Categories
NUOMONĖS

Dievas baudžia ne tik žmones, bet ir tautas!

Lietuvoje vyksta antrasis rinkimų turas. Jau dabar aišku, kad, nepriklausomai nuo rezultatų, Lietuvos Seime neatsiras reikšmingos katalikų frakcijos. Tiesą sakant, to ir nesitikėjau, nes visi matome, koks yra Lietuvos „elito“ moralinis lygis.

Čia norėtųsi priminti, kad be Dievo nieko nepasieksime. Juo labiau Lietuvai, kaip mažai šaliai, su kurios nuomone šio pasaulio didieji tikriausiai nesiskaitys, nederėtų puoselėti klaidingų vilčių, kad ji pasieks ką nors didingo. Arba net kažką vidutinio dydžio pasaulio perspektyvoje – savo mažos valstybės gynybą ir išsaugojimą.

Jokia „vokiečių brigada“ negali apginti Lietuvos… Ką tuomet galime padaryti mes? Kaip visada: melstis ir dirbti. Ir vykdyti Dievo valią. O tokia Dievo valia šią dieną, spalio 27-ąją – kadaise Kristaus Karaliaus šventę, yra viešpatauti visuomenėse.

Kodėl nepripažįstame Kristaus kaip Visatos ir Lietuvos Karaliaus? Kaip tada galime tikėtis pagalbos mums iš Dangaus? Ir nemanau, kad šiandien kas nors abejoja, jog tokiais laikais, kaip šie, kai jau trejus metus maždaug už 500 kilometrų nuo Lietuvos sienų vyksta plataus masto karas, mums reikia ypatingos Dangaus malonės, kad Lietuva išliktų.

Deja, mažai kas Lietuvoje supranta, apie ką aš kalbu. Mažai kas supranta, kad Viešpačiui Dievui norint išgelbėti Lietuvą, reikia dviejų dalykų: uždrausti abortus kaip nekaltųjų žudymą ir pripažinti Kristų Lietuvos Karaliumi.

Mažai kas supranta, kad žmonių čia, žemėje, priimami įstatymai liudija jų tikėjimą ir yra susiję su antgamtine tikrove. Daugumai ši antgamtinė tikrovė nerūpi. Jie gyvena tik šio pasaulio dalykais. Kokia bus staigmena po mirties, kad yra ir tas pasaulis.

Iš tiesų Viešpačiui Dievui ne bėda, jei maža bedieviška Lietuva išnyks, gaila tik žmonių – jų sielų, kurios, užuot išsigelbėjusios, masiškai keliaus į pragarą. Taigi atminkime, kad Dievas baudžia ne tik žmones, bet ir tautas. Tegyvuoja Kristus Karalius!

Aleksandras Stralcou

Categories
NUOMONĖS

Ar Kristus viešpatauja Lietuvos politikoje?

Šioje rinkimų kampanijoje buvo daug dalykų, bet jokios maldos. Nežinau, ar tarp kampanijos dalyvių yra bent vienas tikras katalikas… Jei toks būtų, jis tikrai žinotų apie viešo „Kristaus viešpatavimo“ sąvoką.

Kristus nenori būti tik tabernakulyje. Kristus nori dalyvauti visuose pasaulio katalikų reikaluose. Žmogus yra vientisa būtybė.

Negalima nubraukti žmogaus ir sakyti, kad jis yra „pasaulietis“ nuo 8 iki 16 val. ir „tikintysis“ nuo 16 iki 8 val. ryto. 24 valandas per parą žmogus yra tikintysis arba netikintysis, namuose ir darbe, versle ir privačiuose reikaluose.

Ar toks yra Lietuvos politikų požiūris? Vargu ar. Visai negirdėjome nei apie Kristaus viešpatavimą, nei apie abortų draudimą. Jei Kristus neviešpataus Lietuvoje – Lietuva neapsigins ir neįveiks jokios viešosios nuodėmės.

Todėl ženkime pirmą žingsnį, kad visuomeninis gyvenimas bent kiek pasitaisytų. Melskimės Švenčiausiosios Mergelės Marijos užtarimu, kad šiuose rinkimuose būtų išrinkta kuo daugiau tikrų katalikų ir kad Viešpats Dievas suteiktų jiems reikiamos drąsos skelbti Seime Dangaus Karalystę.

Šia intencija prašome melstis vieną Rožančiaus paslaptį.

Aleksandras Stralcou

Categories
KATALIKIŠKA CIVILIZACIJA

Lepanto mūšis už katalikybės kūną ir kraują

Spalio 7 d. minime žymiosios jungtinio katalikų laivyno pergalės prieš turkų laivyną prie Lepanto metines. Lepanto mūšis krikščioniškai Europai tapo civilizacijos gynimo simboliu, įkvėpusiu daugybę krikščionių kartų. Šis mūšis įdomus bent dviem labai svarbiais aspektais: 1) kaip krikščioniškos ir islamiškos civilizacijų susidūrimas ir svarbi krikščionių pergalė stabdant musulmonų ekspansiją į Europą; 2) kaip pamoka, kad dvasinius dalykus reikia saugoti ir materialiomis kovomis, o materialios kovos tėra dvasinių kovų atspindys.

Galerų mūšis prie Lepanto

Nuo XIII a. pab., iškilus galingai ir gerai organizuotai turkų Osmanų imperijai, musulmonų invazijos į krikščionišką Europą grėsmė stipriai išaugo ir praktiškai pasiekė VIII a. lygį, kuomet musulmonams užkariavus krikščionišką šiaurės Afriką ir Pirėnų pusiasalį, islamo invazija buvo sustabdyta tik Prancūzijoje, žymiajame Puatjė mūšyje, vadovaujant būsimo Europos statytojo Karolio Didžiojo seneliui Karoliui Marteliui.

Osmanų imperijos galybė augo, ir galiausiai ji sugebėjo užimti net Bizantijos imperijos ir Rytų krikščionijos dvasinį ir politinį simbolį Konstantinopolį (1453 m.). Konstantinopolio griūtis lėmė, kad krikščionys prarado svarbių Viduržemio jūros prekybinių kelių į Rytus kontrolę. Būtent šie prekybos keliai sukūrė vieną didžiausių Europos kultūros ir meno centrų – Venecijos respubliką, kuri iš prekybos finansavo tai, ką dabar kasmet lanko milijonai turistų. Venecijos galybė po truputį pradėjo braškėti, ir situacija dar labiau pablogėjo, kai 1522 m. turkams pavyko užimti strateginę Rodo salą.

1560-aisiais Osmanai atnaujino Viduržemio jūros užkariavimo kampaniją ir greitai užkariavo didžiąją dalį šios jūros rytuose esančių salų. 1570 m. užkariauta ir Kipro sala, tuo metu valdyta Venecijos respublikos. Turkai neslėpė savo tolesnių tikslų pulti Veneciją ir jai priklausiančias žemes bei Popiežiaus valstybę ir Romą. Kritus Kipro salai, Venecija 1570 m. kreipėsi pagalbos į popiežių Pijų V. Šventasis popiežius Pijus V, gerai suprasdamas gresiantį pavojų visai krikščionijai, tais pačiais metais kreipėsi į katalikus Europos valdovus, kviesdamas po ilgos pertraukos (nuo Kryžiaus žygių epochos) ir vėl susivienyti prieš bendrą priešą. Deja, skirtingai nei Kryžiaus žygių atveju, kvietimas nepasiekė didelių rezultatų. Europa buvo suskaldyta ir draskoma protestantų revoliucijos, o žvelgiant į ilgesnę perspektyvą – nuvarginta maro epidemijų ir Šimtamečio karo bei užsiėmusi naujai atrastomis žemėmis. Susitelkimas ties vidinėmis problemomis lėmė, kad Europos lyderiai Osmanų užkariavimuose neįžvelgė sau didelės grėsmės. Ispanija labiausiai rūpinosi savo naujosiomis žemėmis Amerikoje ir konkurencija su Anglija, o Prancūziją tuo metu valdė silpnos sveikatos ir valios karalius Karolis IX, net sudaręs trapų aljansą su turkais.

Ispanijos karalius Pilypas II vis dėlto atsakė į popiežiaus kvietimą ir pasiuntė savo brolį Chuaną Austrą bei skyrė keliasdešimt laivų. Chuanui Austrui, prisidedant ir kitoms Viduržemio valstybėms, pavyko suburti 208 galeras (žmonių irkluojamus laivus) ir 6 venecijiečių sukonstruotus didesnius laivus – galeasus. Ši sąjunga pavadinta Šventąją lyga, o ją sudarė Ispanija, Venecijos respublika, Popiežiaus valstybė, Genuja, Maltos ordinas, Toskana ir kai kurios kitos Italijos valstybėlės.

1571 m. spalio 7 d., ankstyvą sekmadienio rytą, Šventosios lygos ir Osmanų imperijos laivynai atsidūrė vienas prieš kitą į pietus nuo Lepanto miesto (dabartinis Naupaktas, Graikija). Šventosios lygos laivyną sudarė apie 214 laivų, o turkų laivyną – beveik 300 laivų; karių skaičius buvo panašus ir siekė po 25-30 tūkst. abiejose pusėse (nors kai kuriuose šaltiniuose nurodomi žymiai didesni karių skaičiai ir didesnis turkų pranašumas). Mūšis truko beveik visą dieną ir buvo kruvinas – sakoma, kad jūra raudonavo dar daug kilometrų nuo mūšio vietos. Nors ryte vėjas buvo palankus turkams, dienos eigoje jis staiga pakeitė kryptį ir tapo palankus krikščionims. Šventoji lyga laimėjo ir neteko apie 8-9 tūkst. karių, bet prarado tik apie 12 laivų. Tuo tarpu pralaimėjęs turkų laivynas neteko panašaus skaičiaus karių, bet dar tūkstančiai jų pateko į nelaisvę; be to, nuskandinta apie 50 turkų laivų ir dar daugiau nei 100 laivų perimti krikščionių. Nors krikščionims mūšis pareikalavo daug aukų, mūšio metu apie 10 tūkst. krikščionių buvo išlaisvinti iš vergijos turkų galerose.

Popiežius Pijus V apie pergalę sužinojo daug anksčiau, nei žinios apie ją galėjo pasiekti Romą, ir apie tai paskelbė viešai. Spalio 7 dienos vakare, susitikęs su savo iždininku, šventasis popiežius staiga pakilo nuo kėdės, pažvelgė pro langą ir tarė: „Dabar ne metas piniginių reikalų aptarinėjimui; skubėkime padėkoti Dievui, nes mūsų laivynas šią akimirką laimėjo pergalę prieš turkus.“

1573 m. turkams vis tik buvo perleistas Kipras, Venecijai ir Osmanų imperijai pasirašius taikos sutartį ir taip užbaigus 1570-1573 m. trukusį Kipro karą. Tad Kipras, dėl kurio formaliai įsiplieskė Lepanto mūšis, galiausiai atiteko turkams. Vis dėlto Lepanto mūšis buvo pirmoji didelė krikščionių laivyno pergalė prieš turkų laivyną ir turėjo toli siekiančių padarinių. Pralaimėtas mūšis sudavė smūgį turkų dominavimui Viduržemio jūroje ir neleido jiems čia galutinai įsigalėti. Be to – ir tai daug svarbiau – Lepanto mūšis palaidojo bet kokias turkų viltis tęsti invaziją į Europą iš pietų. Kaip žinome, Osmanų imperija vėliau bandė tai daryti kitu keliu – iš rytų, bet šiuos ketinimus sustabdė 1683 m. laimėta dar viena didi pergalė prie Vienos. Daugybės istorikų manymu, jeigu pergalę prie Lepanto būtų išplėšę turkai, jie būtų puolę toliau ir nuniokoję Europą.

Ši didi pergalė paliko atgarsį literatūroje ir dailėje. Pavyzdžiui, garsusis Migelis de Servantesas, sužeistas besikaudamas Lepanto mūšyje, buvo taip įkvėptas šios pergalės, kad mūšio elementus inkorporavo į savo literatūrinį šedevrą „Don Kichotas“. Vienas garsiausių anglų katalikų rašytojų G. K. Čestertonas 1915 m. sukūrė baladę apie Lepanto mūšį, o dailėje mūšį įamžino daugybė garsių dailininkų, iš kurių žymiausi yra Venecijos mokyklai atstovaujantys Ticianas, Tintoretas ir Paolas Veronezė.

Grumiamės ne su kūnu ir krauju, bet už kūną ir kraują

„Mes grumiamės ne su krauju ir kūnu, bet su kunigaikštystėmis, valdžiomis, šių tamsybių pasaulio valdovais ir dvasinėmis blogio jėgomis dangaus aukštumose. Todėl imkitės visų Dievo ginklų, kad galėtumėte piktąją dieną pasipriešinti ir, visa nugalėję, išsilaikyti. […] O svarbiausia, pasiimkite tikėjimo skydą, su kuriuo užgesinsite visas ugningas piktojo strėles. Pasiimkite ir išganymo šalmą bei Dvasios kalaviją, tai yra Dievo žodį. Kiekvienu metu melskitės Dvasioje visokeriopomis maldomis ir prašymais.“ (Ef 6, 12-18)

1571 m. birželio 11 d. Markas Antonijus Kolona, Popiežiaus valstybės laivyno vadas, prieš išvykdamas į mūšį, popiežiaus koplyčioje davė ypatingą priesaiką ir iš šventojo popiežiaus rankų gavo raudono šilko vėliavą. Ant šios vėliavos buvo išsiuvinėtas Kristus, nukryžiuotas tarp apaštalų kunigaikščių Petro ir Pauliaus, o vėliavos apačioje buvo Pijaus V herbas ir toks šūkis: „In hoc signo vinces“ (šie žodžiai „su šiuo ženklu užkariausi“ kartu su kryžiaus ženklu prieš vieną mūšį buvo apreikšti Romos imperatoriui Konstantinui Didžiajam ir lėmė jo vėlesnį atsivertimą).

Savo ruožtu Genujos admirolas Giovanni Andrea, prieš išplaukdamas į mūšį, ant savo laivo stiebo pakabino vėliavą su Gvadelupės Dievo Motinos atvaizdu, kuri prieš tai buvo priliesta prie originalaus Gvadelupės Dievo Motinos atvaizdo. Laivynui pajudėjus iš Mesinos uosto rugsėjo 16 d., visi kariai su savimi turėjo rožančius. Žinoma, ne tik turėjo, bet ir kartu meldėsi Rožančių – net ir paskutinę naktį prieš mūšį, o, pasak kai kurių liudijimų, ritmingą maldą kartojo ir prieš pat laivų susidūrimą, kas išgąsdino turkus. Tuo tarpu Romoje likęs popiežius, kartu su miesto tikinčiaisiais, žygiavo Rožančiaus procesijoje, prašydamas Švč. Mergelės Marijos vadovauti krikščionių laivynui ir pelnyti pergalę Kristui. Popiežius taip pat pakvietė Rožančių melstis visus tikinčiuosius; šie išgirdo kvietimą ir mūšio dieną rinkosi į Europos miestų bei kaimų bažnyčias bendrai Rožančiaus maldai.

Šv. Pijus V, gavęs stebuklingą apreiškimą apie laimėtą pergalę, netruko ją priskirti ne vien krikščionių karių narsai (nors ja tikrai neabejojo), o pirmiausia Švč. Mergelei Marijai. Tais pačiais metais popiežius, siekdamas pagerbti stebuklingą pergalę, į katalikų kalendorių spalio 7 d. įvedė Švč. Mergelės Marijos Nugalėtojos šventę, taip pat į Loreto Švč. Mergelės Marijos litaniją įterpė naują titulą – Krikščionių Pagalba. Praėjus dviems metams, popiežius Grigalius XIII šventę pervadino Švč. Mergelės Marijos Rožančiaus Karalienės (Lietuvoje liaudyje vadinamos Rožančine) vardu. Nuo 1716 m. Romos kalendoriuje ji buvo nukelta į pirmąjį spalio sekmadienį, tačiau popiežius šv. Pijus X, siekdamas išsaugoti Lepanto mūšio ir Švč. Mergelės Marijos laimėtos pergalės atminimą, sugrąžino šventę į jos pirminę datą: spalio 7 dieną. Įdomu, kad Lepanto mūšio ilgalaikės pasekmės buvo ne vien karinės ar politinės. Dažnai pamirštama, jog būtent po Lepanto mūšio galutinai išpopuliarėjo šv. Rožančiaus malda, įvesta Rožančinės šventė, o spalio mėnuo paskirtas Rožančiui. Lepanto mūšis Dievui tapo įrankiu įtvirtinti Rožančių kaip efektyviausią paprastų tikinčiųjų dvasinį ginklą.

Pergalę Švč. Mergelei Marijai priskirti netruko ir pasaulietinė valdžia: ant Venecijos respublikos Senato pastato užrašyti tokie žodžiai: „Ne narsa, ne kariuomenės, ne vadai, o Švč. Rožančiaus Karalienė atnešė mums pergalę.“ Žinoma, kariai ir jūreiviai turėjo remtis ir savo ištverme, jėga bei sumanumu, bet lemiamą reikšmę turėjo dvasiniai ginklai. Tai sugrąžina mus prie apaštalo Pauliaus žodžių: „Mes grumiamės ne su krauju ir kūnu, bet su kunigaikštystėmis, valdžiomis, šių tamsybių pasaulio valdovais ir dvasinėmis blogio jėgomis dangaus aukštumose.“ Tikroji kova vyksta dvasinėje plotmėje, o kova šioje žemėje yra tik tos kovos atspindys. Tai reiškia, kad norėdami pasiekti fizinių pergalių šiame pasaulyje, turime kovoti ir dvasinę kovą, naudoti ir dvasinius ginklus. Tai labai svarbu atsiminti krikščionims politikams, aktyvistams, menininkams ir visiems, kovojantiems už tradicinių principų išsaugojimą. „Kaip danguje, taip ir žemėje.“

Mūsų dienomis katalikai kviečiami į kitokio pobūdžio kovą nei XVI a., bet tai taip pat yra kova už katalikišką civilizaciją. Galbūt, skirtingai nei XVI a., dabar jau kovojame nebe už katalikiškos civilizacijos, o greičiau už jos likučių išsaugojimą. Be to, išgyvename situaciją, kai pats Šventasis Tėvas kviečia ne į kovą, o į susitaikymą su pralaimėjimu ir persiėmimą pasaulio dvasia. Ar verta kovoti už tuos katalikiškos civilizacijos likučius, iš pirmo žvilgsnio tik išorinius jos atributus, galbūt nesudarančius katalikybės esmės?

Vatikano I Susirinkimas kaip mūsų tikėjimo tiesą apibrėžė tokį teiginį: „Žmogaus protui įmanoma įsisąmoninti Dievo egzistavimą ir Juo įtikėti einant keliu, kuris veda nuo sukurtųjų dalykų prie Dievo, kaip teigia šv. Paulius: „Jo neregimosios ypatybės – jo amžinoji galybė ir dievystė – nuo pat pasaulio sukūrimo aiškiai suvokiamos protu iš jo kūrinių.“ (Rom 1, 20)

Žymus Bažnyčios istorikas ir teologas Roberto de Mattei išveda tokią analogiją: „Žmogaus siela turi galimybę pažinti ir pamilti Bažnyčią per jos darbus, per krikščionišką civilizaciją, kurios Motina ji yra. Katedros grožio kontempliavimas, grigališkojo choralo ar polifoninės muzikos klausymasis, tokio šedevro, kaip „Dieviškoji komedija“, skaitymas į mūsų sielas įlieja galimybę suprasti, kad visas istorijoje žmonių sukurtas grožis, gėris ir tiesa antgamtiškai kyla iš Bažnyčios, kurią popiežius Pijus XII apibrėžė kaip „svarbiausią žmogiškosios visuomenės pagrindą“.

Vienas žymiausių XX a. katalikų autorių ir aktyvistų Plinio Corrêa de Oliveira savo veikale „Revoliucija ir Kontrrevoliucija“ teigia, jog mūsų civilizaciją griaunanti Revoliucija, prasidėjusi protestantizmo sukilimu, vėliau sukėlusi Prancūzų revoliuciją ir bolševikų siautėjimą, pirmiausia taikosi į ryšį, siejantį Bažnyčią su jos civilizacija. Pasak jo, Revoliucija yra procesas, siekiantis sunaikinti krikščionišką materialią tvarką, kad tokiu būdu suduotų mirtiną smūgį Bažnyčiai, kuri yra šios krikščioniškos tvarkos siela. Jo teigimu, Revoliucija stengiasi sutrukdyti Bažnyčiai vykdyti savo sielų išganymo misiją, kurią ji vykdo ne tik per savo tiesioginius dvasinius įrankius, bet ir netiesioginius materialius įrankius.

Didysis šventasis Pijus V ir Lepanto mūšio didvyriai suprato, kokią grėsmę pačiai Bažnyčiai kėlė musulmonų siekis sugriauti Bažnyčios kūną – krikščionišką civilizaciją. Lygiai taip mūsų dienomis kova už laikinuosius krikščionybės sukurtus gėrius reiškia kovą už pačią Bažnyčią ir sielų išganymą, nes kaip žmogų sudaro kūnas ir siela, taip Bažnyčia, būdama pirmiausia Mistinis Kristaus Kūnas, yra ir regima šio pasaulio institucija, besinaudojanti visais jai prieinamais laikinaisiais ginklais, kad nugalėtų savo priešus ir kuo daugiau žmonių atvestų prie Kristaus.

„Jeigu Revoliucija yra netvarka, tai Kontrrevoliucija yra tvarkos atstatymas. Sakydami „tvarka“, turime omenyje Kristaus taiką Kristaus Karalystėje, t. y. krikščionišką civilizaciją: asketišką ir hierarchišką, fundamentaliai šventą, antiegalitarinę ir antiliberalią“, – teigia Plinio Corrêa de Oliveira. Popiežius šv. Pijus X enciklikoje „Il fermo proposito“ prideda: „Viską atnaujinti Kristuje reiškia atnaujinti ne tik Bažnyčios dieviškąją misiją vesti sielas pas Dievą, bet ir tai, kas spontaniškai kyla iš šios dieviškosios misijos: krikščionišką civilizaciją su visais ją sudarančiais sudėtingais ar paprastais elementais.“

„Su visais ją sudarančiais elementais“ – reiškia, ginti reikia net katalikiškos civilizacijos likučius, o gal dėl to, kad tai yra likučiai, ginti ir išsaugoti juos reikia dar labiau. Pagalvokime, kodėl Katalikų Bažnyčiai mūsų dienomis taip sunkiai sekasi būti išgirstai, sudominti, atversti? Esu įsitikinęs, kad ne dėl to, jog Bažnyčia neranda modernių būdų komunikuoti ar per mažai prisitaiko prie šio pasaulio. Greičiau atvirkščiai – Bažnyčia nesaugo ir nenaudoja įrankių, kurie gali pakylėti sielas Dievop, o bando naudoti įrankius, kurie simbolizuoja ne katalikiškos civilizacijos Tvarką, o Revoliucijos Netvarką. Tokie ginklai negali pakylėti sielų, o tik jas apakinti. Šių laikų žmonės, savo kasdienybėje beveik nebematydami katalikiškos Tvarkos elementų, praranda tarpininką, visais amžiais vertusį susimąstyti apie dvasinius dalykus.

Keli pavyzdžiai. Architektūra: kokios bažnyčios statomos, ar jos statomos remiantis tūkstantmete Bažnyčios Tradicija ir Tvarka, ar perimant pačias blogiausias Revoliucijos primestas ideologines klišes? Ar moderniose bažnyčiose randame Grožį – vieną iš trijų (kartu su Gėriu ir Tiesa) dieviškų elementų? Dailė: ar ir koks menas remiamas Bažnyčios, koks randasi bažnyčiose, krikščionių namuose? Ar ne toks pats, koks eksponuojamas Šiuolaikinio meno centre? Politika: ar remiamasi prigimtine žmogaus ir jo teisių samprata bei palaikoma bendrojo gėrio idėja, ar verčiau perimami Revoliucijos primesti emocingi ir sentimentalūs argumentai bei individualistinis žvilgsnis į žmogų ir žmonių bendruomenę?

Pagrindinis mitas, įsivyravęs Europoje po Antrojo pasaulinio karo – tai nuolatinio progreso ir susitaikymo su juo mitas. Deja, ši klaidinga idėja modernizmo pavidalu atsidūrė ir Bažnyčioje. Atrodo, primiršti du fundamentalūs katalikų tikėjimo dalykai, kuriuos primena Lepanto mūšio metinės. Pirma, grumiamės ne su kūnu ir krauju, tad turime pasikliauti ne šio pasaulio įrankiais ir vyraujančiomis madomis, o dvasiniais ginklais ir jų organiškai išaugintais materialiais vaisiais. Akivaizdžiausias pavyzdys – turint nepajudinamą sielos tikėjimą realiu Kristaus buvimu Eucharistijoje gimsta nuostabios katedros, nes kūnas valingai tarnauja kaip pamaldžios sielos įrankis. Į centrą čia pastatomas dvasinis sakramentas, tačiau pamaldžios sielos padaro viską, kad parodytų kuo didesnę pagarbą šiam sakramentui ir apvilktų jį jam deramu materialiu grožiu. Ir tai natūraliai veda prie antrojo dalyko, kurį mums primena Lepanto mūšis – turime grumtis dėl katalikybės kūno ir kraujo. Dvasiniai ginklai sukuria regimą katalikišką civilizaciją kaip savo ramstį, vedantį prie jų, todėl išlaikydami šį materialų ramstį taip pat dirbame sielų išganymo darbą. Bet, norėdami išlaikyti šį ramstį, turime naudotis dvasiniais ginklais. Kaip žmogus yra ir kūnas, ir siela, taip dvasiniai dalykai negali gyvuoti be regimos katalikiškos tvarkos visuomenėje, o katalikiška tvarka negali būti sukurta ar išsaugota pamirštant dvasinę kovą.

Marius Parčiauskas

JŠ pagal www.katalikutradicija.lt

Categories
KATALIKIŠKA CIVILIZACIJA NUOMONĖS

Rožančiaus stebuklas Austrijoje, kurį turime pakartoti Lietuvoje!

Pasibaigus Antrajam pasauliniam karui, Austrija buvo padalinta į 4 okupacines zonas, užimtas amerikiečių, anglų, prancūzų ir sovietų. Rusai okupavo dalį su sostine Viena, turinčią daugiausiai iškasenų ir labiausiai išvystytą pramonę.

Nepaisant komunistų pralaimėjimo 1946 metų rinkimuose darėsi vis labiau aišku, kad Maskva ketina formaliai prisijungti jos užimtą dalį.

Tuo metu vienas pranciškonas, t. Peteris Pavliczekas, grįžęs iš nelaisvės, atliko padėkos maldinę kelionę į Marijos šventovę Mariazellį. Jis klausė Dievo Motinos, ką reikėtų daryti, kad šalis būtų išgelbėta, ir išgirdo vidinį balsą: „Kasdien kalbėkite Rožančių, ir ateis taika“.

1947 vasario 2 d. t. Pavliczekas pradėjo pamokslauti apie Rožančiaus kryžiaus žygį Fatimos dvasioje kaip atsilyginimą už nepagarbą Dievui, nusidėjėlių atsivertimo, taikos ir išsigelbėjimo visam pasauliui, o ypač Austrijai intencijomis. Tikintieji įsipareigodavo savo namuose kalbėti Rožančių prašant šalies išvadavimo, bažnyčiose buvo rengiamos viešos pamaldos, per miestus ir kaimus ėjo šimtų, o kartais ir tūkstančių žmonių procesijos kalbant Rožančių.

1949 metais būklė tapo kritiška: po sufalsifikuotų rinkimų Čekoslovakija ir Vengrija galutinai pateko į komunistų rankas, ten prasidėjo Bažnyčios persekiojimas (pvz. Vengrijos primas kardinolas Mindszenty buvo nuteistas ir pasodintas į kalėjimą). Artėjo nauji rinkimai Austrijoje.

Tokioje situacijoje t. Peteris nutarė suaktyvinti kryžiaus žygį: paskelbė penkias dienas viešų maldavimų. Jų rezultatas: rinkimuose komunistai laimėjo tik 5 mandatus. Tačiau Berlyne sovietų užsienio reikalų ministras Molotovas kancleriui Figeliui pareiškė: „Neturėkite iliuzijų. To, ką jau kartą užėmėme, neatiduosime niekad.“

Kancleris paprašė tėvą Peterį dar sustiprinti maldas. 1955 balandį Rožančiaus kryžiaus žygyje jau buvo 500 000 narių. Naujas kancleris Raabas buvo iškviestas į Maskvą, kur jį priėmė gegužės 13 d. Tos dienos vakare jis rašė: „Šiandien Fatimos diena. Rusai dar labiau užsispyrę. Meldžiuosi Dievo Motinai, kad padėtų austrų tautai“.

Žmogiškai mąstant, viskas buvo prarasta, bet kaip tik tuo momentu įsikišo Dievas. Priešingai visiems lūkesčiams, Maskva pripažino Austrijos nepriklausomybę. Paskutinis rusų kareivis paliko Austriją 1955 spalio 26 dieną. Vienoje buvo surengta didžiulė padėkos ceremonija, savo kalbose politikai ir dvasininkai vieningai kartojo, kad pergalės priežastimi buvo Švč. M. Marijos Rožančinės užtarimas.

Kun. Karl Stehlin FSSPX

Pagal www.fsspx.lt

P.S. Matyt, ir Lietuvą gali išgelbėti tik panašus stebuklas kaip Austrijoje. Kad lietuvių tauta nebūtų išnaikinta nuo žemės paviršiaus, kaip Fatimoje išpranašavo Dievo Motina, sakydama, kad „daugelis tautų bus išnaikintos“, turime pradėti tikrai masinį Rožančiaus kryžiaus žygį.

Viršuje esantis vaizdas iš video straipsnio anglų kalba apie rožinio stebuklą Austrijoje

Litkat redakcija

Categories
KATALIKIŠKA CIVILIZACIJA NUOMONĖS

Didysis artėjančių rinkimų pralaimėtojas: įsčiose nužudytas Lietuvos kūdikis!

Šiuose Lietuvos rinkimuose, kaip visada, daug dėmesio skiriama materialiems dalykams: saugumui, šeimai, LGBTQ+ partnerystei, migracijai, demografijai, darbo užmokesčiui ir pašalpoms ir t. t.

Vienintelis klausimas, kurio nėra, yra tas, kuris tiesiogiai susijęs su pagrindine „žmogaus teise“, šeima, demografija, galiausiai civilizacija. Ne visiems Lietuvoje suteikiama teisė ir galimybė gimti. Lietuvoje yra „untermenšai“, kuriuos nelaimingos motinos nužudo savo įsčiose. Į tai abejingai, o neretai ir su palaikymu žiūri jų tėvai ir platesnė šeima.

Kaip tai galima suprasti? Mano nuomone, to neįmanoma suprasti. Įdomu tai, kad Lietuvos valstybė tam pritaria. Valstybė, kurios atstovai taip dažnai giriasi savo antikomunistine ir antisovietine pozicija. Šimtai tūkstančių būsimų Lietuvos piliečių, nužudytų nepriklausomoje Lietuvoje, liudija, kad toks požiūris yra tiesiog teatras.

Taip, panaikinsime išorinius simbolius, bet ten, kur patogu sovietinis įstatymas – palikime, juk tai „visos visuomenės labui“. Lietuvos visuomenė čia taip pat nėra nekalta. Juk valdantieji, svarstydami šį klausimą, visada sako, kad dauguma Lietuvos piliečių pasisako už tokią teisinę tvarką.

Baisiausia ir kartu juokingiausia, kai prasideda diskusijos apie demografiją ir migraciją. Abortų argumentas šiuose svarstymuose visiškai nefigūruoja, nors yra žinoma, kad Lietuvoje nuo 1990 m. (Lietuvos sveikatos statistika 2022 m.) buvo atlikta daugiau kaip 500.000 (!!!) abortų, t. y. žmogžudysčių motinų įsčiose. Prie to reikia pridėti daugiau nei 250.000 potencialiai negimusių vaikų, nes palaipsniui mažėjant Lietuvos piliečių skaičiui, dėl žmogžudysčių per vadinamuosius „abortus“.

Kur yra šie argumentai? Kodėl žmogžudyste laikomas kūdikio – žmogaus, kuris, tarkime, žemėje pragyveno 1 ar daugiau dienų – nužudymas? O „abortas“, atliktas keliomis savaitėmis anksčiau, tokiu nusikaltimu nelaikomas? Ar Lietuvos teisės pagrindai šioje srityje, šiuo svarbiausiu vadinamųjų „žmogaus teisių“ klausimu – teisės gimti, yra tikrai teisingi? Tegul kiekvienas pagal sąžinę tai įvertina pats.

Tačiau Lietuvos politikai šiuo klausimu nediskutuoja. Taip, jiems rūpi mažas Lietuvos šeimų gimstamumas. Kai kurie čia siūlo įvairias lengvatas ir pusiau priemones. Jie nesako, kad pirmoji priemonė – sustabdyti jaunų lietuvių žudymą!

Daugelis šalių taiko įvairias paskatas, kad padidintų šeimų gimstamumą. Tačiau dažnai tai neduoda reikšmingo efekto. Europa vis dar išmiršta.

Tačiau žinoma, kur ieškoti didelio gimstamumo. Kviečiu apsilankyti bažnyčiose, kuriose celebruojamos Tridento Mišios. Ten pamatysite daug daugiavaikių šeimų. Tai reiškia, kad pronatalistinis (pasisakantis už didelį vaikų skaičių) ir prieš abortus nukreiptas požiūris priklauso ne nuo finansinės paramos sumų, bet nuo sąmoningo žmogaus pasirinkimo, nuo to, kiek jis nori bendradarbiauti su Dievo valia teisingos tvarkos kūrimo darbe, tikros civilizacijos kūrimo darbe!

Nereikėtų pamiršti ir antgamtinių šios praktikos padarinių. Tai nuodėmė, šaukiasi Dangaus keršto. Tai nekaltųjų kraujas; Dievas už tai nubaus Lietuvą, ir Jis nubaus ją griežtai!

Austrijoje rožančiaus stebuklas panašioje situacijoje įvyko šeštajame dešimtmetyje, o tada t. Peteris Pavliczekas, grįžęs iš nelaisvės, atliko padėkos maldinę kelionę į Marijos šventovę Mariazellį. Jis klausė Dievo Motinos, ką reikėtų daryti, kad šalis būtų išgelbėta, ir išgirdo vidinį balsą: „Kasdien kalbėkite Rožančių, ir ateis taika“.

Ar norime išvengti karo? Sustabdykime liūdnai pagarsėjusį nekalto kraujo liejimą mūsų tėvynėje ir melskimės Rožančių!

Aleksandras Stralcou

Categories
KATALIKIŠKA CIVILIZACIJA

2025 m. Fatimos kalendoriaus išankstinis užsakymas!

„365 dienos su Marija” – taip pavadintas unikalus kalendorius, kurį kasmet advento laikotarpiu siunčiame mūsų aukotojams. Šis kalendorius leidžiamas jau šeštą kartą Lietuvoje ir ankstesniais metais jo tiražas siekė net iki 20 000 egzempliorių. Šis ypatingas kalendorius savyje suderina mažiausia tris dalykus, reikšmingus kiekvieno kataliko gyvenime.

Pirma, tai liturginis kalendorius, kuriame rasite visas svarbiausias metų šventes, minėtinas dienas ir atlaidus, išskirtinį dėmesį skiriant Švenčiausiajai Mergelei Marijai ir su Ja susijusioms datoms.

Antra, jo vaizdai yra neįprasto turinio. Rodome katalikišką Didžiosios Lietuvos kelią. Šį kartą geografiškai apimame senąsias pietų Lietuvos žemes: Nesvyžių, Mirą, Gardiną, Naugarduką. Tai buvo valstybė, kuri tūkstančius kilometrų nuo savo sostinės Vilniaus nešė ir vėliau gynė mūsų Šventąjį Katalikų Tikėjimą!

Trečia, kalendorių puošia mūsų Tėvynės Lietuvos vaizdai, primenantys Dievo sukurto pasaulio grožį ir žmonių kūriniams. Šį kartą pristatome gražiausių Lietuvos pilių ir rūmų apžvalgą. Rūmai ir pilys – tai senosios kultūros, neatsiejamos nuo šventojo katalikų tikėjimo, vieta. Tiesą sakant, kultūra gali būti tik katalikiška. Ir jei dabar norime į ją sugrįžti, kelias veda tik per senąjį šios kultūros grožį, deja, beveik sunaikintą per XX ir XXI a. revoliucinius įvykius.

Kaip visada, vėl išskyremė kiekvieno mėnesio 13-tą dieną – Marijos dieną, švenčiamą po Fatimos Dievo Motinos apsireiškimų 1917 m. Kiekvieno mėnesio 13-tą dieną Jūsų lauks dovana – Tradicinė Romos Mišių Liturgija Jūsų intencijomis.

Šiais metais negalėsime išspausdinti kalendoriaus be Jūsų paramos. Deja, šį kartą spaustuvėms reikia tik pilno išankstinio apmokėjimo. Todėl pradedame išankstinio užsakymo kampaniją.

Norėdami užsisakyti kalendorių, užpildykite šią formą ir paaukokite pagal savo nuožiūrą. Tikimės, kad pirmąją kalendorių partiją paruošime iki lapkričio pabaigos. Tačiau tai priklauso ir nuo Jūsų, todėl prašome siųsti mums užsakymus kuo greičiau!

Esame tikri, kad šis kalendorius – puiki dovana Jūsų artimiesiems ir draugams, radusiems ar ieškantiems tikėjimo. Tai vienu metu namų puošmena ir praktiškas įrankis, naudingas kiekvieno kasdienybėje. Galiausiai tai priminimas, kad kiekvieną dieną mus lydi Viešpaties ir Marijos globa.