Revue Nouvelle, 1948; Leclerq, L‘Eglise et la liberté en 1948 // La Revue Nouvelle, 1948; L‘Etat chrétien et la liberté de l‘Eglise // Vie Intellectuelle, 1949; P. Pribilla, S. J., Dogmatische Intoleranz und bürgerliche Toleranz // Stimmen der Zeit, 1949; P. Murray, S. J., Governmental Repression of Heresy // Proceedings, Catholic Theological Society of America, 1948; Current theology on religious freedom // Theological Studies, 1949; On the Structure of the Church-State Problem // The Catholic Church in World‘s Affairs, University of Notre Dame, 1954. Šias klaidingas nuomones geriausiai paneigia Messineo, S. J., Civiltà Cattolica, 1950, t. II, III, IV; 1951, t. I, II, III, V; 1952, t. I. [Autorius atvirai išvardija katalikiškojo liberalizmo šauklius Jacques‘ą Maritainą (1882–1973), dominikoną Yves‘ą Congarą (1904–1995), Jacques‘ą Leclerqą, jėzuitą ekumenistą Maxą Pribillą (1874–1954) bei JAV liberalizmo apaštalą jėzuitą Johną Courtney‘ų Murray‘ų (1904–1967). Visi šie modernistai Pijaus XII laikais už savo tezes susilaukė bažnytinių bausmių, bet Vatikano II Susirinkime tapo religinės laisvės ir Bažnyčios atskyrimo nuo valstybės šaukliais. Rašydamas šią knygą, Ottavianis net neįtaria, kad netrukus visuotinis susirinkimas savo deklaracija Dignitatis humanae (1965, pagrindinis autorius – J. C. Murrey‘us) paneigs visas jos tezes. – vert. past.]

[19] Humani generis, 1950 08 12, AAS t. 42, p. 563.

[20] „Tiek teisingumas, tiek protas draudžia valstybei būti bedieviškai, arba, kaip sakoma, laikytis vienodai palankiai įvairių religijų atžvilgiu bei visoms teikti vienodas teises, kas galiausiai vestų į bedievybę“ (Leonas XIII, enc. Libertas).

[21] Enc. Libertas, taip pat Immortale Dei.

[22] Pijus XII, kalba Ci riesce (1953 12 06). […]

[23] Pvz., matome jo encikliką Mediator Dei (1947 12 18). […]

[24] Enc. Immortale Dei, §15; Syllabus prop. 15 ir 16.

[25] [Pasaulietinės, nereliginės tvarkos pabrėžimas, religijos ir Bažnyčios išstūmimas iš viešosios sferos. – vert. past.]

[26] Enc. Libertas.

[27] Daug didesne už tą, kurios šiandien bijomasi iš daugelio valstybių, stipriai varžančių žodžio, spaudos ir veiksmų laisves. [Taigi autorius mano, kad visiška žodžio ir spaudos laisvė yra didesnė blogybė už galimus piktnaudžiavimus valstybine cenzūra! – vert. past.]

[28] Ta prasme kulto laisvė yra tas pat kaip kultų lygybė. Kitais atvejais valstybė nustato, kad yra vienas valstybinis kultas ar valstybinė religija, kitiems kultams paliekant vykdymo laisvę be tų privilegijų ar paramos, kuri teikiama valstybinei religijai.

[29] „Kas suvokia, kad Dievas yra, tas, nenorėdamas prieštarauti sau ir laikytis absurdo, turi būtinai suprasti, kad Dievas negali vienodai priimti bet kokio jam skiriamo kulto, nes tarp jų yra didžiulis skirtumas ir prieštaravimas… Todėl jie negali būti vienodai Dievui priimtini“ (enc. Immortale Dei, §42). Lk 11, 23: „Kas nerenka su manimi, tas barsto“.

[30] Ciceronas, De leg., II, 8.

[31] Hist., 39, 16. Mūsų padėtis būtų blogesnė nei romėnų – jie turėjo nors ir klaidingą, bet vieną valstybinę religiją, kuri palaikė imperiją. Romėnų valdžios nuosmukis prasidėjo tada, kai, priėmęs visų klaidingų kultų nedorybes ir blogybes ir drausdamas vien tikrąją ir šventąją Kristaus religiją, Romos miestas tapo „klaidos mokytoju“, kuris „viešpatavo beveik visoms tautoms, bet vergavo visų tautų klaidoms“ (šv. Leonas Didysis, Serm. in Nat. Ap.).

[32] „Vadinamoji tolerancija… gali būti tik blogio atžvilgiu“ (Augustinas, Enarr. in ps. 31). Todėl nereikia painioti visiškos kulto laisvės su tolerancija: „Gėris turi laisvę, blogis – toleruojamas. Skirtingai nei laisvės įstatymai, ediktai dėl tolerancijos tylomis pasmerkia ir nesutinka su tais dalykais, kuriuos leidžia“ (Vermeersch, La tolérance, Louvain, 1909, p. 6). […]

[33] Leonas XIII enciklikoje Libertas moko, kad gali būti, jog dėl bendrojo gėrio – ir tik dėl šios priežasties – žmonių įstatymai gali ar net privalo tolerantiškai pakęsti blogį. Taip pat enc. Immortale Dei, §51.

[34] Čia plg. Ruffini, La libertà religiosa, Torino, 1901, p. 10 – jis vadina toleranciją kilnia kaip privačią dorybę, bet laiko bjauria išmone, jei ji taikoma viešosios tvarkos juridiniams santykiams. Priešingai, žr. Billot, De habitudine Ecclesiae ad civilem societatem, Romae, 1922, p. 94 ir toliau.

[35] Aichner, Compendium iuris ecclesiastici, Brixiae, 1915, §52, n. 1; Billot, ten pat, p. 98.

[36] [Nukrypstančius nuo ortodoksinio, tikrojo tikėjimo. – vert. past.]

[37] Syll., prop. 77 ir 78. […]

[38] Enc. Immortale Dei, §54. Plg. enc. Libertas.

[39] Tokia padėtis yra, pvz., Šiaurės Amerikoje. Valstybė nėra ateistinė, netgi kartais viešai pareiškia besilaikanti krikščionybės; kasmet valstybėje krikščioniškomis apeigomis švenčiama Padėkos Dievui diena [Thankgivings day]; meldžiamasi įstatymų leidėjų susirinkime [vad. Maldos pusryčiai]; pripažįstami protestantų ir katalikų karo kapelionai; viešai pašvenčiamas sekmadienis; mokyklose skaitoma Evangelija, ir t. t. […] [Tokią padėtį, leidžiančią laisvai plėtotis Katalikų Bažnyčiai, kai kurie JAV teologai ir hierarchai ėmė laikyti idealia sistema. Šią nuomonę, vad. „amerikanizmą“, griežtai pasmerkė pop. Leonas XIII enciklika Longinqua Oceani (1895 01 06). J. C. Murray‘aus ir JAV vyskupų pastangomis amerikanizmas atgaivintas ir „palaimintas“ Vatikano II Susirinkimo deklaracijoje apie religinę laisvę Dignitatis humanae.]

[40] [Tobulos bendruomenės (societates perfectae) yra tos, kurios turi visas priemones savo galutiniam tikslui pasiekti. Tokios bendruomenės yra suvereni valstybė ir Katalikų Bažnyčia savo sferose. Netobulos bendruomenės: šeima, savivaldybė, įmonė… Taigi Bažnyčia yra ne viena iš „nevyriausybinių organizacijų“ valstybės viduje, o lygus valstybei ir net už ją aukštesnis teisės subjektas. Petras Malakauskis (Viešosios bažnytinės teisės, VDU, Kaunas, 1931) vardija šias, šiandien dažnai užmirštas, Katalikų Bažnyčios teises:

– įstatymų leidybos srityje: Bažnyčia gali leisti įstatymus Dievo kulto, tikėjimo ir dorovės srityje. Bažnyčiai priklauso kalendoriaus sudarymas, nedarbo dienų įvedimas, teisė skambinti varpais, rengti procesijas, steigti ir tvarkyti kapines, statyti kulto pastatus, steigti bažnytines organizacijas ir vienuolijas, rengti susirinkimus, žodžiu ir raštu visiems ir nekliudomai skelbti tikėjimą, įvesti religinių raštų cenzūrą, skirti ir atleisti vyskupus ir kitus dvasininkus. Bažnyčiai priklauso visa santuokos, šeimos, įvaikinimo, testamentų, skyrybų… sritis, taip pat tradiciškai – karitatyvinė rūpyba, švietimo ir viešosios nuomonės formavimo sritys, kiek jos susijusios su tikėjimu ir dorove. (Žinoma, visus tuos dalykus dėl bendrosios tvarkos ji gali derinti su valstybe). Bažnyčia gali leisti įstatymus dėl pasaulietinių dalykų, susijusių su religija. Ji gali paskelbti negaliojančiais savaime neteisingus valstybės įstatymus, atpalaiduoti nuo priesaikos tironiškam valdovui. Jei valstybė tyčia ar dėl silpnumo neleidžia dvasinei gerovei reikalingo pasaulietinio įstatymo, jį gali išleisti Bažnyčia.

– teisminėje srityje: Bažnyčia gali teisti visose srityse, kurios jai priklauso. Ji gali be valstybės kišimosi teisti dvasininkus net civilinėse ir kriminalinėse bylose (vad. privilegium fori). Negali nagrinėti nekrikštytų asmenų bylų.

– vykdomosios valdžios srityje: Visos Bažnyčios valdomos vietos, daiktai ir asmenys turi neliečiamumą. Dvasininkai laisvi nuo pasaulietinių teismų, arešto, bausmių, pareigos liudyti pasaulietiniuose teismuose, tarnavimo kariuomenėje. Valstybė negali suimti nusikaltėlio, ieškančio prieglobsčio bažnyčioje (vad. ius asyli). Grynai dvasinės paskirties turtas turi teisę į laisvę nuo mokesčių. Bažnyčios savaime nesaisto valstybiniai nuosavybės įstatymai. Bažnyčia gali įsakyti rinkliavas. Bažnyčia gali suimti, įkalinti, bausti ir dvasinėmis, ir pasaulietinėmis bausmėmis, išskyrus mirties bausmę. Popiežius, vyskupai metropolitai ir abatai gali turėti suverenias pasaulietines valdas, jose leisti visai pasaulietinius įstatymus, turėti ginkluotąsias pajėgas ir t. t. – vert. past.]

[41] Leonas XIII, enc. Libertas.

[42] [Plg. Leonas XIII, Humanum genusImmortale Dei, §12 ir 13; Pijus X, Vehementer Nos, §12; Pijus XI, Dilectissima nobis, ir kt. – vert. past.]

[43] Leonas XIII, enc. Annum ingressi (1902 03 19); Benediktas XV, kalba In hac quidem (1921 11 21).

[44] Leonas XIII. enc. Libertas.

[45] De Luca, Institutiones iuris ecclesiastici publici, Romae, 1901, t. 1, p. 243. Čia paminėtina Pijaus IX pasmerkta tezė: „Romos pontifikas gali ir privalo susitaikyti su progresu, liberalizmu ir šiandienine civilizacija bei prie jos prisitaikyti“ (Syllabus, prop. 80).

[46] Be jau dažnai minėtų enciklikų Immortale DeiLibertasVehementer Nos, žr. Pijus IX, enc. Quanta cura, kalba Acerbissimum (1852 09 27), Pijus X, laiškas Le siamo grati (1906 02 27).

[47] [Šiandien dažnai vartojamos teokratijos ir fundamentalizmo sąvokos. Teokratija (gr. „Dievo valdymas“) gali būti suprantama kaip bendras visa ko pavaldumas Dievo valiai ir įstatymui – ta prasme valstybė privalo būti teokratinė. Jei turimas omenyje tiesioginis regimas Dievo vadovavimas (kaip Izraelio tautai nuo išvedimo iš Egipto iki karalystės įvedimo), tai jo paprasčiausiai nebėra ir ne žmogaus galioje jį įvesti. Tikrą teokratiją stengiasi sukurti Jehovos liudytojų sekta, esą tiesiogiai vedama dievo Jehovos. Fundamentalizmas reiškia siekį viešąją tvarką tiesiogiai pagrįsti (lot. fundamentum – pagrindas) švento teksto (Biblijos, Korano, Talmudo, Vedantos ar kt.) nurodytomis teisinėmis normomis. Jis būdingas „knygos religijoms“: judaizmui, islamui, evangelikaliniam protestantizmui. Katalikybė nėra pirmiausia „knygos“ ar teisės, bet malonės, gyvos Tradicijos ir bažnytinio autoriteto religija, todėl „katalikiškas fundamentalizmas“ nebebūtų katalikiškas. Katalikybei santykyje su valstybe gresia tik hierokratijos – tiesioginės politinės kunigų (gr. hieros), t. y. popiežiaus ir vyskupų, valdžios – pagunda. – vert. past.]

[48] Laiškas Migne, Patrologia latina, t. 59, col. 42.

[49] Tame pačiame laiške; plg. taip pat pop. Mikalojaus I VIII laišką imperatoriui Mykolui (Denz. 333). […]

[50] Enc. Immortale Dei, §27.

[51] Summa th., II–II q. 60 a. 6 ad 3.

[52] Defensio fidei, l. 3, c. 22. […]

Categories
KATALIKIŠKA CIVILIZACIJA

Trys karaliai, arba Mūsų Viešpaties apsireiškimo šventė

Epifanija, kuri, kaip pastebi šv. Augustinas, graikų kalboje reiškia pasirodymą ar apsireiškimą, yra šventė, skirta pagerbti Jėzaus Kristaus apsireiškimą magams arba išminčiams, kurie ypatingu Visagalio Dievo įkvėpimu netrukus po Kristaus gimimo atvyko Jo pagarbinti ir atnešti dovanų.

Kiti du mūsų Viešpaties apsireiškimai, kuriuos Bažnyčia švenčia šią dieną ‒ tai Jo krikštas, kai Šventoji Dvasia regimai nusileido ant Jo kaip balandis ir tuo pat metu iš Dangaus pasigirdo balsas: „Tai yra Mano mylimiausias Sūnus, kuriuo Aš gėriuosi“ (Mt 3, 17); ir Jo dieviškos galios pasireiškimas Kanos vestuvėse, kai Jis padarė savo pirmąjį stebuklą, paversdamas vandenį vynu ir tuo apreikšdamas savo šlovę mokiniams.

Taigi priežasčių yra daug, kodėl ši šventė turėtų sulaukti daugiau nei paprasto dėmesio ir pagarbos; ypač iš mūsų, pagonių, kurie išminčių, mūsų pirmtakų, asmenyje, buvome pašaukti įtikėti ir pagarbinti tikrąjį Dievą. Niekas taip neparodo šio gailestingumo, kaip apgailėtinas žmonijos išsigimimas. Šis sugedimas buvo toks didžiulis, jog joks gyvis nebuvo laikomas tokiu niekingu, kad nebūtų garbinamas kaip dievas, ir jokia yda nebuvo laikoma tokia pasibjaurėtina, kad jos neprimestų tų tamsių laikų religija, kaip sakoma šv. Rašte. Bausdamas žmones už atsimetimą nuo Jo į stabmeldystę, Dievas atidavė juos gėdingiausioms aistroms, kaip detaliai aprašo apaštalas: „…jie pilni visokio neteisumo, piktybės, godulystės ir piktumo, pilni pavydo, žudynių, nesantaikos, klastingumo, paniekos, apkalbų. Jie – Dievo nekenčiami šmeižikai, akiplėšos, išpuikėliai, pagyrūnai, išradingi piktadariai, neklausantys tėvų, neprotingi, neištikimi, be meilės, negailestingi…“ (Rom 1, 29‒31) Tokie buvo daugelis mūsų pagoniškų protėvių ir tokie mes būtume buvę, jeigu ne maloningas ir veiksmingas Dievo kvietimas į tikrąjį tikėjimą.

Pagonių pašaukimas buvo aiškiausiai išpranašautas prieš daugelį amžių. Dovydas ir Izaijas daug kartų pranašavo apie šio įvykio svarbą. Panašiai kalbėjo ir kiti pranašai. Tačiau tų pranašysčių išsipildymas buvo atidėtas iki Mesijo laikų. Jam, Dievo Sūnui, turinčiam vieną prigimtį su Tėvu, Amžinasis Tėvas pažadėjo, kad Jis bus visų tautų paveldėtojas (Ps 2, 8). Jis, gimęs būti viso pasaulio dvasiniu karaliumi ir atėjęs išganyti visų žmonių, apreikš savo atėjimą „jums, kurie buvote toli, ir tiems, kurie buvo arti“, tai yra tiek pagonims, tiek žydams. Jam gimus, angelai buvo pasiųsti žydams, atstovaujamiems neturtingų piemenų, o žvaigždė buvo tas dieviškas pasiuntinys, kuris šią svarbią žinią pranešė pagonims iš Rytų; sutinkamai su Balaamo pranašyste, pagal kurią ji reiškė Mesijo atėjimą.

Kvietimui į Betliejų pagerbti Pasaulio Atpirkėją pakluso keletas pagonių, kuriuos šv. Raštas vadina magais arba išminčiais; tačiau jis nutyli jų skaičių. Bendra šv. Leono, Cezarijaus, Bedos ir kitų nuomone, jų buvo trys. Tai palyginti labai mažai, nes daugelis kitų ne blogiau nei išminčiai matė tą žvaigždę, bet nekreipė dėmesio į šį Dangaus balsą; jie žavėjosi jos nepaprasta šviesa, bet nusikalstamai nesuprato jos dieviško kvietimo arba, pavergti aistrų ir savimeilės, užkietino savo širdis jos išganingam poveikiui. Taip pat ir krikščionys dėl tų pačių priežasčių nebegirdi dieviškosios malonės balso savo širdyse, ir tokia daugybė užkietina jai savo širdis, kad, nepaisant kvietimo, malonių ir paslapčių, veikiančių jų naudai, tenka bijoti, jog netgi jų tarpe daug yra pašauktų, bet maža išrinktų. Taip nutiko žydams, kurių dauguma, kaip sako šv. Paulius, Dievas nebuvo patenkintas.

Kaip skirtingai elgėsi išminčiai! Užuot pasidavę savimeilei arba pasekę minios ir daugelio tariamai dorų žmonių pavyzdžiu, jie, vos tik išvydę dieviškąjį pasiuntinį, neprieštaraudami leidosi į kelionę ieškoti savo sielos Atpirkėjo. Įtikinti žvaigždės, kalbėjusios jų akims, ir vidinės malonės, kalbėjusios jų širdims, kad yra šaukiami paties dangaus, jie, atmetę visokius pasaulietiškus pasitarimus, žmogiškus samprotavimus ir atidėliojimus, viską pavedė Dievo valiai. Nei nebaigti reikalai, nei rūpestis savo karalystėmis ar šeimomis, nei ilgos, varginančios kelionės per dykumas ir beveik nepereinamus kalnus sunkumai ir pavojai, nei nepalankiausias metų laikas, nei kelionė per šalį, visais laikais garsėjusią plėšikais – nė vienas iš šių dalykų, kaip ir daug kitų klaidingų pasaulietiškos išminties ir sumanumo argumentų, kurių, be jokios abejonės, griebėsi jų patarėjai bei pavaldiniai ir dar labiau sustiprino sielų priešas, neįtikino jų atsisakyti ar atidėti kelionės. Visos šios kliūtys pasirodė jiems nevertos nė menkiausio dėmesio, kai Dievas šaukia. Jie gerai žinojo, kad paniekinus tokią didžiulę malonę ji gali būti amžinai prarasta. Kokią gėdą jų veiklus ir drąsus uolumas užtraukia mūsų tingumui ir bailumui!

Išminčiams atėjus paskui žvaigždę į Jeruzalę ar netoli jos, žvaigždė pranyksta: todėl jie pagrįstai mano pabaigę kelionę ir jau greitai patirsią palaimą, regėdami naujai gimusį karalių! Jie tikėjosi, kad, įžengę į karališkąjį miestą, kiekvienoje gatvėje ir už kiekvieno kampo girdės laimingų žmonių sveikinimo šūksnius ir lengvai sužinos kelią į karališkuosius rūmus, kuriuos amžiams išgarsino jų karaliaus ir Atpirkėjo gimimas. Bet su didžia nuostaba jie pamato, kad čia nėra nė menkiausio tokių iškilmių ženklo. Dvaras su miestu ir toliau ramiai gyvena, ieškodami malonumų ir naudos. Ką darys pavargę keliauninkai, atsidūrę tokioje netikėtoje padėtyje? Jeigu magai būtų vadovavęsi žmogiškąja išmintimi, jie iš nusivylimo būtų atsisakę savo tikslo ir tylomis pasišalinę, kad išsaugotų savo gerą vardą, išvengtų gyventojų pajuokos ir pavydžiausio tirono, jau pagarsėjusio kraugeriškumu, pykčio. Tačiau tikrai dorybei išmėginimai tėra proga pasiekti šlovingiausių pergalių. Tariamai apleisti Dievo ir netekę stebuklingo vedlio, jie turi remtis įprastomis informacijos priemonėmis. Tvirtai apsisprendę sekti dievišku kvietimu ir nebijodami pavojaus, su vienodu pasitikėjimu ir nusižeminimu jie apklausinėja miesto gyventojus ir teiraujasi paties Erodo rūmuose, kur yra gimusis žydų karalius. Ar jų elgesys nemoko mūsų iškilus visokiems dvasiniams sunkumams kreiptis į tuos, kuriuos Dievas paskyrė mūsų dvasiniais vadovais, ir prašyti jų patarimo bei vadovavimo? Turime paklusti jiems, kad Dievas galėtų vesti mus pas Save, kaip Jis vedė išminčius į Betliejų, vadovaujant žydų sinagogos kunigams.

Remdamasi Jokūbo ir Danielio pranašystėmis, visa žydų tauta karščiausiai laukė žmonių tarpe pasirodant Mesijo. Kadangi jo gimimo vieta taip pat buvo išpranašauta, išminčiai, tarpininkaujant Erodui, iš Aukščiausios žydų tarybos greitai sužinojo, kad Betliejus yra ta vieta, kurią išgarsins Mesijo gimimas, kaip prieš kelis šimtus metų nurodė pranašas Mikėjas. Koks mielas ir garbintinas Dievo apvaizdos elgesys! Jis moko šventuosius pažinti Jo Valią, kurią Jis apreiškia bedieviškų kunigų lūpomis, ir suteikia pagonims priemonių papeikti ir sugėdinti žydus už jų aklumą. Bet malonės nepasiekia kūniškų ir užkietėjusių sielų. Erodas karaliavo jau virš trisdešimt metų, jis buvo žiaurus, ambicingas, gudrus ir veidmainiškas išsigimėlis. Senatvė ir liga ypač suerzino jo pavydų protą. Jis nieko taip nebijojo, kaip Mesijo pasirodymo, mat daugelis Jo laukė kaip žemiško kunigaikščio, ir valdovas negalėjo apie jį galvoti kitaip, kaip tik apie varžovą ir pretendentą į savo sostą. Tad nenuostabu, kad jį pritrenkė naujiena apie Mesijo gimimą. Taip pat ir visa Jeruzalė, užuot apsidžiaugusi gerąja naujiena, kartu su juo buvo sunerimusi ir sutrikusi. Mes bjaurimės jų niekingumu, bet ar mūsų, esančių toli nuo rūmų, pražūtingai neveikia žmonių pagarba, prieštaraujanti mūsų pareigai? Erodo pavyzdys rodo, koks aklas ir kvailas yra garbės troškimas. Dieviškasis kūdikis atėjo ne atimti iš Erodo jo žemiškos karalystės, bet duoti jam amžinąją ir išmokyti jį šventai niekinti visą pasaulietišką pompastiką ir didybę. Kokia beprasmė ir ekstravagantiška kvailystė ‒ regzti planus, nukreiptus prieš patį Dievą, kuris sugėdina pasaulio išmintį, sugriauna tuščius žmonių sumanymus ir išjuokia jų darbus! Ar šiais laikais nėra erodų, žmonių, kurie savo širdyse yra dvasinės Kristaus karalystės priešai?

Tironas, norėdamas atremti tariamai jam gresiantį pavojų, imasi savo įprastų suktybių: gudrumo ir veidmainystės. Jis apsimeta ne mažiau karštai trokštąs pagerbti naujai gimusį karalių ir paslepia savo bedievišką ketinimą atimti jam gyvybę po palankia dingstimi pačiam vykti jo pagarbinti. Todėl išklausinėjęs apie laiką, kada išminčiai pirmą kartą pamatė žvaigždę, ir griežtai prisakęs jiems grįžti ir pranešti, kur rasti kūdikį, jis leidžia jiems vykti į aukštųjų kunigų ir Rašto aiškintojų nurodytą vietą. Erodas tada buvo prie mirties, bet, kaip žmogus gyvena, taip ir miršta. Artėjanti amžinybė retai kada išganingai paveikia nepataisomus nusidėjėlius, retai kada sukelia tikrą ir nuoširdų jų širdžių pasikeitimą.

Išminčiai noriai paklauso Sinedriono patarimo, nors žydų vadovai menkai tepadrąsina juos savo pavyzdžiu: mat nė vienas kunigas ar Rašto aiškintojas nesutinka prie jų prisidėti ir drauge ieškoti, idant tinkamai pagerbtų savo karalių. Religijos tiesos ir principai nepriklauso nuo juos skelbiančiųjų dorovės, jie kyla iš aukštesnio šaltinio, iš Paties Dievo išminties ir teisingumo. Todėl, kai žinia neabejotinai ateina iš Dievo, ją mums perduodančio asmens nusižengimai negali pateisinti mūsų nepaklusnumo. Kita vertus, tikslus ir greitas paklusimas yra geresnis mūsų tikėjimo į Dievą ir pasitikėjimo Juo įrodymas ir dar labiau paskatina Jį ypatingai mus globoti ir ginti, kaip ir atsitiko išminčiams. Vos tik šie paliko Jeruzalę, Dievas, idant sužadintų juose didesnį tikėjimą bei uolumą ir vestų juos toliau, panoro vėl parodyti jiems žvaigždę, kurią jie buvo matę Rytuose. Ji rodė jiems kelią, kol nuvedė į vietą, kur jie turėjo pamatyti ir pagarbinti savo Dievą ir Išganytoją. Čia ji sustojo arba galbūt nusileido, o tai jos nebylia kalba reiškė: „Čia jūs rasite ką tik gimusį karalių“. Šventi vyrai su tvirtu ir pastoviu tikėjimu, apimti dvasinio džiaugsmo, įėjo į vargingą namelį, kuris šiuo gimimu tapo šlovingesnis negu ištaigingiausi rūmai visatoje, ir, atradę kūdikį su motina, parpuolę jį pagarbino ir išliejo jam giliausius šlovinimo, dėkojimo ir visiško pasiaukojimo jausmus. Užuot nustebintas vietos skurdumo ir nekarališkos kūdikio išvaizdos, išminčių tikėjimas tik auga ir stiprėja susidūręs su kliūtimis, kurios, žmogiškai kalbant, turėtų jį užgesinti. Šis tikėjimas patraukia jų protą, prasiskverbia pro skurdo, kūdikystės, silpnumo ir nusižeminimo uždangą; jis priverčia juos pulti ant žemės ir jaustis nevertais pakelti akis į šią žvaigždę, į šį Jokūbo Dievą. Regėdami Jį taip pasislėpusį, jie išpažįsta Jį esant vienintelį ir amžinąjį Dievą. Jie pripažįsta begalinį Jo gerumą tampant žmogumi, ir begalinį žmonijos skurdą, kuriam pašalinti prireikė tokio didelio Galybių Viešpaties nusižeminimo.

Šv. Leonas taip kalba apie išminčių tikėjimą ir atsidavimą: „Kai žvaigždė nuvedė juos pagarbinti Jėzaus, jie nerado Jo, įsakinėjančio velniams ar prikeliančio numirusiųjų, grąžinančio regėjimą akliesiems, kalbą nebyliams arba atliekančio kokius nors dieviškus veiksmus. Jie rado tylų kūdikį, globojamą rūpestingos motinos, nerodantį jokio galybės ženklo, tik nusižeminimo stebuklą.“ Kur mes rasime tokį tikėjimą Izraelyje – turiu omenyje, mūsų dienų krikščionių tarpe? Apšviesti tikėjimo, išminčiai suprato, jog Mesijas atėjo ne suteikti mums žemiškų turtų, o susilpninti mūsų meilę jiems ir sutramdyti mūsų puikybę. Jie jau buvo išmokę Kristaus įstatymų ir persismelkę Jo dvasia, o krikščionys dažniausiai būna jai tokie svetimi ir taip atsidavę pasauliui bei jo sugedusiems principams, jog gėdijasi skurdo ir pažeminimo ir nepriima į savo širdį Jėzaus Kristaus nusižeminimo ir kryžiaus. Savo veiksmais tokie krikščionys tarsi šaukia kartu su anais Evangelijos palyginimo žmonėmis: „Mes nenorime, kad šitas mums valdytų.“ (Lk 19, 14) Jų priešingas elgesys parodo, ką jie būtų pagalvoję apie Kristų ir jo kuklų pasirodymą Betliejuje.

Magai, sekdami Rytų papročiu, pagal kurį prie didžių valdovų nesiartinama be dovanų, kaip pagarbos ženklą atnešė Jėzui tai, ką vertingiausio galėjo duoti jų šalis ‒ aukso, smilkalų ir miros. Auksas yra Jo karališkos valdžios pripažinimas, smilkalai ‒ Jo dievystės išpažinimas, o mira ‒ liudijimas, kad Jis tapo žmogumi dėl pasaulio atpirkimo. Bet dar mielesnės dovanos buvo šventi jų sielų jausmai: karšta meilė, išreikšta auksu, atsidavimas, pavaizduotas smilkalais ir besąlygiškas pasiaukojimas, parodytas mira. Dieviškasis karalius, be abejo, gausiai atlygino jiems už jų dosnumą daug tobulesnėmis dvasinėmis Savo malonės dovanomis. Su tokiais pat meilės, šlovinimo, dėkingumo, gailesčio ir nusižeminimo jausmais mes turėtume dažnai ir ypač per šią šventę savo dvasia artintis prie kūdikėlio Jėzaus, leisdami Jam būti mielu mūsų širdžių, prieš tai nuplautų nuoširdžios atgailos ašaromis, valdovu.

Šventiesiems karaliams ruošiantis grįžti į namus, Dievas, matydamas Erodo veidmainystę ir piktus kėslus, ypatingais ženklais pakeitė jų nusistatymą grįžti į Jeruzalę ir pranešti visiems, kur galima rasti dieviškąjį kūdikį. Taigi, iki galo parodydami savo ištikimybę ir padidindami savo sielose pašvenčiamąją malonę, jie negrįžo į Erodo rūmus, bet, palikę savo širdis pas vaikelį Išganytoją, jie išvyko į savo šalis kitu keliu. Panašiai ir mes, jeigu norime išsaugoti mums suteiktąsias malones, turime nuo šios dienos pasiryžti neturėti ryšių su nuodėmingu pasauliu, nesutaikomu Jėzaus Kristaus priešu, bet eiti kitu keliu, tuo, kurį mums nurodo išganingos Evangelijos tiesos. Tvirtai pasitikėdami Jo malone ir nuopelnais, mes saugiai atvyksime į dangiškąją šalį.

Neabejotina, kad šventieji išminčiai visą likusį gyvenimą praleido karštai tarnaudami Dievui. Šv. Jonas Auksaburnis Mato evangelijos komentare sako, kad vėliau Persijoje juos pakrikštijo šv. apaštalas Tomas, ir jie ėmė skelbti Evangeliją. Kalbama, kad valdant pirmiesiems krikščionių imperatoriams jų kūnai buvo perkelti į Konstantinopolį. Iš ten jie buvo pervežti į Milaną. Miesto dominikonų bažnyčioje galima pamatyti vietą, kur jie buvo laikomi. XII a. imperatorius Frydrichas Barbarosa užėmęs Milaną privertė perkelti juos į Kelną Vokietijoje.

Iš knygos “Šventųjų gyvenimai”

Pagal www.fsspx.lt