Lituania Catholica

Katalikiška Lietuva

Atsisakome tikėjimo, o pereiname prie masoniškojo deizmo?

Lietuvoje paramasoninių „Rotary“ klubų tinklas dinamiškai auga. Per rekordiškai trumpą laiką sostinėje įregistruotas dar vienas klubas. Priminsime, kad Kauno klubo narys tarpukariu ir vienas iš jo atnaujintojų nepriklausomoje Lietuvoje 1990-aisiais buvo Vytautas Landsbergis-Žemkalnis – Vytauto Landsbergio tėvas ir Gabrieliaus Landsbergio protėvis.

Šį klubą kaip tarptautinę organizaciją 1905 m. Čikagoje įkūrė Paulas Harrisas. Šiandien visame pasaulyje yra daugiau kaip 20 000 klubų, kuriems priklauso daugiau kaip milijonas narių. Daugiausia rotariečių gyvena Prancūzijoje.

Dažnai užduodami klausimai apie „Rotary“ klubo sąsajas su masonerija.

Masonai buvo, pvz:
* Polas Harisas – „Rotary“ klubo įkūrėjas Polas Harisas.
* Homeras V. Vudas (Homer W. Wood) – antrojo San Francisko Rotary klubo įkūrėjas
* Ulysse Fabre – Prancūzijos Rotary klubo prezidentas

Annales du Grand Orient de France, 1976 m., Nr. l, – masonų žurnale išvardytos 93 masonų aplinkos brolijos. Tarp jų yra ir „Rotary“.

Masonerijos istorikas Liudvikas Hasas „Rotary“ vadina „masonų asociacija“ ir „masonų organizacija plačiąja šio žodžio prasme“. Adomas Wysockis – žinomas masonas viename interviu apie „Rotary“ ir „Lions“ klubą teigė, kad „šios organizacijos vykdo programas, panašias į masonerijos tikslus (…) turi būti tam tikra visuomeninės veiklos forma, kad kandidatas į masonus galėtų save įrodyti, parodyti, ką sugeba“.

Dauguma „Rotary“ narių neturi jokio supratimo apie kokias nors sąsajas su masonerija arba, tiksliau, išgirdę apie tai, griežtai neigia, nenorėdami pripažinti šios tiesos.

Rotary vienija savito mąstymo žmones. Dalyvaudami „Rotary“ veikloje nariai susieja save su bendruomene, užmezga ryšius. Ateityje patikrinti ir apmokyti žmonės bus jos varomoji jėga.

Panašiai ir masonerija savo narius supažindina su vis gilesnėmis paslaptimis, priklausomai nuo laipsnio. Todėl žemesniuose laipsniuose esantiems nariams dažnai atrodo, kad masonerija nėra kažkas blogo ir nėra nukreipta prieš Bažnyčią.

Hermanas Donsas – rotarietis 1927 m. rašė: „Rotariečių moralė nežino tautybės ar religijos ir nepriklauso jokiai partijai“.

Nuo 1995 m. Lietuvoje įkurti net 94 „Rotary“ klubai. Dabartiniai „rotariečiai“ taip pat neatskleidžia platesnių tikslų, prisidengdami filantropijos darbais, „visuomenės plėtra“, spręsdami vietos bendruomenės problemas. Nors išoriškai ši veikla pasižymi žemišku „gerumu“, tačiau kaip katalikai negalime nepastebėti Dievo nebuvimo jų veikloje.

Todėl kreipiamės į katalikus su įspėjimu – nesileiskite suklaidinami gražių žodžių. Visada verta savęs paklausti: kokios intencijos slypi už tų gražių žodžių. Ar tai, ką ketinama daryti, skirta Viešpaties garbei?

Aleksandras Stralcou

DALINTIS ŠIU ĮRAŠU

© Katalikiška Lietuva 2020