Vienu metu Larry Page’o paklausiau apie pačios žmonijos saugumą, o jis apkaltino mane… biologinės rūšies šovinizmu (red.). Jis pavartojo būtent šį žodį. Tuo metu pagalvojau: “gerai – aš esu rūšinis šovinistas… tai kas tada esi tu?”. Tai buvo paskutinis mūsų pokalbis”, – prisimena Elonas Muskas interviu Tuckeriui Carlsonui apie dirbtinio intelekto keliamus pavojus.
“- Apie dirbtinio intelekto problemą mąstau nuo studijų laikų. Tai vienas iš keturių ar penkių dalykų, kurie radikaliai paveiks ateitį. Protingiausios būtybės Žemėje yra žmonės, intelektas apibrėžia mūsų rūšį. Yra būtybių, kurios yra stipresnės ar atsparesnės, bet ne protingesnės”, – pabrėžė “Twitter” savininkas ir antras pagal turtingumą žmogus pasaulyje.
Kaip jis pabrėžė, nors nežinome, kokių pasekmių gali turėti kažko, kas bus daug protingesnis už žmogų, atsiradimas, šiandien didžiosios “BigTech” bendrovės stengiasi sukurti technologijas, kurios šiuo požiūriu prilygtų žmonėms ar net juos pranoktų. – To šiandien ir siekiame, ir sunku nuspėti, kur tai mus nuves. Mes tai vadiname singuliarumu, ir, kaip ir juodoji skylė, nežinome, kas bus toliau, – teigė jis.
Elonas Muskas dar kartą paragino atsargiai dirbti su dirbtiniu intelektu, nurodydamas, kad reikalinga vyriausybinė priežiūros sistema. – Kai susiduriama su situacija, kuri potencialiai gali kelti grėsmę visuomenės gerovei, pavyzdžiui, vaistų platinimas, įsteigiama speciali priežiūros institucija. Nenorite, kad korporacijos imtųsi saugumo priemonių, nes dėl to gali nukentėti žmonės, – pabrėžė jis.
Jo nuomone, naujai įsteigta institucija pirmiausia turėtų susipažinti su dirbtinio intelekto kūrimo darbais, o tada pasiūlyti bendradarbiavimo principus ir atitinkamas taisykles, dėl kurių susitartų visi pagrindiniai šios srities dalyviai. – Tik taip dirbtinio intelekto vystymasis bus naudingas žmonijai, tvirtino jis.
Teslos savininko nuomone, pats dirbtinis intelektas greičiausiai yra kur kas pavojingesnis nei ,,netinkama lėktuvų ar automobilių gamyba”. – Jis gali – žinau, kad tai skamba siaubingai banaliai, bet taip yra – sunaikinti civilizaciją, pridūrė jis. E. Muskas priminė, kad pernelyg dažnai pasitaiko, jog reguliavimas įvedamas tik reaguojant į kokį nors baisų įvykį. Su dirbtiniu intelektu tokios galimybės nebus. Kai dirbtinis intelektas sukels kokią nors didelę tragediją, tuo metu mes greičiausiai nebegalėsime jo kontroliuoti.
“- Galbūt pasieksime etapą, kai AI bus neįmanoma atjungti ir jis priims sprendimus už žmones. Mes neabejotinai siekiame šio taško”, – tvirtino E. Muskas.
Svečias Tuckerio Carlsono taip pat papasakojo apie bendrovės “OpenAI”, atsakingos už šiandien populiarius įrankius, tokius kaip “ChatGPT”, prie kurių kūrimo Muskas atliko vieną iš svarbiausių vaidmenų, ištakas. Jo teigimu, dirbtinio intelekto kūrimu užsiimanti pradedančioji įmonė buvo sukurta kaip atsakas į “Google” monopolinį siekį.
“- Aš ir Larry Page’as (Google vadovas) buvome geri kolegos. Vienos viešnagės pas jį metu papasakojau jam apie savo abejones dėl dirbtinio intelekto saugumo. Laris dėl to visiškai nesijaudino. Jis pasisakė už tai, kad reikia kuo greičiau sukurti skaitmeninį superintelektą, kitaip tariant, skaitmeninį “dievą”, – pranešė Muskas.
“- Apie tai jis užsiminė daugelyje viešų pareiškimų. Pagrindinis “Google” tikslas – sukurti dirbtinį bendrąjį intelektą (AGI). Žinoma, sutinku su juo, kad dirbtinis intelektas turi didžiulį gėrio potencialą, bet, kita vertus, ir didžiulį blogio potencialą. Kai atsiranda revoliucinė technologija, norisi imtis veiksmų, kurie maksimaliai padidintų pirmąją naudą ir kartu apribotų antrąją. Negalima tiesiog pasinerti į darbą su mintimi, kad “kažkaip pavyks”, – jis pridūrė.
“Twitter” savininkas taip pat pasidalijo įžvalgomis apie paties Page’o pasaulėžiūrą. – Vienu metu paklausiau Page’o apie pačios žmonijos saugumą, o jis apkaltino mane… rūšiniu (speciesism – red.) šovinizmu. Jis pavartojo būtent šį žodį. Tuo metu pagalvojau: “gerai – aš esu rūšinis šovinistas… tai kas tada esi tu?”. Tai buvo paskutinis mūsų pokalbis”, – teigė Muskas.
“- Vienu metu “Google” ir “DeepMind” dirbo apie 3/4 talentingiausių pasaulyje dirbtinio intelekto inžinierių, žinoma, jie turėjo visus pinigus ir galingiausius kompiuterius. Pabudome pasaulyje, kuriame viena bendrovė gauna beveik monopolinę teisę dirbti su perversmą sukeliančiomis technologijomis, o tos bendrovės vadovui, atrodo, visiškai nerūpi saugumas. Taigi “Google” priešprieša buvo sukurti atvirojo kodo bendrovę, kurios pasiekimai būtų prieinami visiems ir pagrįsti skaidriomis technologijomis. Mes pasisakėme už prožmogišką požiūrį, dirbtinį intelektą naudojant žmonijos labui”, – prisimena E. Muskas.
Paklaustas apie pagrindinius nekontroliuojamos dirbtinio intelekto plėtros pavojus, jis atkreipė dėmesį į neįtikėtinas galimybes daryti įtaką visuomenės nuomonei. – Cituojant žinomą posakį, “plunksna galingesnė už kalaviją”. Jei turime itin protingą dirbtinį intelektą, gebantį puikiai naudotis rašytiniu ir sakytiniu žodžiu, kuris gali būti beprotiškai įtikinamas, tai prijungę jį, pavyzdžiui, prie socialinės žiniasklaidos, gausime, net patys nežinome, kokias dideles galimybes manipuliuoti viešąja nuomone, – reziumavo amerikietis.
Jonas Šaulys pagal www.pch24.pl