Categories
KATALIKIŠKA CIVILIZACIJA

Šv. Mykolo, arkangelo, bazilikos pašventinimas: Šlovinkite Viešpatį, visi Jo angelai!

Šią dieną, jau nuo VI amžiaus Bažnyčia pagerbia vieną iš trijų arkangelų, kurių vardai žinomi, – šventąjį Mykolą. Jo vardas, hebrajiškai Michaelis, reiškia: kas toks kaip Dievas? Arkangelo Mykolo šaukiamasi kovoje su velniu, taip pat tikima, jog jis palydi sielas į Dangų.

Ps 102, 20. Šlovinkite Viešpatį, visi jo angelai, galingieji, vykdantys jo įsakymą, paklusnūs jo tartam žodžiui.
Ps 102, 1. Šlovink, mano siela, Viešpatį, ir visa, kas yra manyje, jo šventąjį vardą.
(Introitas)

Šventės kolekta Bažnyčios lūpomis šlovina Dievą už jo regimą ir neregimą tvariniją ir meldžia, kad Jos vaikai niekuomet nepristigtų šventųjų angelų pagalbos ir apgynimo, idant jų globojami, ginami ir vedami laimingai pasiektume Šventąją Jeruzalę, – mūsų amžinąją Tėvynę.

Epistolėje skaitinys iš Apreiškimo Jonui knygos atskleidžia, kad šventieji angelai tarnauja Dievui ir Jo pavedimu perduoda Jo Valią išrinktiesiems. Kiekvienas iš mūsų turime mus globojantį ir mylintį Angelą Sargą, tik dažnai pamirštame kasdienybėje prašyti jo pagalbos, patarimo, pamokymo. O juk jis visuomet pasirengęs mums pagelbėti.

Šventoji Evangelija pamoko, kad norint būti didžiu Kristaus Karalystėje, reikia tapti mažu kaip vaikas: ne amžiumi ar naivumu, bet paprastumu ir pasitikėjimu.

Išganytojas perspėja, kad labiausiai reikia vengti papiktinimų ir kiekvienos sąmoningai atliekamos nuodėmės.

Stiprus ir grėsmingas Jėzaus raginimas nusikapoti rankas, kojas ir išsidurti akis, yra anaiptol ne oratorystės ornamentas, nes šioji paprasčiausiai Jam nerūpėjo, bet rūpestingas troškimas atskleisti nuodėmės realybę.

Taip, nuodėmė tokia baisi, tokia pavojinga, tokia nuodinga, kad amžinojo gyvenimo atžvilgiu yra išties menkesnis nuostolis netekti rankos ar kojos, nei patekti į nuodėmės vergiją, kuri nuveda į pražūtį. Nuodėmė nėra saldi, nuodėmė nėra „nieko tokio“, nuodėmė nėra šaunus nuotykis. Ji yra tikrasis priešas, su kuriuo Viešpats mus kviečia kovoti. Nuodėmė yra jaukas, su kuriuo šėtonas žvejoja sielas.

Tačiau šioje kovoje nesame vieni, – šaukimės Arkangelo Mykolo, šaukimės savo Angelo Sargo, šaukimės visų šventųjų angelų, kad jie gintų mus kovoje, vaduotų iš velnio žabangų ir nuvestų mus į Rojų, kur kartu su nesuskaitomomis angelų ir šventųjų miniomis šlovinsime Dievą per visus amžių amžius. Amen.

Šventasis Mykolai arkangele,
 gink mus kovoje,
kad nepražūtume baisiajame teisme.
(Evangelijos antifona)

Kun. Robertas Urbonavičius

pagal www.katalikutradicija.lt

Categories
KATALIKIŠKA CIVILIZACIJA

Kanonų teisės ir katalikų teologijos mokymas apie eretišką popiežiaus situaciją

Eretiško popiežiaus situacija ilgą laiką buvo katalikų teologų pokalbių tema. Į šią situaciją buvo atkreiptas dėmesys po Konstantinopolio III Susirinkimo, pasmerkusio monoteletų ereziją 681 metais, ir pomirtinio popiežiaus Honorijaus pasmerkimo dėl erezijos rėmimo; šį Honorijaus, kaip eretiko, pasmerkimą pakartojo popiežius šv. Leonas II, ratifikuodamas Susirinkimo aktus. Nuo to laiko katalikų teologai ir kanonų teisės specialistai pasiekė konsensusą keliais esminiais klausimais dėl situacijos, kai popiežius viešai laikosi erezijos. Čia trumpai pristatysime šiuos klausimus.

Yra sutariama, kad joks popiežius negali mokyti erezijos kalbėdamas būdu, atitinkančiu neklaidingo magisterinio pareiškimo sąlygas. Šie apribojimai nereiškia, kad popiežius negali nusikalsti erezija, nes popiežiai ir gali, ir daro viešus pareiškimus, kurie nėra neklaidinti. Tiesa yra ir tai, kad daug popiežių niekada nėra paskelbę neklaidingų pareiškimų.

Yra sutariama, kad Bažnyčia neturi jurisdikcijos popiežiui, todėl ji negali pašalinti popiežiaus iš tarnybos, remdamasi aukštesnio autoriteto viršenybe, net ir erezijos atveju.

Yra sutariama, kad eretiko popiežiaus blogis yra toks didelis, kad jis neturėtų būti toleruojamas dėl tariamo didesnio gėrio. Suarezas šį konsensusą apibūdina šitaip: „Būtų labai kenksminga Bažnyčiai turėti tokį ganytoją ir nepajėgti apginti savęs nuo tokio didelio pavojaus; maža to – būtų priešinga Bažnyčios orumui įpareigoti ją likti ištikima eretikui popiežiui nepajėgiant jo iš savęs pašalinti; nes kokie yra princas ir kunigai, tokie yra pratę būti ir žmonės.“ Šv. Belarminas teigia: „Apgailėtina būtų Bažnyčios būklė, jeigu ji būtų priversta turėti ganytoją, kuris akivaizdžiai elgiasi kaip vilkas.“ (Diskusijos, 3-oji diskusija, Bk. 2, cap. 30).

Yra sutariama, kad bažnytiniai autoritetai turi atsakomybę veikti, kad ištaisytų eretiko popiežiaus sukeliamą blogį. Dauguma teologų mano, kad autoritetai, turintys absoliučią pareigą veikti kartu, kad ištaisytų šį blogį, yra Bažnyčios vyskupai.

Teologai ir kanonų teisės specialistai aptaria šį klausimą kaip dalį temos apie popiežiaus posto praradimą. Popiežiaus posto praradimo priežastimis visada yra nurodoma mirtis, atsistatydinimas ir erezija. Šis konsensusas atitinka paprastą sveiką protą, kuris sako, kad tam, kad būtų popiežiumi, asmuo turi būti katalikas. Ši pozicija pagrįsta Bažnyčios Tėvų tradicija ir fundamentaliais teologiniais principais, liečiančiais bažnytinę tarnybą, ereziją ir narystę Bažnyčioje. Bažnyčios Tėvai paneigė, kad eretikas gali turėti kokią nors bažnytinę jurisdikciją. Vėlesni Bažnyčios Mokytojai suprato šį mokymą kalbant apie viešą ereziją, kuriai turi būti taikomos bažnytinės sankcijos, ir laikė, kad jis buvo pagrįstas greičiau dieviškuoju nei pozityviuoju bažnytiniu įstatymu. Jie patvirtino, kad šitoks eretikas negali vykdyti jurisdikcijos, nes jo erezija atskyrė jį nuo Bažnyčios ir niekas, atskirtas nuo Bažnyčios, negali užimti joje vadovaujančių pareigų.

Bažnyčios kanonų teisė palaiko šį teologinį konsensusą. Pirmasis kanonas, kuris pateikia aiškią popiežiaus erezijos galimybę, yra randamas Graciano dekrete. Dekreto XL dalis, 6 kanonas sako, kad niekas negali teisti popiežiaus, nebent jis būtų pripažintas nukrypęs nuo tikėjimo:

„Cunctos ipse iudicaturus a nemine est iudicandus, nisi deprehendatur a fide devius.“ („Tas, kuris teisia visus, nėra teisiamas niekieno, nebent būtų pripažinta, kad jis yra nuklydęs nuo tikėjimo.“)

Šio pareiškimo formuluotė atrodo įtakota kardinolo Humberto dokumento „De sancta Romana ecclesia“ (1053), kuris nurodė, jog popiežius turi imunitetą bet kokiam bet kieno vertinimui išskyrus tikėjimo klausimus: „A nemine est iudicandus nisi forte deprehendatur a fide devius.“ Teiginys, esantis kanone, išplėtoja popiežiaus Grigaliaus Didžiojo pareiškimą, kad blogi dvasininkai turi būti toleruojami savo pavaldinių, jei tik tai galima daryti išlaikant tikėjimą. (Moralia XXV c. 16: ‘Subditi praelatos etiam malos tolerant, si salva fide possint …’).

Kanoninis tvirtinimas, kad popiežius gali būti teisiamas dėl erezijos, atsirado kaip kanoninio principo, jog popiežius nėra niekieno teisiamas, interpretavimas. Šio kanono išdėstymas yra privilegijos suformulavimas; jos objektas yra patvirtinti, kad popiežius turi didžiausią įmanomą apsaugą nuo kitų vertinimo.

Šis kanonas kartu su kitais iš Graciano dekreto buvo įtrauktas į „Corpus iuris canonici“, kuris buvo Lotynų Bažnyčios kanonų teisės pagrindas iki 1917 m. Jo autoritetingumas yra pagrįstas paties popiežiaus autoritetu, nes Bažnyčios kanonų teisė yra palaikoma popiežiaus autoritetu. To mokė Popiežius Inocentas III, savo pamoksle per Aukščiausiojo Pontifiko konsekraciją, nurodydamas, kad „Dievas yra jo teisėjas dėl kitų nuodėmių“ ir kad „jis Bažnyčios gali būti teisiamas tik dėl nuodėmių, padarytų prieš tikėjimą“ [„In tantum enim fides mihi necessaria est, ut cum de caeteris peccatis solum Deum iudicium habeam, propter solum peccatum quod in fide committitur possem ab Ecclesia judicari.“] Kanono, esančio Dekrete, atmetimas, paneigtų kanoninį paties popiežiaus primato pagrindimą, nes šis kanonas yra teisėto pagrindo, kad popiežius nėra niekieno teisiamas, dalis.

Kanonas po Dekreto sudarymo ir publikavimo Bažnyčioje buvo visuotinai priimtas. Erezija, nurodoma šiame kanone yra praktiškai visų autorių suprantama kaip reiškianti viešai išreikštą ereziją. (Tezė, kad popiežius netenka posto dėl grynai privačios erezijos, buvo pasiūlyta Juano de Torquemados O.P., bet buvo įtikinamai paneigta ir nuo tada buvo atmesta visų kanonų teisės specialistų bei teologų.) Nei 1917 m. Kanonų teisės kodeksas, nei 1983 m. Kanonų teisės kodeksas neatmetė principo, kad eretikas popiežius turi prarasti popiežiaus postą. Su tuo sutinka visi šių kodeksų aiškintojai, nurodantys, kad pats principas yra teisingas.

Ankstyvoji kanoninė tradicija reikalauja, kad esant ypatingam popiežiaus erezijos atvejui, prieš pasielgiant su juo kaip su eretiku, popiežius turi būti kelis kartus perspėtas. Rufino „Summa antiquitate et tempore“ (1170) ir Johano Faventiuso „Summa“ (1171) abi tvirtina, kad prieš teisiant popiežių kaip eretiką, jis turi būti antrą ir trečią kartą perspėtas atsisakyti erezijos. Huguccio „Summa“ nurodo, kad norint popiežių teisti kaip eretiką, reikia, kad jis turi būti įspėtas atsisakyti erezijos ir atsakydamas į šį įspėjimą turėtų ją toliau užsispyręs ginti.

Sedevakantistų autoriai ginčijo, kad popiežius savaime praranda popiežiaus postą dėl viešos erezijos, be būtino ar galimo Bažnyčios įsikišimo. Ši pozicija nesuderinama su katalikų tradicija ir teologija, todėl turi būti atmesta. Kaip yra pastebėję daugelis teologų, jos priėmimas eretiko popiežiaus atveju nublokštų Bažnyčią į chaosą. Tai reikštų, kad bet kuriam katalikui būtų palikta spręsti, ar ir kada popiežius galėjo būti paskelbtas eretiku ir netekęs popiežiaus posto. Todėl turėtų būti priimta, kad popiežius negali prarasti posto be atitinkamo Bažnyčios vyskupų veiksmo. Toks veiksmas turėtų būti popiežius įspėjimas daugiau nei vieną kartą atsisakyti bet kokių erezijų, kurias jis priėmė, o Bažnyčios vyskupams paskelbus popiežių besilaikant erezijos, tai tampa juridiniu faktu, faktu, dėl kurio yra netenkama popiežiaus posto.

Tarp katalikų teologų esama nereikšmingų nuomonių skirtumų dėl priemonių, kurių turi imtis Bažnyčia, spręsdama eretiko popiežiaus situaciją. Kajetano ir šv. Tomo Jono mokykla tvirtina, kad tam, jog popiežius netektų posto, Bažnyčia, patvirtinusi ir paskelbusi popiežių eretiku, taip pat turi įsakyti tikintiesiems vengti jo dėl erezijos. Šv. Roberto Belarmino mokykla neatmeta žingsnio, kuriuo tikintieji būtų įspėjami vengti popiežiaus kaip eretiko, bet ji nelaiko jo būtina sąlyga popiežiaus posto praradimui. Mes neatmetame galimybės, kad popiežius, kuris viešai atmetė katalikų tikėjimą ir viešai atsivertė į ne katalikų religiją, tokiu būdu galėtų prarasti popiežiaus postą; bet tai yra hipotetinis atvejis ir jis nėra panašus į dabartinę situaciją. Abi šios mokyklos turėjo ir turi savų pasekėjų. Mes neužimame jokios pozicijos šiais klausimais, kurių sprendimas yra Bažnyčios vyskupų reikalas.

Pagal www.katalikutradicija.lt

Categories
KATALIKIŠKA CIVILIZACIJA NUOMONĖS

Vyskupas Atanazijus Šneideris: „Apmąstymai popiežiaus-eretiko klausimu“.

Katalikų Tradicijoje iki šiol nebuvo sprendžiamas klausimas dėl tikslios elgesio su popiežiumi eretiku tvarkos, dėl kurios būtų pasiektas bent apytikris visuotinis susitarimas. Iki šiol nė vienas popiežius ar ekumeninis susirinkimas nesuformulavo nei atitinkamos doktrininės deklaracijos, nei neišleido privalomų kanoninių normų, apibrėžiančių elgesio su popiežiumi eretiku jo Petro tarnystės vykdymo metu tvarką.

Istorijoje nėra buvę atvejo, kad popiežius dėl erezijos ar kaltinimo erezija būtų netekęs Petro pareigų savo tarnystės metu. Popiežių Honorijų I (625-638 m.) po mirties ekskomunikavo trys ekumeniniai susirinkimai (Trečiasis Konstantinopolio susirinkimas 681 m., Antrasis Nikėjos susirinkimas 787 m. ir Ketvirtasis Konstantinopolio susirinkimas 870 m.) už tai, kad jis palaikė eretišką monotelitizmo skleidėjų doktriną ir taip padėjo šiai erezijai įsitvirtinti. Šventasis Leonas II, popiežius (+682-683 m.), savo laiške, patvirtinančiame Trečiojo Konstantinopolio Susirinkimo nutarimus, paskelbė anatemą popiežiui Honorijui („anathematizamus Honorium“), teigdamas, kad jo pirmtakas „Honorijus, užuot stengęsis apvalyti apaštališkąją Bažnyčią, leido sutepti nesuteptą tikėjimą šventvagiška išdavyste“ (Denzinger-Schönmetzer, Nr. 563).

O. Johnas Chapmanas savo knygoje „Popiežiaus Honorijaus pasmerkimas. „Popiežiaus Honorijaus pasmerkimas“ (The Condemnation of Pope Honorius) (Londonas, 1907) aiškino, kad minimas Konstantinopolio Trečiasis ekumeninis susirinkimas, kuris popiežiui Honorijui paskelbė anatemą, aiškiai atskyrė konkretaus popiežiaus klaidą nuo paties Šventojo Sosto neklaidingumo tikėjime. Laiške popiežiui Agatonui (678-681), prašydami priimti Susirinkimo sprendimus, Konstantinopolio trečiojo ekumeninio Susirinkimo tėvai rašo, kad Roma laikosi neklystančio tikėjimo, kurį visai Bažnyčiai autoritetingai skelbia Šventojo Sosto vyskupai, Petro įpėdiniai. Galima paklausti: kaip Konstantinopolio Trečiasis ekumeninis susirinkimas galėjo taip pareikšti ir kartu pasmerkti popiežių kaip eretiką? Atsakymas į šį klausimą pakankamai aiškus. Popiežius Honorijus I klydo, klydo, buvo eretikas būtent todėl, kad autoritetingai skelbė ne tai, ką turėjo skelbti: Petro tradiciją Romos Bažnyčioje. Jis nesikreipė į šią tradiciją, o tik pritarė klaidingai doktrinai ir prisidėjo prie jos plitimo. Popiežiaus Honorijaus I žodžiai, kai tik jų paneigė jo įpėdiniai, tapo nekenksmingi Šventojo Sosto neklystamumui tikėjime. Jų tikroji vertė sumažėjo, t. y. jie tapo tik popiežiaus asmeninės nuomonės išraiška.

Popiežius šventasis Agatonas neleido sumišti ir sukrėsti savo pirmtako Honorijaus I, prisidėjusio prie erezijos plitimo, apgailėtino elgesio, bet išlaikė savo antgamtinį įsitikinimą dėl Petro Sosto neklystamumo mokant tikėjimo, išreikštą laiške Konstantinopolio imperatoriams: „Štai tikrojo tikėjimo principas, kurio visada tvirtai laikėsi ir kurį visada gynė, džiaugsme ir varge, jūsų nesugriaunamos imperijos dvasinė motina, apaštališkoji Kristaus Bažnyčia (Romos Sostas), kuri, kaip bus įrodyta, visagalio Dievo malonės dėka niekada nenukrypo nuo apaštališkosios tradicijos kelio, ir nebuvo sugadinta pasiduodant eretiškoms naujovėms, bet nuo pat pradžių perėmė krikščioniškąjį tikėjimą iš savo steigėjų, Kristaus apaštalų kunigaikščių, ir išliko nesugadinta iki galo, pagal paties Viešpaties ir Gelbėtojo dieviškąjį pažadą, kurį Jis šventojoje Evangelijoje paskelbė kunigaikščiui iš savo mokinių, sakydamas „Petrai, Petrai, štai šėtonas pareikalavo, kad jūs būtumėte persijoti kaip kviečiai, bet aš už tave pasisakiau, kad tavo tikėjimas neišblėstų. Tu, savo ruožtu, patvirtink savo brolius“ (Ep. ‚Consideranti mihi‘ ad Imperatores).

„O. Prosperas Guerangeris trumpai ir aiškiai teologiškai bei dvasiškai paaiškino šį konkretų popiežiaus eretiko rašto atvejį: „Kokia euforija skambėjo bedugnėje, kai vieną liūdną dieną pamatėme, kaip [popiežius Honorijus], Vikaras To, kuris yra Šviesos esmė, akimirką pasirodė esąs šališkas tamsos jėgoms, atnešdamas debesį, pakibusį tarp Dangaus ir Dievo kalvų, kur Jis gyvena su savo Vikaru, tačiau labai tikėtina, kad kaip tik tada bendruomeninė užtarimo galia pasirodė esanti silpnesnė, nei turėjo būti“ (The Liturgical Year, London 1900, Vol. 12, p. 377).

Nepaisant to, labai reikšmingas faktas yra tai, kad per du tūkstančius metų nepasitaikė atvejo, kad popiežius būtų pašalintas iš pareigų už ereziją. Popiežiui Honorijui I anatemą uždėjo tik po jo mirties. Paskutinis eretiško ar pusiau eretiško popiežiaus atvejis buvo Jonas XXII (1316-1334 m.), kuris mokė savo teorijos, kad šventieji sulauks paėmimo į dangų regėjimo tik po Paskutiniojo teismo per antrąjį Kristaus atėjimą. Šio konkretaus atvejo nagrinėjimo procedūra buvo tokia: vyko vieši raginimai (Paryžiaus universiteto ir Prancūzijos karaliaus Pilypo IV), klaidingų popiežiaus teorijų atmetimas, pasitelkiant teologinius leidinius, ir broliškas kardinolo Jacques’o Fournier, kuris vėliau pakeitė Joną XXII kaip popiežius Benediktas XII (1334-1342), pataisymas.

Labai retais ir išskirtiniais atvejais Bažnyčia galėtų susitaikyti su tuo, kad popiežius klydo teologiškai ar erezijos srityje. Iki šiol Bažnyčia galutinį sprendimą dėl eretiško popiežiaus palikdavo jo įpėdiniams arba būsimam ekumeniniam susirinkimui, kaip buvo popiežiaus Honorijaus I atveju. Tas pats tikriausiai būtų nutikę ir popiežiui Jonui XXII, jei jis nebūtų atšaukęs savo klaidos.

Popiežius kelis kartus iš pareigų pašalino pasaulietinės jėgos arba nusikalstami klanai. Ypač tai atsitiko vadinamaisiais tamsiaisiais amžiais (X ir XI a.), kai vokiečių imperatoriai nuvertė kelis nevertus popiežius ne dėl jų erezijos, bet dėl jų skandalingo, amoralaus gyvenimo ir piktnaudžiavimo valdžia. Pažymėtina, kad jie niekada nebuvo pašalinti iš pareigų pagal kokią nors kanoninę procedūrą, nes dėl dieviškosios Bažnyčios struktūros tai neįmanoma. Popiežius savo valdžią gauna tiesiogiai iš Dievo, o ne iš Bažnyčios, todėl Bažnyčia dėl kokių nors priežasčių negali jo pašalinti iš pareigų.

Jei popiežius skleidžia doktrinines klaidas ar erezijas, dieviškoji Bažnyčios struktūra automatiškai numato prevencines priemones: vyskupų atstovų papildomą tarnystę ir nenugalimą tikinčiųjų sensus fidei. Mums pakanka, kad net keli vyskupai skelbtų tikėjimo doktrinos vientisumą ir taip taisytų eretiškojo popiežiaus klaidas. Pakanka, kad vyskupai pamokytų ir apsaugotų savo kaimenę nuo eretiškojo popiežiaus klaidų ir kad tą patį darytų kunigai bei tėvai katalikiškose šeimose. Be to, kadangi Bažnyčia taip pat yra antgamtinė ir mistinė tikrovė, unikalus antgamtinis organizmas, mistinis Kristaus Kūnas, vyskupai, kunigai ir tikintieji pasauliečiai – be pataisymų, kreipimųsi, tikėjimo išpažinimo ir viešo pasipriešinimo aktų – taip pat turi atlikti atgailos veiksmus dieviškajai Didybei ir atgailos aktus už eretiškus popiežiaus veiksmus.

Kai dėl neišreiškiamos Dievo malonės tam tikru istorijos momentu ir labai retais atvejais popiežius savo kasdieniniu ir įprastiniu neklaidingu magisteriumu skleidžia klaidas ir erezijas, dieviškoji Apvaizda tą pačią akimirką pažadina kai kurių vyskupų kolegijos narių ir tikinčiųjų liudijimą, kad kompensuotų laikinas popiežiaus magisteriumo klaidas. Reikia pasakyti, kad tokios situacijos pasitaiko labai retai, tačiau, kaip rodo Bažnyčios istorija, jos nėra neįmanomos. Bažnyčia iš tiesų yra vienas organiškas kūnas, ir kai susilpnėja ar trūksta kūno galvos (popiežiaus), likusioji kūno dalis (tikintieji) arba iškilios kūno dalys (vyskupai) kompensuoja laikinas popiežiaus klaidas. Vienas garsiausių ir tragiškiausių pavyzdžių įvyko per arijonų krizę IV a., kai tikėjimo grynumą, kaip taikliai pasakė palaimintasis Johnas Henry Newmanas, išsaugojo ne tiek ecclesia docens (popiežius ir episkopatas), kiek ecclesia docta (tikintieji).

Teorija ar teologinė nuostata, kad popiežius-eretikas gali būti nuverstas nuo sosto ar netekti savo pareigų, buvo svetima pirmajam tūkstantmečiui. Ji gimė tik vėlyvaisiais viduramžiais, kai papocentrizmas buvo pasiekęs tam tikrą viršūnę, kai popiežius buvo nesąmoningai tapatinamas su pačia Bažnyčia. Savo prielaidomis tai jau buvo absoliutaus valdovo laikinojo požiūrio apraiška pagal šūkį „L’État, c’est moi!“ arba, mutatis mutandis, „Bažnyčia – tai aš“.

Nuo vėlyvųjų viduramžių iki XX a. plačiai paplito nuomonė, kad popiežius eretikas ipso facto netenka savo pareigų. Ji tebėra teologinė nuomonė, o ne Bažnyčios mokymas, todėl negali pretenduoti į nekintamo, amžino Bažnyčios mokymo, kaip tokio, statusą, nes nė vienas ekumeninis Susirinkimas ir nė vienas popiežius aiškiai nepatvirtino tokios nuomonės. Tuo tarpu Bažnyčia pasmerkė eretiškąjį popiežių, tačiau tai padarė tik po jo mirties, o ne jam einant Petro pareigas. Net jei kai kurie šventieji Bažnyčios daktarai (pvz., šventasis Robertas Bellarminas, šventasis Pranciškus Salezas) pritarė minėtai nuomonei, tai neįrodo jos tikrumo ir neįrodo doktrininio sutarimo dėl jos. Yra žinoma, kad net Bažnyčios daktarai klydo; iškalbingas to pavyzdys yra šventasis Tomas Akvinietis, kuris klydo dėl Nekaltojo Prasidėjimo, kunigystės sakramento klausimo ar vyskupo šventimų sakramentinio pobūdžio.

Teorija, kad popiežius eretikas dėl erezijos ipso facto nuverčiamas nuo sosto ar netenka pareigų, tėra teologinė nuomonė, neatitinkanti būtinų teologinių senumo, visuotinumo ir visuotinio sutarimo kriterijų (semper, ubique, ad omnibus). Nėra jokių visuotinio ordinarinio magisteriumo ar popiežiaus magisteriumo pareiškimų, kurie patvirtintų popiežiaus-eretiko detronizacijos ar jo pareigų netekimo ipso facto dėl erezijos teorijas. Pagal viduramžių kanoninę tradiciją, kuri vėliau buvo surinkta Corpus Iuris Canonici (kanonų teisė, galiojusi Lotynų Bažnyčioje iki 1918 m.), popiežius galėjo būti teisiamas erezijos atveju: „Popiežius negali būti niekieno teisiamas, nebent būtų įrodyta, kad jis nukrypo nuo tikėjimo“ (Decretum Gratiani, Prima Pars, dist. 40, c. 6, 3 pars). Tačiau 1917 m. Kanonų teisės kodekse buvo panaikinta Corpus Iuris Canonici esanti norma, kurioje buvo kalbama apie popiežių eretiką. 1983 m. Kanonų teisės kodekse tokios normos taip pat nėra.

Bažnyčia visada mokė, kad net ir eretikas, automatiškai ekskomunikuotas dėl formalios erezijos, gali teisėtai švęsti sakramentus ir kad eretikas ar formaliai ekskomunikuotas kunigas ypatingais atvejais gali atlikti valdžios veiksmus suteikdamas sakramentinį atleidimą penitentui. Popiežiaus rinkimų normos, galiojusios iki Pauliaus VI pontifikato, leido net ekskomunikuotam kardinolui dalyvauti konklavoje ir jį išrinkti popiežiumi. „Nė iš vieno kardinolo rinkėjo negali būti atimta aktyvioji ir pasyvioji teisė rinkti Aukščiausiąjį Ganytoją dėl ekskomunikos, suspendavimo, interdikto ar kitos bažnytinės bausmės arba jų pretekstu. Visos šios cenzūros laikytinos sustabdytomis, kiek tai susiję su popiežiaus rinkimais (Paulius VI, Apaštališkoji konstitucija Romano Pontifice eligendo, Nr. 35). Šis teologinis principas taip pat turi būti taikomas vyskupui eretikui ar popiežiui eretikui, kurie, nors ir patekę į ereziją, gali teisėtai vykdyti bažnytinės valdžios veiksmus ir todėl dėl erezijos ipso facto nepraranda savo pareigų.

Teorijos ar teologinės nuomonės, leidžiančios popiežių-heretiką nuversti nuo sosto arba dėl erezijos ipso facto netekti pareigų, neįmanoma taikyti praktiškai. Jei ji būtų taikoma praktiškai, susidarytų situacija, panaši į Didžiąją schizmą, kurią Bažnyčia taip dramatiškai išgyveno XIV a. pabaigoje ir XV a. pradžioje. Iš tiesų visada bus dalis Kardinolų kolegijos ir didelė dalis pasaulio episkopato bei tikinčiųjų, kurie nesutiks, kad tam tikra popiežiaus klaida (ar klaidos) būtų priskirta (-os) oficialiai erezijai (-oms), ir dėl to ir toliau pripažins dabartinį popiežių vieninteliu teisėtu popiežiumi.

Formali schizma su dviem ar daugiau kandidatų į popiežiaus sostą – o tai visada bus neišvengiama popiežiaus nušalinimo nuo sosto pasekmė, net jei nušalinimas nuo Petro pareigų būtų atliktas kanoniškai – neišvengiamai padarys didesnę žalą Bažnyčiai kaip organizmui negu labai retas ir palyginti trumpas laikotarpis, kai konkretus popiežius skleidžia doktrinines klaidas ar erezijas. Eretiško popiežiaus pontifikatas visada bus palyginti trumpas, palyginti su dviem tūkstančiais Bažnyčios gyvavimo metų. Šiuo retu ir subtiliu atveju iniciatyvą reikia palikti dieviškosios apvaizdos rankose.

Bandymas bet kokia kaina pašalinti popiežių eretiką yra tipiškai žmogiško elgesio apraiška, kuri galiausiai pasireiškia nenoru nešti laikiną popiežiaus eretiko kryžių. Galbūt tai yra tipiškai žmogiškos pykčio emocijos vaisius. Bet kuriuo atveju tai yra tipiškai žmogiškas sprendimo būdas ir kaip toks šiek tiek primena elgesį, pažįstamą iš politikos. Bažnyčia ir popiežystė yra tikrovės, kurios yra ne tik žmogiškos, bet ir dieviškos. Popiežiaus eretiko kryžius – net jei ir ribotas laike – yra didžiausias įsivaizduojamas visos Bažnyčios kryžius.

Tragišku popiežiaus eretiko atveju visi Bažnyčios nariai, pradedant vyskupais ir baigiant eiliniais tikinčiaisiais, privalo panaudoti visas teisėtas priemones, pavyzdžiui, privačiai ir viešai pataisyti klystantį popiežių, nuolat karštai melstis ir viešai išpažinti tiesą, kad Šventasis Sostas galėtų iš naujo aiškiai išpažinti dieviškąsias tiesas, kurias Viešpats patikėjo Petrui ir visiems jo įpėdiniams: „Juk Šventoji Dvasia pažadėta šventojo Petro įpėdiniams ne tam, kad jie skelbtų naują doktriną su Jo apreiškimu, bet kad šventai saugotų ir ištikimai aiškintų apaštalų perduotą apreiškimą, tai yra tikėjimo depozitą“ (Vatikano Susirinkimas Petro įpėdiniams Šventoji Dvasia buvo pažadėta ne tam, kad jie su Jo apreiškimu skelbtų naują doktriną, bet kad su Jo pagalba šventai saugotų ir ištikimai aiškintų apaštalų perduotą apreiškimą, tai yra tikėjimo depozitą“ (Vatikano I Susirinkimas, Dogminė konstitucija Pastor aeternus, 4 skyrius).

Toleruoti popiežių-heretiką kaip kryžių tikrai nereiškia pasyvumo ar pritarimo jo netinkamam elgesiui. Reikia daryti viską, kas įmanoma, kad būtų išspręsta popiežiaus eretiko situacija. Nešti popiežiaus eretiko kryžių jokiu būdu nereiškia pritarti jo erezijoms ar likti pasyviam. Panašiai žmonės turi nešti kaip kryžių, pavyzdžiui, nedorą ar ateistinį režimą (kiek katalikų gyveno po tokio režimo batu Sovietų Sąjungoje ir atgailos dvasia kentė padėtį kaip kryžių), panašiai tėvai turi nešti kaip kryžių suaugusį vaiką, kuris nustojo tikėti į Dievą arba pradėjo gyventi amoraliai, panašiai šeimos nariai turi nešti, pavyzdžiui, tėvo alkoholiko kryžių. Tėvai negali „pašalinti“ klystančio vaiko iš šeimos, kaip ir vaikai negali „pašalinti“ klystančio tėvo iš šeimos ir negali atimti iš jo „tėvo“ titulo.

Tikresnis kelias nepašalinti popiežiaus eretiko atspindi antgamtiškesnį požiūrį į Bažnyčią. Toks kelias, pasižymintis praktinėmis, konkrečiomis priemonėmis ir taisomaisiais veiksmais, jokiu būdu nereiškia pasyvumo ar kolaboravimo su popiežiaus klaidomis, bet labai aktyvų įsipareigojimą ir nuoširdžią užuojautą Bažnyčiai, išgyvenančiai savo Golgotos valandas, kai ją valdo popiežius-heretikas ar pusiau heretikas. Kuo labiau popiežius skleidžia doktrinines dviprasmybes, klaidas ar net erezijas, tuo labiau Bažnyčioje spindi tikrasis mažųjų katalikų tikėjimas: nekaltų vaikų, vienuolių, ypač paslėptų Bažnyčios brangakmenių – klauzūrinių vienuolių tikėjimas, didvyriškų ir dorų tikinčiųjų pasauliečių iš visų visuomenės sluoksnių tikėjimas, atskirų kunigų ir vyskupų tikėjimas. Tyra katalikų tikėjimo liepsna, dažnai įžiebiama aukomis ir atgailos darbais, degs skaisčiau už popiežiaus ereto bailumą, neištikimybę, dvasinį bejėgiškumą ir aklumą.

Dėl dieviškosios Bažnyčios prigimties ji gali kurį laiką egzistuoti ir gyventi nepaisydama viešpataujančio popiežiaus-heretiko būtent dėl tiesos, kad popiežius nėra Bažnyčios sinonimas, nėra su ja tapatus. Dieviškoji Bažnyčios prigimtis yra tokia, kad net popiežius-heretikas negali sugriauti Bažnyčios, net jei jis labai griauna Bažnyčios gyvenimą; jo veiksmai yra apriboti laike. Visos Bažnyčios tikėjimas yra didesnis ir stipresnis už popiežiaus-heretiko klaidas, ir šio tikėjimo negali įveikti net popiežius-heretikas. Visos Bažnyčios nekintamumas yra didesnis ir patvaresnis už palyginti trumpalaikę nelaimę, kokia yra popiežius-heretikas. Tikroji uola, ant kurios pastatytas Bažnyčios tikėjimo ir šventumo nesunaikinamumas, yra pats Kristus; popiežius yra tik Jo įrankis, kaip ir kiekvienas kunigas ar vyskupas yra tik Kristaus, Vyriausiojo Kunigo, įrankis.

Bažnyčios doktrininė ir moralinė sveikata nepriklauso vien nuo popiežiaus, nes ypatingais popiežiaus eretiko atvejais Bažnyčios doktrininę ir moralinę sveikatą garantuoja vyskupų mokymo ištikimybė, o galiausiai ir visų tikinčiųjų pasauliečių ištikimybė, kaip veiksmingai įrodė palaimintasis Jonas Henrikas Niumanas (John Henry Newman) ir kaip įrodė istorija. Iš tiesų Bažnyčios doktrininė ir moralinė sveikata ne tiek jau daug priklauso nuo santykinai trumpalaikių vieno popiežiaus doktrininių klaidų, kad būtų galima jį nušalinti nuo pareigų. Kaip Bažnyčia gali išgyventi laiką be popiežiaus, kas istorijoje jau yra nutikę iki septynerių metų laikotarpio, taip ir Bažnyčia Dievo sprendimu yra pakankamai stipri, kad išgyventų trumpalaikį [pontifikatą] popiežiaus eretiko.

2019 m. kovo 20 d.

Atanazijus Šneideris (Athanasius Schneider),
Švč. Marijos arkivyskupijos vyskupas augziliaras Astanoje

Pagal www.pch24.pl

Categories
KATALIKIŠKA CIVILIZACIJA NUOMONĖS

Visų religijų lygiavertiškumo klaida ir šv. Pranciškaus Ksavero tikėjimas

Viena didžiausių klaidų, šiandien paplitusių net katalikų sluoksniuose, yra teiginys, kad visos religijos yra lygiavertės, nes visos garbina tą patį Dievą. Ši klaida yra pati rimčiausia, nes savo esme neigia svarbiausią tiesą apie Katalikų Bažnyčią. Deja, popiežiaus Pranciškaus pasisakymai Singapūro katalikiškajame jaunimo koledže 2024 m. rugsėjo 13 d. atitinka šią kryptį ir, su visa pagarba popiežiui, yra objektyviai skandalingi.

Oficialioje Vatikano paskyroje šios Pranciškaus frazės cituojamos pažodžiui: „Visos religijos yra keliai pas Dievą. Jos yra – pateikiu palyginimą – tarsi skirtingos kalbos, skirtingos idiomos, kad ten patektume. Tačiau Dievas yra Dievas visiems. O kadangi Dievas yra Dievas visiems, mes visi esame Dievo vaikai. „Bet mano Dievas yra svarbesnis už tavo!“ Ar tai tiesa? Dievas yra tik vienas, o mes, mūsų religijos – tai kalbos, keliai, kuriais einama pas Dievą. Vieni sikhai, kiti musulmonai, treti induistai, ketvirti krikščionys, bet tai skirtingi keliai. Suprantate?“

Atsakome iš karto: ne, Šventasis Tėve, nesupratome ir negalime suprasti. Mūsų religija, taip pat Jėzaus Draugijos, kuriai Jūs priklausote, istorija moko mus kitaip.

Singapūro vyskupija, kurioje išsakėte šiuos teiginius, turi žymų jėzuitą įkūrėją – šventąjį Pranciškų Ksaverą, kuris 1545 m. atvyko į Malaką, senovinį šios vietovės pavadinimą. 1558 m. ši teritorija buvo pakelta į vyskupiją, turinčią sufraganą Goa, Indijoje.

Pranciškus Ksaveras gimė kilmingų tėvų šeimoje 1506 m. Navaroje, studijavo Paryžiaus universitete, kur jo kambario draugas buvo Ignacas Lojolos, pavertęs jaunuolį iš pavyzdingo studento Evangelijos gynėju. 1537 m. birželio 24 d. jis buvo įšventintas kunigu, o 1539 m. pavasarį tapo vienu pirmųjų Jėzaus Draugijos steigėjų. Kitais metais, kai Portugalijos karalius Jonas III paprašė misionierių portugalų kolonijoms, popiežius jį pasiuntė į Indiją su „apaštališkojo nuncijaus“ titulu.

1542 m. atvykęs į Goa po ilgos ir varginančios kelionės, jis dvejus metus keliavo iš kaimo į kaimą pėsčiomis arba nepatogiomis valtimis, patyrė tūkstančius pavojų, krikštijo, steigė bažnyčias ir mokyklas, atvertė tūkstančius gyventojų, visur buvo vadinamas šventuoju ir stebukladariu. 1549 m. iš Goa jis išvyko į Japoniją, kur pasėjo katalikų tikėjimo sėklą. 1552 m. balandžio 17 d. jis išvyko vykdyti savo paskutinio projekto – nešti Evangeliją į Kiniją. Nuotykių kupinos kelionės metu jis išsilaipino Sančiano (Šančuano) saloje, piratų ir kontrabandininkų prieglobstyje, kur susirgo plaučių uždegimu ir, netekęs bet kokios priežiūros, tų pačių metų gruodžio 3 d. mirė viename namelyje, kelis kartus pakartojęs: „Jėzau, Dovydo Sūnau, pasigailėk manęs! Mergele, Dievo Motina, atsimink mane!“

Po dvejų metų jo kūnas buvo pervežtas nepažeistas iš pradžių į Malaką, o paskui į Goa, kur yra garbinamas Gerojo Jėzaus bažnyčioje. Romoje esančioje Gesù bažnyčioje saugoma viena iš jo rankų, nuimta tam, kad būtų garbinama šalia šventojo Ignaco kapo. Jį 1619 m. beatifikavo Paulius V, o 1622 m. kanonizavo Grigalius XV. Bažnyčia nustatė jo liturginę šventę gruodžio 3 d. ir paskelbė jį misijų globėju.

Šventasis Pranciškus Ksaveras į gyvą krikščionybę perkėlė Jėzaus žodžius, skirtus apaštalams: „Eikite į visą pasaulį ir skelbkite Evangeliją kiekvienam kūriniui. Kas įtikės ir pasikrikštys, bus išgelbėtas, o kas netikės, bus pasmerktas“ (Mt 16, 16). Mūsų Viešpaties žodžiai aiškūs: paprastai nėra išgelbėjimo be Kristaus vardo. Apskaičiuota, kad šventasis misionierius suteikė krikštą maždaug 40 000 pagonių, atverdamas jiems rojaus vartus.

Garsiajame 1544 m. sausio 15 d. laiške šventasis Pranciškus Ksaveras rašo iš Goa:

„Nuo tada, kai čia atvykau, nė akimirkai nesustojau: uoliai keliauju per kaimus, teikdamas krikštą vaikams, kurie jo dar nėra gavę. Taip išgelbėjau labai daug vaikų, kurie, kaip daug kas teigia, negali atskirti dešinės nuo kairės. Tada vaikai neleisdavo man nei sukalbėti brevijoriaus, nei pavalgyti, nei pailsėti, kol neišmokydavau jų bent kelių maldų; tada pradėjau suprasti, kad jiems priklauso Dangaus karalystė. (…) daugybė žmonių šiose vietovėse dabar netampa krikščionimis tik todėl, kad jiems trūksta tų, kurie juos krikščionimis padarytų. Labai dažnai man ateina į galvą eiti per Europos universitetus, ypač Paryžiaus, ir pradėti šen bei ten šaukti kaip pamišėliui ir purtyti tuos, kurie turi daugiau mokslo negu meilės, tokiais žodžiais: deja, kokia daugybė sielų dėl jūsų yra pašalintos iš dangaus ir įmestos į pragarą! O, jei jie, užsiimdami laiškais, galvotų ir apie tai, kad galėtų atsiskaityti Dievui už gautus mokslus ir talentus! Iš tiesų, daugelis jų, sunerimę dėl šios minties, atsidėję dieviškųjų dalykų apmąstymui, nusiteiktų klausytis, ką Viešpats kalba jų širdims, ir, atidėję į šalį savo geismus bei žmogiškuosius reikalus, visiškai atsiduotų Dievo valiai. Jie tikrai iš visos širdies šauktų: „Viešpatie, štai aš čia; ko Tu nori, kad aš daryčiau? Siųsk mane, kur tik nori, gal net į Indiją“.

Šventasis Pranciškus Ksaveras mums taip pat paliko Tikėjimo aktą, kurį šiais sumaišties kupinais laikais verta melstis ir giliai apmąstyti klūpant ant kelių:

„Visa širdimi tikiu viską, ką Šventoji katalikų, apaštališkoji, Romos Bažnyčia man liepia tikėti apie Tave, mano Dieve! Vieną Dievą trijuose asmenyse.

Tikiu visa, ką Bažnyčia tiki ir moko apie amžinąjį Tėvo Sūnų, panašų į Dievą, kuris dėl manęs tapo žmogumi, kentėjo, mirė, prisikėlė ir viešpatauja danguje su Tėvu ir Šventąja Dvasia.

Pagaliau tikiu viskuo, ką šventoji Bažnyčia, mūsų Motina, įsako man tikėti. Esu tvirtai pasiryžęs viską prarasti, viską iškentėti, atiduoti savo kraują ir gyvybę, užuot atsisakęs nors vieno savo tikėjimo, kuriame noriu gyventi ir mirti, punkto.

Kai ateis mano paskutinė valanda, mano šaltos burnos galbūt nesugebės atnaujinti mano tikėjimo išraiškos, tačiau nuo dabar, savo mirties akimirką, išpažįstu, kad pripažįstu Tave, Jėzau Gelbėtojau, Dievo Sūnumi. Tikiu į Tave, skiriu Tau savo širdį, sielą, gyvenimą, visą save. Amen.“

Roberto de Mattei

Pagal www.katalikutradicija.lt

Categories
KATALIKIŠKA CIVILIZACIJA NUOMONĖS

Pop. Pranciškus: „Visos religijos yra kelias pas Dievą“

Rugsėjo 13 d. dalyvaudamas tarpreliginiame jaunimo susitikime Singapūre, Šventasis Tėvas pareiškė, kad visos religijos yra keliai pas Dievą. Štai tikslūs jo žodžiai:

„Visos (sic!) religijos yra kelias nueiti pas Dievą. Jos – pasitelksiu palyginimą – yra lyg skirtingos kalbos Jį pasiekti. Tačiau Dievas yra Dievas visiems. O kadangi Dievas yra Dievas visiems, mes visi esame Dievo vaikai. „Bet mano Dievas svarbesnis už tavo!“ Ar tai tiesa? Yra tik vienas Dievas, ir mes, mūsų religijos yra kalbos, keliai pasiekti Dievą. Vieni yra sikhai, kiti musulmonai, kiti induistai, kiti krikščionys, bet visa tai tik skirtingi keliai.“

Tuos, kurie atidžiau stebi pop. Pranciškaus pontifikatą, jo žodžiai neturėtų nustebinti. Jis tik nuosekliai tęsia po Vatikano II Susirinkimo Bažnyčioje vis labiau įsigalintį modernizmą, reliatyvizmą ir klaidingą humanizmą. Pranciškus daugybę kartų savo veiksmais ir kalbomis yra išreiškęs modernistines pažiūras, nuolatos pabrėžia, jog nereikia atversti kitatikių, aktyviai dalyvauja tarpreliginiuose renginiuose, tačiau dar niekada taip atvirai ir aiškiai neskelbė erezijos.

Bažnyčia visada mokė, kad katalikų religija yra vienintelė teisinga ir Dievo apreikšta religija, taigi ir vienintelis kelias pas Dievą. „Extra Ecclesiam nulla salus“ („Už Bažnyčios nėra išganymo“) – skelbia katalikų dogma, vis dar esanti katekizme. Tačiau popiežius nebijo prieštarauti ne tik katekizmui, bet ir paties mūsų Viešpaties, apaštalų, Bažnyčios mokytojų, misionierių ir visų ankstesnių popiežių žodžiams.

„Tad eikite ir padarykite mano mokiniais visų tautų žmones, krikštydami juos vardan Tėvo, ir Sūnaus, ir Šventosios Dvasios“ – Mt 28, 19.

„Jėzus yra akmuo, <…> kuris tapo kertiniu akmeniu. Ir nėra niekame kitame išgelbėjimo, nes neduota žmonėms po dangumi kito vardo, kuriuo galėtume būti išgelbėti.“ – Apd 4, 11.

„Juk visi tautų dievai yra tik stabai, [Vulgatoje rašoma: demonai] bet Viešpats dangus sukūrė.“ – Ps 96, 5.

„Kitados, dar nepažindami Dievo, jūs vergavote dievams, kurie iš tikro jokie dievai.“ – Gal 4, 8.

„Tokiems sumanymams katalikai jokiais būdais negali pritarti, kadangi jie paremti klaidinga teorija, jog visos religijos yra vienaip ar kitaip geros ir pagirtinos, nes visos jos vienodai, nors ir skirtingais būdais, parodo ir išreiškia natūralų bei įgimtą jausmą, vedantį mus prie Dievo ir skatinantį pagarbiai pripažinti Jo galybę. Iš tiesų šios teorijos šalininkai ne tik visiškai klysta, bet dar ir, iškreipdami tikrosios religijos sąvoką, jos išsižada ir pamažu nukrypsta į natūralizmą bei ateizmą. Išvada aiški: solidarizuotis su tokių mokymų šalininkais ir skleidėjais – vadinasi visiškai nutolti nuo dieviškai apreikštos religijos.“ – Pop. Pijus XI, Enciklika apie krikščionių vienybę „Mortalium animos“.

Taigi pop. Pranciškus „ne tik visiškai klysta, bet dar ir, iškreipdamas tikrosios religijos sąvoką, jos išsižada ir pamažu nukrypsta (ir kreipia kitus) į natūralizmą bei ateizmą“.

Reikia pridurti, kad teiginys, jog visos religijos yra keliai nueiti pas Dievą, yra dar ir absurdiškas. Religijos prieštarauja viena kitai, kai kurios išpažįsta daugybę dievų (induizmas ir kiti pagoniški tikėjimai), kai kurios apskritai nekalba apie Dievą ir jo nesiekia (budizmas). Be to, kadangi žmogaus elgesys plaukia iš jo įsitikinimų, iš tokio teologinio reliatyvizmo logiškai kyla ir moralinis reliatyvizmas. Juk jeigu visos religijos yra keliai pas Dievą, tai ir jų moralė, kaip viena iš sudedamųjų religijos dalių, yra gera ir veda pas Dievą. Tačiau žinome, kad skirtingų religijų moralinis kodeksas – neskaitant kai kurių bendražmogiškų principų –būna labai skirtingas. Pavyzdžiui, visos religijos, išskyrus katalikybę, leidžia skyrybas, islamas leidžia daugpatystę, daugelis pagoniškų religijų leidžia ištvirkavimą, šintoizmas ir džainizmas leidžia savižudybę, jau nekalbant apie žmonių aukojimus actekų ir Senovės Kartaginos religijose, juodąją magiją ir narkotikų vartojimą Afrikos pagoniškuose ritualuose, terorizmo pateisinimą radikaliajame islame. Ar visa tai yra keliai pas Dievą?

Jei taip, kam tada apskritai laikytis katalikiškos dorovės? Juk pagoniška moralė daug lengvesnė. Kam eiti į Bažnyčią? Juk Dievą galima garbinti ir mečetėje arba budistų šventykloje, arba prie aukuro, arba tiesiog miške. Kam baimintis, kad Europoje krikščionybę pakeis islamas, o bažnyčios bus paverstos mečetėmis? Juk tai tik kitoks – o gal ir lengvesnis – kelias pas Dievą. Taigi matome, kad iš teiginio apie visų religijų gerumą logiškai plaukia pačios absurdiškiausios ir pražūtingiausios išvados.

Ar atsiras nors vienas drąsus vyskupas, kuris, kaip kitados šv. Paulius apaštalui Petrui, į akis tars: „Tu neteisus.“ (Gal 2, 11)

Pagal www.katalikutradicija.lt

Categories
KATALIKIŠKA CIVILIZACIJA

Mąstymas apie šv. Kryžiaus išaukštinimą

Dievas labai mėgsta tą didįjį savo garbės atstatymą. Širdimi tarytum gyvena ant Kalvarijos ir tavo širdį čia traukia; džiaugiasi tavimi, kai mato, kaip tu mąstai apie tą Sūnų, kurį tau paaukojo, idant galėtumei suprasti, koks yra Jo meilės plotis, ilgis, aukštis ir gylis (Ef 3, 18).

Iš knygos „Mąstymai apie šventuosius globėjus“

I. Mąstyti apie Kristaus kančią yra tikinčio žmogaus pareiga

Jėzus daug kartų kalbėjo mokiniams apie savo būsimą kančią, ir juo labiau ji artinosi, juo aiškiau Jėzus ją skelbė. Paskutinį kartą su mokiniais keliaudamas į Jeruzalę, Jėzus vėl kaip niekad aiškiai pranešė, kad ten bus išduotas ir mirs. „Jėzus pasiėmė, – sako Evangelija, – Dvylika ir jiems tarė: Štai, mes einame į Jeruzalę, ir įvyks visa, kas pranašų parašyta apie Žmogaus Sūnų“ (Lk 18, 31). Pasibaigs ir pasieks viršūnę visi Dievo Sūnaus kantrybės ir meilės stebuklai; pasieks savo viršūnę taipogi visos žmonių nedorybės, ir netrukus mirdamas ant kryžiaus, Kristus tars visam pasauliui: viskas pabaigta. Išganytojas labai geidžia, kad mokiniai gerai suprastų šventąjį kryžiaus mokslą ir persiimtų tąja paslaptimi, apie kurią nuolat jiems kalba. Net pačioje Atsimainymo ant Taboro kalno garbėje ir linksmybėje Jis kalbėjo apie kančias, kurias kentės Golgotoje (Lk 9).

Dvejopą dovaną, sako vienas Bažnyčios rašytojas, suteikė Jėzus savo tikintiesiems: savo kryžių ir savo sostą; savo sunaikinimą ir savo karalystę; savo paklusnumą iki mirties ir savo išaukštinimą iki nemirtingos garbės. Bet mokiniai, dar kūniški ir tamsūs, nenorėjo girdėti apie Jo kryžių, o tereikalavo tik Jo karalystės. Kad šie geriau suprastų Evangelijos paslaptį, karalystę Jėzus retai ir trumpai tepaminėdavo, tačiau ilgai ir dažnai kalbėdavo apie kryžių. Kada per Paskutinę Vakarienę duoda jiems valgyti savo Kūną ir gerti savo Kraują, tuo pačiu metu sako, kad tai tas pats Kūnas, kuris bus už juos išduotas, ir tas pats Kraujas, kuris bus už juos išlietas. Tai reiškia, kad kiekviena šv. Komunija turi būti ir Jo kančios paminklas. Pagaliau, Kristus Paskutinėje Vakarienėje duoda kunigams galią aukoti ant altoriaus tą patį Kūną ir Kraują bei įsako, kad aukodami tą Auką, atmintų Jį ir Jo mirtį: „Kiek kartų tai darysite, darykite mano atminimui“. O, mano siela, tokia Auka atpirktoji, kada prisiminsi tuos graudinančius žodžius, nejaugi nepajusi ir nešlovinsi tos Dievo meilės, kuri Jį privertė mirti už tave, kuri ir dabar tave prašo bei liepia, kad Jį atmintumei? Nejaugi nesigėdysi to žmonių širdies kietumo, kad išvis prireikė tokio liepimo? Bet ir jo, deja, dažnai neklausoma.

II. Dėl ko Kristus taip nori, kad minėtumėm Jo kryžių?

Dėl to, kad tas mąstymas suteikia sielai didelės naudos. Maldingas mąstymas apie Jėzaus kančią yra tarytum tikrojo dievobaimingumo branduolys. ,,Tikėk, – sako šv. Augustinas, – kad nieko nėra išganingesnio padarytoms nuodėmėms atitaisyti, visokioms dorybėms įgyti ir dangaus karalystei pasiekti už nuolatinį mąstymą apie Kryžiaus paslaptį. Nesakau to vien protu išmąstęs, bet liudiju, ką pats patyriau. Nežinau, kas vyksta kitų nusidėjėlių sielose, kada jiems ateina Viešpaties pasigailėjimo valanda, bet žinau, kas dėjosi manojoj sieloj. Žinau, kad už visas malones, kuriomis Dievas iš savo gailestingumo traukė mane prie savęs, ši buvo man pati sėkmingiausia. Dar ir vėliau, jau atsivertęs, ne kartą įsitikinau, kaip tas Viešpaties kančios atminimas suteikė nuostabiai sėkmingos pagalbos ir pagundoms įveikti, ir priešingybėms tvirtai iškentėti. Nuo visokio blogo geismo, kuris sukyla mano širdyje, pasislepiu Jėzaus Kristaus žaizdose ir sakau sau: Ką darai nelaimingasis? Ar dar nori atnaujinti savo Išganytojo kančias? O priešingybėse ir nuliūdime man nėra – drąsiai tai tvirtinu – sėkmingesnės paguodos už Kristaus kančios atminimą. Nėra kartybės, kurios Viešpaties Jėzaus mirtis nepasaldintų, nei silpnybės, kurios nesustiprintų, nei ligos, kurios neišgydytų“.

III. Mąstymas apie Kristaus kančią parūpina mums daugiau malonių pas Dievą – kas apie ją mąsto, atlieka darbą, ypatingai meilų Dievui

Pats Dievas tarytum nuo amžių būtų mąstęs apie tą paslaptį; visas Senasis Įstatymas yra jos rengimas ir užsakymas. Ką ypač skelbė visi pranašai? Jie skelbė ateinančio Mesijo kančią. Kai kurie iš jų, pavyzdžiui Dovydas, Izaijas, Jeremijas, ne tik ją paskelbė, bet ir aprašė, tarytum evangelistai. Ką reiškia visi tie paveikslai, kurių pilnas visas Senasis Testamentas? Jėzaus kančią. Taip Izaokas reiškia Kristų, kurį Jo Tėvas atidavė paaukoti ir kursai ant savo paties pečių neša į kalną medį savo aukai. Juozapas reiškia Kristų, parduotą vieno iš tų, kuriuos jis pats teikėsi vadinti savo broliais. Varinis žaltys buvo paveikslas Kristaus, prikalto prie kryžiaus ir išgydančio sielas, mirtinos nuodėmės įgeltas, jei tik jos kreipiasi į Nukryžiuotąjį. Velykų avinėlis reiškia Dievo Avinėlį, kuris savo krauju išgelbsti sielas nuo mirties.

Taigi aišku, kad Dievas labai mėgsta tą didįjį savo garbės atstatymą. Širdimi tarytum gyvena ant Kalvarijos ir tavo širdį čia traukia; džiaugiasi tavimi, kai mato, kaip tu mąstai apie tą Sūnų, kurį tau paaukojo, idant galėtumei suprasti, koks yra Jo meilės plotis, ilgis, aukštis ir gylis (Ef 3, 18). Ir pačiam Jėzui suteiki didelį džiaugsmą, kai mąstai apie Jo mirtį. Į tą paslaptį buvo nuolat nukreiptos Jo mintys ir troškimai. Tuo tikslu Jis atėjo ant žemės, kad tave ir visus žmones atpirktų savo kančia ir mirtimi ant kryžiaus. Kryžiumi tartum gyveno ir kryžiumi tartum kvėpavo. „Aš turiu būti pakrikštytas krikštu, – taip kalbėjo apie savo mirtį, – ir kaip nerimstu, iki tai bus atlikta“ (Lk 12, 50). O kai jau buvo arti ana geidžiamoji valanda, Kristus tartum nebegali jau sulaikyti savo karšto geismo ir ugnies: „Trokšte trokštu valgyti drauge su jumis šią Velykų vakarienę pirma nei kentėsiu“ (Lk 22, 15). Ant kryžiaus Jis visiškai išpildė tuos du dalykus, kuriuos angelai Jo vardu paskelbė pasauliui Jo gimimo valandą: „Garbė Dievui aukštybėje ir ramybė geros valios žmonėms“. Dievui tokia garbė, kokios yra vertas, o žmogui – išgelbėjimas nuo pražūties, Dievo sūnaus kilnumas ir Dievo laimės dalelė. Toks yra kryžiaus vaisius, todėl kryžius tikrai yra gyvenimo medis. Bet kad ir tau jis būtų gyvenimo medis, reikia, kad klausytumei pamokų, kurių jis teikia.

Jėzus geidžia, kad nuolat nešiotumei savo širdyje dėkingą Jo kančios atminimą. Todėl Bažnyčia, Jo Dvasios valdoma, visur prieš akis tau stato kryžių, padarytą iš medžio, akmens, nulietą iš aukso, sidabro. Todėl aukoja kasdien šv. Mišių auką, kuri yra ir gyvas kryžiaus aukos paminklas, ir dalija žmonėms tikrąjį Kristaus Kūną duonos pavidalu, kaip amžiną atminimą tos kančios, kuri buvo Jam tokia skausminga, o žmonėms yra tokia naudinga. Įkurdamas tą auką, Jėzus pats su meile liepė apaštalams minėti Jį ir Jo kančią, tardamas: „Tai darykite mano atminimui“ (Lk 22, 19). Tai liepia ir tau kasdieninėje švenčiausioje Aukoje, tardamas kunigo lūpomis: „Kada tik tai darysite, darykite mano atminimui“. Rodos, Jis tau sako: „Atmink mane, savo Dievą, kuris miriau, kad tave išgelbėčiau. Atminiau tave varguose ir kančioje. Tu bent dabar atmink mane, kai regi mane ant altoriaus, ir atmink mano mirtį, kad gautum jos nuopelnų dalį“. Ką gi į tai atsakysi, mano siela? Ar atsisakysi suteikti Jam džiaugsmo, kurio iš tavęs laukia? Argi nepanorėsi atminti Jo, kai žinai, kad tai yra būtina, norint nusipelnyti savo aukščiausiojo Viešpaties ir Teisėjo meilę?

IV. Mąstymas apie Viešpaties kančią padidina sieloje Dievo meilę

Tad koks be galo geras yra Dievas, kad, nors pats yra aukščiausias ir savyje pačiame turi begalinės laimės šaltinį, tačiau teikėsi, lyg būtų tavęs reikalingas, prašytis į tavo širdį, nors ir tą širdį Jis pats padarė! „Mano sūnau, atiduok man savo širdį“ (Pat 23, 26), sako tau kasdien nesiliaujančiu savo geradarybių balsu, o ypač tuo galinguoju savo kančios ir kryžiaus balsu.

Už meilę galima atsilyginti tik meile, o kryžiaus paslaptis yra besaikės Dievo meilės apsireiškimas. Jei Dievas tau būtų leidęs išsirinkti ženklą, kuris galėtų įtikinti, kaip Dievas tave myli, ar būtų tau net į galvą atėjusi mintis geisti Dievo Sūnaus mirties? Dievas iš savo gerumo pralenkė tavo norus ir davė tau nepalyginamai daugiau nei būtum išdrįsęs tikėtis! Rodos, tau kalba: „Kaip atsikelsi iš tos prapulties, kurioje save paskandinai, ir atnaujinsi meilės ryšius, kurie turi tave jungti su manimi ir kuriuos savo nuodėmėmis sutraukei? Pats jautiesi to pats negalįs padaryti. Klausyk: štai – vienintelis mano Sūnus, visai lygus Tėvui. Tą mieliausią Sūnų atiduodu tau, ir Jis pats atsiduoda tau ir nori mirti tavo išgelbėjimui“. Štai taip Dievas myli nedorėlius žmones. Ir Dievo Sūnus noriai išgėrė už juos kartybių taurę. Laisva valia pasidavė baudžiančiai Dievo teisingumo rankai. „Štai einu, Tėve, – tarė, – atlikti už žmones tai, ko jie patys negali padaryti, nes jų aukos nevertos begalinio Tavo šventumo ir didumo. Štai pasiduodu Tau kaip auka už visus žmones; ant manęs išliek visą savo rūstybę; mane bausk, nors esu Tavo Sūnus, tik atleisk nusidėjėliams!“ Prisimink Alyvų sodą ir tai, kas vyko aukščiausiajame žydų teisme ar ant Kalvarijos, ir suprask, kaip Tave mylėjo Jėzus. Argi nepridera, „kad ir tie, kurie yra gyvi, jau nebe sau gyventų, bet tam, kuris už juos yra miręs“ (2 Kor 5, 15). Kokių gi dar lauki geradarybių, jeigu po viso to dar nesi atsidavusi Dievui? Bijok nuliūdinti tokį gerą Viešpatį! Jeigu tik tiek manai padaryti Dievui, kiek tau Dievas yra įsakęs būtinai padaryti, argi tavo meilė bus tokia, kokią Jam už Jo meilę esi skolinga? Atmink, kokia dangiška ugnimi degdavo šventųjų širdys nuo mąstymo apie Kristaus kančią. Šv. Magdalena de Pazzi, žiūrėdama į kryžių, šaukdavo: „Meile, meile! Kodėl tavęs žmonės nepažįsta? Kodėl tavęs nemyli? Sielos, meilės ir meilei sutvertos, kaip gali būti, kad nemylėtumėt meilės?“ Šv. Pranciškus Asyžietis, negalėdamas iškęsti žmonių nejautrumo, šaukė akmenis, kad su juo apverktų Dievo Sūnaus mirtį. Kristaus žaizdos, kalbėjo šv. Bonaventūra, galėtų net akmenines širdis sužeisti, ledu pavirtusias sielas uždegti ir kietesnėse už titnagą dvasiose pažadinti meilę.

Žiūrėk į Kristaus kryžių, žiūrėk, kaip jis Dievo krauju sukruvintas! Matai, kaip stipriai tave yra pamilęs Išganytojas? Bet ar regi ant kryžiaus parašytą tavo silpnos meilės skundą? Iš tikrųjų, ar gali sakyti, kad myli Dievą, pažemintąjį ir apspjaudytąjį, kada pats ieškai šlovės pas žmones ir drebi prieš mažiausią paniekinimą?

Jėzau! Atversk mane galutinai! Tąja neapsakoma grožybe, kuria Tave yra papuošusios panieka ir žaizdos, perverk mano širdį lyg strėle iš stipriai įtempto lanko! Perverk ir valdyk visas mano kūno ir sielos jėgas! Valdyk tą menką mano širdį! Žinai, kaip ji kiekvieną valandą nori išsprūsti iš Tavo rankų, nors ką tik buvo pažadėjusi Tavęs niekad neapleisti.

Mano siela, gal šiandien galėsi priimti šv. Komuniją? Rūpinkis priimti ją šventai. Kviesk pagalbon mirštantį Jėzų, kad tave išmokytų mirti viskam, kas Jį žeidžia. Geisk mylėti Dievą, kuris tau savo kryžiumi dangų atidarė, kuris savo krauju nuplovė tavo nedorybes, kuris tau savo mirtimi sugrąžino gyvybę, kuris savo nuopelnais suteikė tau galią pasiekti tą laimę, kad Jį amžinai mylėtumei.

V. Maža tėra žmonių, kurie suprastų ir mylėtų tą Kristaus paslaptį

Nieko neaiškaus nebuvo žodžiuose, kuriais Išganytojas skelbė savo greitą mirtį. Jis kalbėjo ypač aiškiai, tačiau tie žodžiai klausytojams buvo nesuprantami. Evangelistas tarytum stebisi, rašydamas apie tą neišmanymą: „Jie nieko nesuprato. Tos kalbos prasmė jiems liko paslėpta, ir jie nesuvokė, kas buvo sakoma“ (Lk 18, 34).

Yra trys kliūtys, kurios slepia nuo žmogaus proto ir širdies tą išganingą tiesą.

Pirmoji kliūtis yra puikybė ir iš tos puikybė kylantis tikėjimo užtemimas. Pasidavęs puikybei žmogus nenori tikėti ta gausia Dievo meile, nenori pažinti tokio Dievo gerumo, kuris yra aukštesnis už jo protelį. Taip atsilygina Tau, geriausiasis Jėzau, kietoji žmogaus širdis! Tu karšta meile pamilai nedėkingąjį, o jis netikėjimu ir paniekinimu atstumia ir įžeidžia Tavo kilniąją Širdį.

Antroji kliūtis yra minčių išsiblaškymas. Retai kada ir tik apgraibomis mąstai apie tą paslaptį, apie kurią šventieji dieną ir naktį mąstydavo. Tad nieko nuostabaus, kad sugebi šaltai skaityti Viešpaties kančios istoriją ir taip pat šaltai kartą per savaitę dalyvauti Šv. Aukoje, tame Viešpaties kančios nesiliaujančiame pratęsime ir minėjime. Jo kryžiaus akivaizdoje ir net prie pat Jo altoriaus laiptų mūsų siela pasilieka kieta ir šalta. Visai kitaip jaučia vidinis žmogus. Vienas Kristaus kančios ir mirties atsiminimas, vienas žvilgtelėjimas į kryžių jam sujudina visą širdį, pažadina meilę ir dėkingumą… Duok, Dieve, kad ir mes mokėtume taip jausti, kad ir mes būtumėm vidiniais žmonėmis!

Trečioji kliūtis, kuri neleidžia kryžiaus paslapties kaip reikiant suprasti, yra apsimarinimo trūkumas. Mes nenorime suprasti kryžiaus paslapties, nes mylime savo patogų ir kūnišką gyvenimą, su tokia paslaptimi nesutinkantį. Apaštalai, sako šv. Bonaventūra, nesuprato tos tiesos, nes jos nemylėjo. Kada kryžiaus galybė ir Šv. Dvasios malonė permainė jų širdis, tuomet pamilo ją, suprato ir šaukė: „Gerasis kryžiau, kuris savo grožybę gavai iš ant tavęs kybančio Viešpaties narių! Kryžiau, seniai geistasis ir karštai pamiltasis, paimk mane nuo žmonių ir atiduok mane mano Mokytojui, idant per tave mane pasiimtų tas, kuris per tave mane atpirko!“ (šv. apaštalas Andriejus).

Pagal www.fsspx.lt

Categories
KATALIKIŠKA CIVILIZACIJA NUOMONĖS

Visas socialinio ir asmeninio gyvenimo problemas galime išspręsti per atgailą ir atsilyginimą!

Dažnai tenka susidurti su nuomonėmis, kodėl šiandien Lietuvoje yra taip blogai. Girdime nusiskundimų: „Vyriausybė bloga, ministrai – išpardavikai arba kvailiai. Lietuvai gresia daug grėsmių, tarp jų ir karas, o valdantieji į tai nereaguoja. Šalį slegia abortai, skyrybos ir alkoholizmas. Migrantai kelia grėsmę mūsų tapatybei. Jokios išeities nematyti.“

Visa tai galima paaiškinti Fatimos apsireiškimų šviesoje. Sesers Liucijos „trečiosios paslapties“ aprašyme skaitome:

„Angelas, – rašo sesuo Liucija, – rankoje laiko ugnies kalaviją. Jis svaidė kibirkštis, o liepsnos taip liejosi iš jo, lyg būtų norėjusios uždegti visą pasaulį. Akivaizdu, kad Angelas taip veikia ne savo valia, o Dievo liepiamas. Tai rodo, jog pasaulis yra tokioje dvasinėje ir moralinėje būsenoje, kad nusipelno būti šitaip Dievo baudžiamas. Ir, regis, viskas rodo visišką sunaikinimą. Kardinolas Ratzingeris tai interpretuoja tokiu būdu: „Kad pasaulis galėtų sudegti liepsnų jūroje, šiandien jokiu būdu nebeatrodo tik kvaila fantazija. Savo išradimais žmogus pats nusikaldino sau liepsnojantį kalaviją“.

Pirmiausia privalu suvokti: žmonija taip nutolusi nuo Dievo ir jo Bažnyčios – tai rodo teorinis ir praktinis Dievo ir Bažnyčios doktrinų atmetimas bei žlugusi žmonijos moralė, – kad tai yra maištas prieš Die- vą, į kurį turi būti atsakyta sunkia bausme.“

Matome, kad Viešpats Dievas savo begaliniu teisingumu nori nubausti pasaulį ir konkrečias tautas, ir tik Švenčiausioji Mergelė Marija savo tobulu gailestingumu sustabdo šias bausmes arba didžiąją jų dalį. O štai dar viena citata:

„Vis dėlto įsikiša Dievo Motina ir pasiekia, kad Angelas neįvykdy- tų savo grasinimo, kuris reikštų pasaulio sunaikinimą. Angelo kalavijo liepsnos užgeso, susilietusios su iš mūsų mylimos Dievo Motinos dešinės ran- kos skilndančiais šviesos spinduliais, – pasakoja sesuo Liucija. Tai rodo, kad mūsų Dievo Motina puoselėja pasauliui gailestingus jausmus ir trokšta

suteikti jam galimybę išsigelbėti. Tačiau žmonija privalo atgailauti. To- dėl šios scenos pabaigoje pasirodo Angelas, kuris savo dešine ranka rodė į žemę ir šaukė garsiu balsu: atgailos, atgailos, atgailos!

Neapgaudinėkime savęs, Lietuva taip pat nusipelnė šių bausmių. Kad mūsų neištiktų kas nors baisesnio, turime daryti atgailą ir atsilyginti Dievo teisingumui už žmonių, mūsų bendrakeleivių, nuodėmingus veiksmus:

„Regėtojai pakėlė akis į Dievo Motiną, kuri jiems meiliai ir liūdnai tarė:

– Jūs matėte pragarą, kur eina vargšų nusidėjėlių sielos. Šių sielų išgany- mui Dievas prašys visų kreiptis į Mano Nekalčiausiąją Širdį.

Jeigu jie darys taip, kaip Aš jums pasakysiu, daug sielų bus išganytos ir at- eis taika. Karas baigsis, tačiau Dievo užgauliojimai nesibaigs, ir prie Pijaus XI prasidės kitas karas, daug baisesnis už šitą. Kai pamatysite naktį, apšviestą ne- žinomos pašvaistės, žinokite, kad tai didelis ženklas, kurį siunčia Dievas, pra- nešdamas jums, kad tuo karu, badu ir Bažnyčios bei Popiežiaus persekiojimu Jis baus pasaulį už jo nusikaltimus. Norėdama tam sukliudyti, Aš prašysiu paaukoti Rusiją Mano Nekalčiau- siajai Širdžiai. Taip pat prašysiu, kad žmonės priimtų Komuniją kiekvieno mė- nesio pirmąjį šeštadienį. Jeigu mano prašymai bus išgirsti, Rusija atsivers ir bus taika, jeigu ne, jos klaidos paplis visame pasaulyje, bus sėjamas karas ir persekiojama Bažnyčia; teisieji taps kankiniais, daug kentės šventasis Tėvas, bus išnaikinta daug tautų. Bet galiausiai mano Nekalčiausioji Širdis triumfuos. Šventasis Tėvas paaukos Man Rusiją, kuri atsivers, ir pasauliui bus su- teiktas taikos laikotarpis.

Ką galime daryti, kad nebūtume tarp sunaikintų tautų? Atgaila, atsilyginimas dėl Dievo teisingumo, gailestingumo darbai: malda, išmalda, pasninkas.

Taip pat labai naudinga praktika aukoti savo kančias po galimų ligų ar įvykių, siekiant atlyginti už Lietuvoje įvykdytus šventvagiškus veiksmus. Taip kančia įgauna aukštesnę prasmę ir yra maloni Viešpačiui Dievui ir Švenčiausiajai Mergelei Marijai. Taip galime prisidėti prie mūsų brangios Lietuvos išgelbėjimo.

Žinoma, reikia skatinti kuo daugiau žmonių laikytis šios praktikos. Skaičiai taip pat svarbūs. Atkreipkime dėmesį, kad per vadinamąjį „Austrijos stebuklą“, kai 1955 m. 500 000 tikinčiųjų meldė taikos ir nepriklausomybės Austrijai, tai sudarė 10 proc. visų katalikų. Lietuvos gyventojams tai būtų buvę apie 350 000 gyventojų.

Žinoma, šio skaičiaus vieni nepasieksime. Tik bendradarbiavimas su Fatimos Švenčiausiąja Mergele Marija leis tai padaryti. Tačiau žmogus taip pat turi prisidėti. Todėl manome, kad verta paskelbti atgailos rožančiaus kryžiaus žygį, siekiant atsilyginti dėl Dievo teisingumo ir išgelbėti Lietuvą. O ką manote jūs?

Aleksandras Stralcou

P.S. Citatos pagal: „Fatima: tragedijos ar vilties pranašystės?“ 49-55 psl.

Categories
KATALIKIŠKA CIVILIZACIJA

Popiežius šv. Pijus X (1835-1914)

Turbūt niekada Bažnyčios istorijoje nebuvo žmogaus, kuris pasižymėtų tiek daug šventų dorybių: pamaldumu, artimo meile, giliu nuolankumu, ganytojišku uolumu ir paprastumu, kaip vienas iš paskutiniųjų Dievo išrinktųjų, šv. Pijus X.

Vis dėlto Tombolo klebonas, visą gyvenimą širdyje išlikęs kaimo kunigu, nesantaikos draskomo pasaulio problemas ir blogybes sutiko su dvasiniu tikro kryžiuočio užsidegimu. Užrašas ant jo kapo Šv. Petro bazilikos kriptoje iškalbingiausiai liudija apie gyvenimą, praleistą Dievo tarnybai:

„Gimęs vargšas ir nuolankios širdies,

Drąsus kovotojas už katalikų tikėjimą,

Uolus viską atstatyti Kristuje,

Vainikavęs šventą gyvenimą šventa mirtimi“.

Būsimasis popiežius Džiuzepė Melkioras Sartas (Giuseppe Melchiorre Sarto) gimė 1835 m. birželio 2 d. mažame Italijos miestelyje Riezėje (Riese), Trevizo provincijoje netoli Venecijos. Jo tėvas Džiovanis Sartas (Giovanni Sarto), iš profesijos batsiuvys, taip pat dirbo rotušės prižiūrėtoju ir miesto pašto viršininku. Jo motina buvo Margerita Sanson (Margherita Sanson), siuvėja. Šeima turėjo nedaug žemiškų gėrybių, ir ankstyvasis jaunojo Džiuzepės, vyriausiojo iš aštuonių gyvų išlikusių vaikų, gyvenimo laikotarpis buvo sunkus. Jis lankė parapijos mokyklą, ten jo protiniai gabumai ir aukšta moralė patraukė kunigo dėmesį, ir ganytojas pasirūpino, kad berniukui būtų skirta stipendija mokytis Kastelfranko (Castelfranco), didesnio miestelio už dviejų mylių nuo Riezės, vidurinėje mokykloje. Baigęs mokymo kursą kastelfranke, Džiuzepė prisipažino kurį laiką jautęs pašaukimą kunigystei, bet manęs, kad šis tikslas jam nepasiekiamas. Tačiau jo tėvai sūnaus pašaukime įžvelgė Dievo valią ir kiek galėdami stengėsi jį paskatinti. Riezės kunigas ir vėl atėjo į pagalbą – gavo berniukui stipendiją studijoms Padujos seminarijoje. 1850 m. lapkritį jaunasis Sartas atvyko į Padują ir iš karto uoliai įsitraukė į seminarijos gyvenimą bei studijas. Mokydamasis seminarijoje, vaikinas parodė tas pačias iškilias proto ir dvasios savybes, vėliau sužydėjusios jo, kaip vyskupo ir popiežiaus, darbe. Džiuzepė uoliai darbavosi ir pagaliau, 1858 m. rugsėjo 18 d., buvo įšventintas kunigu Kastelfranko katedroje.

Kunigas

Pirmiausia jaunasis kunigas buvo paskirtas Tombolo, 1500 tikinčiųjų turinčios parapijos Trentino rajone Italijoje, vikaru. Čia kun. Sartas aštuonerius metus darbavosi tarp savo mylimų parapijiečių, ypač tarp vargšų. Taip pat jis įkūrė vakarinę bendrojo lavinimo mokyklą suaugusiems ir išmokė parapijos chorą gerai giedoti grigališkąjį choralą. Jo klebonas, kunigas Konstantinis (Constantini), pripažindamas jaunojo kunigo vertę, parašė pranašišką savo padėjėjo charakteristiką: „Jie atsiuntė man vikarą, jauną kunigą, liepdami išmokyti jį ganytojo pareigų, tačiau iš tikrųjų yra priešingai – jis toks uolus, toks kupinas sveiko proto ir kitų neįkainojamų Dievo dovanų, kad ne jis, o aš galiu daug ko iš jo pasimokyti. Vieną dieną jis dėvės vyskupo mitrą, esu tuo tikras. O po to… kas žino?“

Klebonas

1867 m. liepą kunigas Sartas, tada turėjęs 32 metus, buvo paskirtas Salzano, vienos iš labiausiai vertinamų parapijų Trevizo vyskupijoje, klebonu. Greitai apie jo rūpinimąsi vargšais ir pagalbą jiems sužinojo visa parapija, o dvi jo seserys, dirbusios jo namų šeimininkėmis, dažnai nežinodavo ką daryti, nes jų brolis išdalydavo stokojantiems daugybę savo drabužių ir maisto. Naujasis klebonas pasirūpino, kad ir jauni, ir seni būtų išmokyti krikščionių tikėjimo pagrindų. Tvirtas būsimo popiežiaus įsitikinimas, kad iš pamaldumo maža naudos, jeigu žmonės nesupranta jo prasmės, vėliau atsispindės jo enciklikoje apie krikščionių tikėjimo mokymą „Acerbo nimis“. Po devynerių metų darbo Salzano parapijoje kunigui Sartui buvo atlyginta už jo tarnystę, paskiriant jį Trevizo katedros kanauninku ir tos vyskupijos kancleriu. Be to, jis tapo seminarijos dvasios vadovu. Kanauninkas Sartas giliai domėjosi šiuo jaunų kunigų ugdymo pagal Kristaus pavyzdį darbu. Tačiau nepaisant daugybės minėtų pareigų jis visada liko mokytoju – dažnai keliaudavo iš seminarijos į miestą mokyti vaikus katekizmo, taip pat rengė sekmadienines paskaitas vaikams, lankiusiems bendrojo lavinimo mokyklas, kuriose tikybos dėstymas buvo uždraustas. Kai 1884 m. atsilaisvino Mantujos vyskupo sostas, Popiežius Leonas XIII paskyrė kanauninką Sartą tos diecezijos vyskupu.

Vyskupas

Diecezija, kurioje turėjo pradėti savo darbą vyskupas Sartas, skendėjo problemose. Šalies valdžia buvo priešiška Bažnyčiai ir visaip ją varžė – uždraudė vienuolynus, kišosi į daugelio religinių institucijų valdymą, o Bažnyčios nuosavybę apdėjo dideliais mokesčiais. Visi šie politiniai neramumai stipriai veikė tiek dvasininkus, tiek pasauliečius. Mantujos seminarijos ištuštėjo, daug jaunesnių kunigų pasidavė aplaidumui, tarp dvasininkų plito pavojingos mąstymo klaidos, o ganytojų sugedimas persidavė jų kaimenei. Apskritai vyskupiją gaubė religinio abejingumo ir sekuliarizmo migla. Su sau būdinga energija ir dvasine jėga vyskupas Sartas ėmėsi darbo, siekdamas savo vyskupijoje įvesti tvarką. Pirmiausia jis pasirūpino seminarija ir, pats rodydamas uolumo ir teisingo mokymo pavyzdį, privertė kunigus vėl visokeriopai bei sąžiningai tarnauti Bažnyčiai. Naujasis vyskupas suprato, kad žmonių moralinio išglebimo priežastis ‒ parapijų klebonų aplaidumas tikinčiuosius mokant katekizmo. Vyskupas Sartas dažnai pats vesdavo katekizmo pamokas. Savo ganytojiškų vizitų metu ir savo laiškuose jis ragino visose parapijose kurti Krikščioniškojo mokymo broliją. Dievas palaimino šį vyskupo darbą visos jam patikėtos kaimenės labui, ir 1893 m. Jo Šventenybė popiežius Leonas XIII pakėlė vyskupą Sartą kardinolu, kartu paskirdamas jį Venecijos patriarchu.

Kardinolas ir Venecijos patriarchas

Būdamas Venecijos patriarchas, jis ir toliau dirbo panašiai kaip Tombole, Salzane ir Mantujoje, bet jo veiklos laukas dar labiau išsiplėtė. Jis lygiai taip pat rūpinosi dvasininkais ir seminarijomis, kaip visuomet atvira ranka ir širdimi padėjo vargšams, leido ilgas valandas mokydamas jaunus ir senus tikėjimo tiesų – tik naujosiose pareigose juodą ir violetinę jo prabėgusių dienų sutanos spalvą pakeitė raudona. Naujasis kardinolas labai domėjosi socialinėmis ir ekonominėmis problemomis ir bet kuri gerbtina socialinė organizacija susilaukdavo jo pagalbos. Venecijoje įkūrus Darbininkų draugiją, kardinolo Sarto vardas buvo jos narių sąrašo viršuje, ir jis reguliariai mokėjo nario mokestį! Kai kartą atrodė, jog bankrutuos svarbus vyskupijos laikraštis, kardinolas pareiškė: „Veikiau parduosiu savo vyskupo lazdą ir drabužius, nei leisiu, kad laikraštis žlugtų“.

Popiežius

1903 m. liepos 20 dieną Leono XIII pontifikatas baigėsi. Pasaulis gedėjo dėl didžiojo popiežiaus mirties. Kardinolai iš viso pasaulio atvyko į Romą, kad konklavoje išrinktų naują popiežių. Kaip buvo būdinga kardinolui Sartui, dėl nuolatinės labdaringos veiklos jam trūko lėšų kelionei į Romą. Iškilmingoje konklavos sesijoje prasidėjo balsavimas. Su kiekvienu nauju balsavimu kardinolas Sartas gavo vis daugiau balsų. Kuo labiau atrodė, kad bus pasirinkta jo kandidatūra, tuo daugiau jis prieštaravo, jog nėra vertas popiežiaus pareigų. Kai pagaliau buvo paskelbta, jog kard. Sartas surinko pakankamai balsų, kad būtų išrinktas, jis nulenkė galvą, apsipylė ašaromis ir sušnibždėjo: „Fiat Voluntas tua“ („Teesie Tavo valia“). Jis sutiko priimti naująsias pareigas, pasirinko Pijaus X vardą ir 1903 m. rugpjūčio 9 d. buvo karūnuotas Kristaus Vietininku žemėje.

Dabar naujojo popiežiaus „parapija“ tapo visas pasaulis, ir pirmojoje enciklikoje jis paskelbė savo pontifikato tikslą. Tai buvo noras, šv. Pauliaus žodžiais tariant, „visa atnaujinti Kristuje“ (Ef 1:10). Pijus buvo įsitikinęs, kad pagrindinis būdas pasiekti šį atnaujinimą yra veikti per dvasininkiją. Per visą savo pontifikatą Popiežius ragino vyskupus pertvarkyti seminarijas, kad jauni vyrai, turėsiantys padėti kitiems pažinti Dievą, būtų kuo geriausiai apmokyti. Popiežius paskelbė encikliką „Paraginimas Katalikų dvasininkijai”, kuriame nurodė, kad tik per apmokytus ir drausmingus dvasininkus įmanoma įvykdyti pasaulio sugrįžimo prie Kristaus programą.

Tikybos dėstymas jauniems ir seniems tapo antra pagal svarbą krikščioniškos visuomenės atstatymo priemone. Enciklikoje apie krikščionių tikėjimo mokymą „Acerbo nimis“ Pijus X tvirtai išreiškė savo poziciją. Pasaulio blogybės kyla iš Dievo nepažinimo, teigė jis, ir kunigai privalo amžinąsias tiesas skelbti visiems, tokia kalba, kad visi galėtų tai suprasti. Kaip visada rodydamas pavyzdį kitiems, jis pats sekmadieniais mokė žmones tikėjimo tiesų viename iš Vatikano kiemų.

Vis dėlto jokia kita Pijaus reforma nebuvo taip sveikinama kaip dekretai dėl Šventosios Komunijos. Šv. Pijus X dažnai vadinamas „Eucharistijos popiežiumi“. Šie dekretai, paskelbti nuo 1905 iki 1910 m., leido priimti Pirmąją Komuniją jaunesnio amžiaus vaikams, nei tai buvo leidžiama anksčiau, taip pat paskatino visus katalikus dažnai priimti šventąją Eucharistiją ir palengvino pasninko reikalavimus ligoniams.

Popiežius visada buvo ugningas kovotojas krikščioniškosios socialinės veiklos srityje. 1905 metais jis paskelbė encikliką apie katalikų socialinę veiklą Italijoje „Il Fermo proposito“. Šiame dokumente popiežius išdėstė praktines rekomendacijas, kaip reikėtų spręsti socialines problemas. Jis dar kartą pabrėžė maldos būtinybę ir galią, bet teigė, kad visuomenės neįmanoma sukrikščioninti vien malda. Reikia ir veiklos – pažymėjo jis – kaip tai parodė apaštalų ir tokių šventųjų kaip Pranciškus Ksaveras gyvenimas.

Popiežius taip pat energingai skatino reformas Bažnyčios liturgijoje, nes manė, kad jų jau seniai reikėjo imtis. Savo apaštaliniame laiške motu proprio dėl bažnytinės muzikos atkūrimo jis išvardijo tokios muzikos tikslus – šventumas, formos grožis ir universalumas. Popiežius buvo įsitikinęs, kad grigališkasis choralas geriausiai tinka šiems tikslams pasiekti. Tačiau jis manė, jog siekis bažnytinę muziką apriboti grigališkuoju choralu yra perdėtas, ir visada palankiai vertino šiuolaikinius kūrinius, jei tik jie atitinka bažnytinei muzikai keliamus reikalavimus.

Šv. Pijus X taip pat reformavo brevijorių ir, siekdamas gilinti Šventojo Rašto studijas, įkūrė Biblijos institutą. Dar svarbiau Bažnyčios vidaus struktūrai buvo tai, kad jis inicijavo ir atidžiai prižiūrėjo Kanonų teisės kodekso parengimą.

Daug kas šv. Pijų X laikė krikščioniškosios tiesos mokytoju, tvirtu vadovu ir nenumaldomu tikėjimo klaidų priešu. Šį įvaizdį patvirtino ryžtingi popiežiaus veiksmai 1907 metais, kai jis paskelbė daugiau nei keturiolika pareiškimų prieš modernizmo plitimą. Ta klastinga filosofija, kurioje, kaip įžvelgė Pijus X, glūdi visų erezijų nuodai, apsimetė norinti „modernizuoti“ Bažnyčią, kad ši žengtų koja kojon su besikeičiančiais laikais. Iš tikrųjų jos tikslas ‒ sugriauti pačius tikėjimo pamatus. Popiežiaus raštus ir pareiškimus, nukreiptus prieš šią filosofiją, karūnavo enciklika apie modernistų mokymus „Pascendi Dominici gregis“. Šiame veikale, kuris tuo metu smogė mirtiną smūgį modernizmui, popiežius sistemingai išdėstė modernistų skelbiamas klaidas, jų priežastis ir konkrečias atsargumo priemones, kurių reikia imtis kovojant su tomis klaidomis.

Pijus X tarnavo dieviškajam Mokytojui iki pat paskutiniųjų gyvenimo dienų. Septyniasdešimt devyneri pragyventi metai per daug jo nepalaužė, bet pervargimas ir nerimas dėl artėjančios bausmės – pasaulinio karo – darė savo. Šventasis Tėvas aiškiai matė artėjančio pasaulinio konflikto siaubingumą ir jautėsi bejėgis, negalėdamas jo sustabdyti. Praėjus šiek tiek daugiau nei mėnesiui po karo pradžios popiežius susirgo gripu. Jo nusilpęs kūnas nebegalėjo kovoti su liga. Visu kuo į Kristų panašus Pijus ramiai nukeliavo į amžinybę 1914 m. rugpjūčio 20 d., o pasaulis, nors ir blaškydamasis mirtinoje karo agonijoje, tarsi stabtelėjo apraudoti šį švelnų ir nuolankų vyrą, kurio paskutinė valia ir testamentas padėjo dar geriau suprasti jo charakterį. Ten be kita ko rašoma: „Gimiau vargšas, gyvenau kaip vargšas, mirštu kaip vargšas“.

Netrukus po Pijaus X mirties tikintieji pradėjo rengti piligrimines keliones prie jo kapo, atsinešdami gėles, maldas ir Dievo malonių prašymus. Buvo paskelbti ir daugelio žmonių patvirtinti gausūs pasakojimai apie Pijui X užtariant stebuklingai gautas Dievo malones bei išgydymus, kai kuriuos iš jų – net dar popiežiui esant gyvam. 1923 m. Bažnyčia, visada atsargi tokiais klausimais, pradėjo tyrimą dėl Pijaus X gyvenimo ir dorybių, o 1943 m. vasarį buvo žengtas pirmasis oficialus žingsnis jo byloje – tuometinis popiežius Pijus XII pasirašė atitinkamą dekretą. Krikščioniškojo mokymo brolija aktyviai prisidėjo vedant jo beatifikacijos ir kanonizacijos bylas, atsidėkodama už Pijaus X darbus jos labui. 1951 m. birželio 3 d Pijus X buvo paskelbtas palaimintuoju ir galiausiai 1954 m. gegužės 29 d., pagal tradiciją skambant didžiųjų Romos bažnyčių varpams, Džiuzepė Sartas, nuolankus viso pasaulio parapijos klebonas, buvo paskelbtas Dievo šventuoju.

www.katalikutradicija.lt